Yapılan hizmet ve çalışmalar tamamen; Yasal çerçeve içerisindedir
Haber
23 Şubat 2021 - Salı 21:45
 
Yapılan hizmet ve çalışmalar tamamen; Yasal çerçeve içerisindedir
İzzettin Çiçek…:Malatya Olay… Son dakika… Sıcak haber… Son zamanlarda bazı yayın organlarında çıkan haberler ve iddialar konusunda sulama birliği yetkililerinden açıklama geldi.
Gündem Haberi
Yapılan hizmet ve çalışmalar tamamen; Yasal çerçeve içerisindedir

Yapılan hizmet ve çalışmalar tamamen;

Yasal çerçeve içerisindedir...

Yapılan açıklamada sulama birliklerinin kamu kurumu olması ve yapılan hizmetlerin 6172 sayılı kanun çerçevesinde olduğunu, kişisel, siyasi ve herhangi bir menfaat gözetmeksizin bütün çiftçilere aynı hizmetin götürüldüğünü, yapılan çalışmalar ve hizmetin tamamen kanunlar çerçevesi içerisinde ve yasal olduğunun altı çizildi.

Sulama birlikleri yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Battalgazi, Derme, Yazıhan, Kapıkaya sulama birliklerinin 23.087 aboneye hizmet verdiğini, 4300 çiftçinin ödeme yapmadığı ve bunların 85'inin geçmiş dönemlerden bu yana hiç ödemede bulunmadığını belirttiler.

Bu birliklerin toplamda 9 Milyon 632. Milyar alacağı olduğu, bu alacaklarının gelmemesinin tüm çiftçilere yapılacak hizmetin aksamasına yol açtığını, konuya hakim olmayan kişilerin yapmış olduğu açıklamaların dikkate alınacak açıklamalar olmadığını belirttiler.

Sulama birliklerinin yöneticileri son zamanlarda bahis konusu olan, icra takibi konusuna da açıklık getirdiler.

Açıklama Şöyle: " Abonelerimizin kullandığı tarımsal sulama suyu ücretinin zamanında kurumumuza ödenmemesinden dolayı yasal takibi başlatılması tamamen yasal prosedürün uygulanması ile alakalı bir durum olduğudur. Sezon içerisinde çiftçilerimizin ödemelerini yapması hususunda tüm çiftçilerimize yasal takip öncesi cep telefonlarına iletişim operatörü üzerinden SMS ile bilgilendirme yapılmış, ancak geri dönüş sağlanamadığından yasal takip süreci devreye girmiştir. Ayrıca sulama bölgelerinde zaman zaman mobil vezne kurularak, pandemi sürecinde çiftçilerimizin yorulmadan rahat bir ödeme yapabilmesi için çaba gösterilmiştir. 6172 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince sulama ücreti, sulama sezonu içerisinde yapılmalıdır. bilgisi verilmiştir ancak sulama sezonu içerisinde ve daha önceki yıllara ait tahakkuk ettirilen borçlar ödenmediğinden, icra takibi devreye girmiştir." açıklaması yapıldı.

Ayrıca sulama birliklerinin, kamu kurumu statüsünde olduğu, yapılan hizmetin 6172 sayılı kanun ve ilgili maddeleri gereği olduğu ve yasal işlemlerin kesinlikle dışına çıkılmadığı belirtildi...

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Yapılan, hizmet, ve, çalışmalar, tamamen;, Yasal, çerçeve, içerisindedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı