Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 16:08
 
Yılmaz Büyükerşen, eskişehir’e yaptıklarını anlattı; kendin pişir kendin ye
Ali Aladağ…:Vahap Güner…:Malatya Olay…: Sıcak gelişme…Günün haberi… Eskişehir’de yaptığı hizmetlerle Belediyecilik alanında Türkiye’de bir ilki başaran Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’de yapılanları “Kendin pişir kendin ye” diye değerlendirerek yaptıklarını anlattı.
Gündem Haberi
Yılmaz Büyükerşen, eskişehir’e yaptıklarını anlattı; kendin pişir kendin ye

Yılmaz Büyükerşen, eskişehir’e yaptıklarını anlattı;

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Enver Kiraz ve Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Kendin pişir kendin ye...

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar, takım elbise ve ayakkabılar

Malatya TED Kolejinde düzenlenen söyleşiye katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Mimar olmak istediğini ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazanmasına rağmen babasının memur olması nedeniyle okula gidemediğini, bunun yerine devam mecburiyeti olmayan Ankara Hukuk Fakültesine kayır yaptırdığını belirterek “Gazeteciliğe matbaacı olarak hurufat kasalarında başladım. Eskişehir’de İktisat Fakültesi kurulunca kaydımı buraya aldım ve buradan mezun oldum. O zamanlar üniversiteye herkes giremezdi, uzun sıralamalar olurdu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, sahnedeki insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

Bunu görünce duvarsız Üniversite hayalimi tartışmaya açtım, yani Açık öğretim Fakültesini anlatmaya başladım. Başbakan Ecevit çağırdı yasa teklifi hazırla dedi, hazırladık ama YÖK buna izin vermedi. Böyle Üniversite olmaz dediler. Konferanslar verdim yıllarca sonra birgün Kenan Evren ve Generalleri Eskişehir’e geldi. Benim konferanslarımı izlemiş burada Duvarsız Üniversiteden bahseden biri vardı nerede diye sormuşlar. Geldiler beni Fakültede ziyaret ettiler. Anlat bu duvarsız üniversiteyi dediler, anlattım ve talimat vermiş yeni YÖK yasasına açık öğretimi ekleyin demişler. Böyle kuruldu Açık öğretim, bana bile sormadan da beni o Üniversiteye rektör atadılar. Üniversitelerde olmayan bölümleri kurarak duvarsız üniversite hayalimi gerçekleştirdim” dedi.

ECEVİT BELEDİYE BAŞKANI OLMAMI İSTEDİ

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Siyasetten uzak durmak istediğini ancak DSP Lideri Ecevit’in teklifini kıramadığını belirterek “Aslında beni Milletvekili yaparak Milli Eğitim Bakanı olmamı istiyordu. Ama bir gün açtı Eskişehir Belediye Başkanı olmamı istedi, neden dedim Türkiye de örnek bir şehir kuramadık dedi, senden bunu yapmanı istiyorum deyince hayır diyemedim. Kabul edince Eskişehir listelerini tamamen bana bıraktı ve büyük bir farkla seçimi kazandık, göreve geldim körfez depremi oldu bir yıl bir çivi dahi çakamadık. Sokağa bile çıkamaz oldum. Ama projeler hazırladım Eskişehir’i alt yapısından başlayarak ayağa kaldıracak projeler. Porsuk çayı projesi, Alt yapı, üst yapı, yeşil alanlar, hafif raylı sitem, Tramvay hatları gibi çok sayıda proje hazırlayıp aldım Avrupa’ya gidip kaynak aradım. Dinlediler ama kaynak vermediler, Türkiye o zamanlar Kemal Derviş’le de kredi arıyor.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, şule öner Gürsoy dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Umduğumuzu bulamadık derken, projelerimizi inceleyen Avrupa Kalkınma Bankası yetkilileri bizi arayarak kredi vereceklerini söylediler. Çünkü hazırladığımız projeler kısa sürede aldığı krediyi ödeyecek projelerdi. İşe başladık. Alt yapı yapıyoruz, kanalizasyon büzleri İzmir’den nakliye ile geliyor, dünya kadar para. Kalktım gittim İzmir’e büz imalat yerine, baktım inceledim 100 liralık mal bize 500 liraya mal oluyor. Aynısını kurdum ve karo ve parke taşlarını büzlerimizi kendimiz imal etmeye başladık. Hafif raylı sisteme izin vermediler yıllarca uğraştık ve başardık. Kaldırımları yeniden düzenledik. Üst yapıyı özenle koruduk 20 yıldır yaptığımız yerler öylece duruyor” diye belirtti.

“VENEDİK GONDOLUNU YAPMAK İÇİN UĞRAŞTIK”

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Enver Kiraz ve Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Porsuk Çayı pislikten geçilmezken yaptıkları arıtma ile Porsuk’u kurtardıklarını da anlatan Büyükerşen Venedik gondolu ile Avusturya botunu nasıl kopyaladıklarını da şöyle anlattı:

“Porsuk projesine kaynak bulduğumuzda projeyi değiştirdim. Neden burada Venedik Gondolları olmasın ya da Avusturya Botları diye düşündüm. Venedik’e gittik Gondolları elimde mezro ile ölçerek, resmini çizerek, bir gondolu nasıl yapacağımızı düşünmeye başladım. Gondol nasıl kullanılır onu öğrendik. Avusturya botlarını da aynı şekilde ölçtük biçtik geldik. Nasıl yapacağız diyerek Tersane kurdum, Antalya’dan ustalar getirdik ve aynısını yaptık. Bir gün Venedikten bir spor kulübü bizim Gondol ekibiyle Porsuk Çayında yarış yapalım dediler. Yarıştılar bizimkiler burun farkıyla kazandılar, bunu anlayamadılar ve gelip bana sordular. Nasıl olur, nasıl yaptınız diye? Gondolların yanına götürdüm kaldırın dedim gondolu kaldırdılar bakın dedim gondolun altına küçük bir pervane koyduk, Gondolu ağaçtan değil fiberden yaptık dedim. Şaşırdılar ve biz nasıl bunu düşünemedik diye yakındılar. Düşüneceksiniz ve yaratıcı olacaksınız, gerisi gelir.”

“KENDİN PIŞİR KENDİN YE”

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Eskişehir’e gelenlere kendi ilini anlatırken mucizenin adının “kendin pişir kendin ye” olarak değerlendirdiğini de anlatan Büyükerşen “Misafirlerimiz geliyor bir et yemeği verirsek dünya kadar para. Kuzuları köylümüzden alıyoruz, onları park ve bahçelerde kestiğimiz çimlerle besleyerek büyütüyoruz, budamadan topladığımız odunlarla da ateşi yakıyoruz. Kendin pişir kendin ye. İşte işin özeti bu. Bakacaksın, göreceksin ve onun daha iyisini yapacaksın. Bugün Eskişehir kendi kaynaklarıyla bir Avrupa şehri olmuştur. Ecevit’in örnek şehir fikrini gerçekleştirdik” diye tamamladı.

VELİ AĞBABA “BENİM ÖĞRENCİM…”

Yılmaz Büyükerşen CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’dan dan övgüyle bahsederek “Veli benim öğrencim. Rektörken o öğrenci temsilcisiydi, taleplerle gelirdi. Bu gün onunla gurur duyuyorum” dedi.  

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Büyükerşan Malatya’da halkla ve partililerle de buluştu.

GÜRKAN’A SABAH BİR ARAYA GELDİ…

Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşan sabah da Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan’la bir araya geldi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Yılmaz, Büyükerşen,, eskişehir’e, yaptıklarını, anlattı;, kendin, pişir, kendin, ye,
Yorumlar
Haber Yazılımı