Haber Detayı
17 Şubat 2015 - Salı 17:29
 
Yüksek Seçim Kurulu MHP'de görevi Erdem'e verdi
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: TSK kararını verdi.MHP'de il başkanı Mehmet Erdem
Siyaset Haberi
Yüksek Seçim Kurulu MHP'de görevi Erdem'e verdi

YÜKSEK SEÇİM KURULU KARARINI VERDİ...

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) geçtiğimiz 8 Şubat Pazar günü gerçekleştirilen ve 2 oy farkla Mehmet Erdem’in seçildiği il kongresinin Battalgazi İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi kararını Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bozarak, il başkanlığına 3 oy farkla Mehmet Erdem’in seçildiğine karar verdi.

MHP’nin geçtiğimiz 8 Şubat Pazar günü Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği il kongresinde Mehmet Erdem, Hakan Er ve Mehmet Bitmez aday olmuştu. Seçim sonucunda 242 oy alan Mehmet Erdem 2 oy farkla MHP İl Başkanı seçilirken, rakipleri Hakan Er 240 oy ve Mehmet Bitmez ise 31 oy almıştı.

BAŞVURU ÜZERİNE İLÇE SEÇİM KURULU İPTAL ETMİŞTİ 

Seçim sonrasında MHP İl Başkanı seçilen Mehmet Erdem, 9 Şubat Pazartesi günü Battalgazi İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak, seçimlerde çok fazla oy farkı beklediklerini belirterek karşı tarafın mühürsüz listeleri sandığa attığını iddia etmişti. İlçe Seçim Kurulu, Erdem’in başvurusunu reddetti.

Erdem’in başvurusunun hemen ardından il başkanlığını 2 oy farkla kaybeden Hakan Er de İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

Battalgazi İlçe Seçim Kurulu,10 Şubat’ta açıkladığı kararında parti tüzüğündeki ‘kongresi yapılmayan bölgeden bir üst kongreye delege yazılamaz’ maddesine karşın Kale ve Arguvan’dan 1’er delegenin il delegeliğine yazılması nedeniyle 8 Şubat’ta gerçekleştirilen MHP İl Kongresini iptal ederek, 15 Mart tarihinde yenilenmesine karar vermişti.

YSK KARARINI VERDİ 

İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği karar üzerine Mehmet Erdem’in Yüksek Seçim Kurulu’na da yaptığı itizar başvurusu dün sonuçlandı. Yüksek Seçim Kurulu, İlçe seçim Kurulu’nun verdiği kararı bozarak, 3 oy farkla Mehmet Erdem’in il başkanlığını kazandığını kararlaştırdı. Seçimi 2 oy farkla kazanan Mehmet Erdem için 3. oyun, Hakan Er için yazılan 1 oyun mühürsüz kullanıldığı ve iptal edilmesi üzerine çıktığı belirtildi.  YSK kararı ile Erdem’in oyu 243, Er’in oyu ise 139 olarak belirlendi. 

Erdem,bundan sonraki sürecin partisi ve Malatya için hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ali, AladağMalatya, OlayTSK, kararını, verdiMHPde, il, başkanı, Mehmet, Erdem
Yorumlar
Haber Yazılımı