Metin Doğan Hayatımda ilk kez bir şeyden korkuyorum-SİYASET-
Yazı Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 18:08
 
Hayatımda ilk kez bir şeyden korkuyorum-SİYASET-
Metin Doğan
mdogan@
 
 

Selâm arkadaşlar. Kaç gündür telefonlarım susmuyor. 24 hazirandaki seçimlere milletvekili aday adayı olmam için telkinler, ısrarlar, kendini ekonomik olarak güçsüz hissediyorsan biz hallederiz diyenler, medya kısmı bizde diyenlere, %100 seçilirsin diyenler,... diyenler,... diyenler...

 

Hayatımda ilk kez bir şeyden korkuyorum-SİYASET-
Hepsi sağolsunlar...
Onlar beni CESARETiM'den dolayı böyle bir göreve lâyık görmüşlerdi. Onlara göre ben dünyanın en CESUR insanıydım. 
Hepsine tek tek neden istemediğimi su'dan sebepler uydurarak söyledim. Ama gerçeği söylemedim hiç birine. Yüzlerine karşı söylemeye utandım söyleyemedim. Cesaretimden dolayı getirilmek istenilen yerden ben KORKMUŞTUM. 
Evet, söyleyemedim. Nasıl söylerdim? Beni dünyanın en cesur insanı olarak görenlere korktuğumu!!! 
Sizlere neden korktuğumu daha iyi anlatmak için; hayata bakış açımdan bahsetmek istiyorum biraz.
Sizler; beni 40 yaşında canını ortaya koyarak eylemini gerçekleştiren biri olarak tanıdınız. Sonrada bazılarınız 40 yaşında sonra yaptıklarıma da tanık oldunuz. 
40 yaşında önceki Metin'den bahsedeyim. 

Görüntünün olası içeriği: 18 kişi, kalabalık
Öncelikle dine bakış açımdan kısaca bahsetmek istiyorum : 
DİN denilen uhrevî kavramın, insan beyninin yardım almadan tek başına çözebileceği bir şey olmadığının farkındaydım. Bu farkındalıkla DİN'i daha iyi anlayabilmek için, insan beynini ikna edecek şeylerin BİLİM ve FELSEFE olduğuna inandım. 
Evet; DİN, BİLİM VE FELSEFE üçünü birbirinden ayırmadan analiz yapıldığında bu dünyada ki cennetin anahtarı elimizdeydi. 
Allah'ın şaheser olarak yarattığı bu kâinatı BİLİMDE gelen verilerle daha iyi tanıdığımızda, FELSEFE ilede en akılcı düşünceleri ürettiğimizde, KURAN'ın verdiği bakış açısı ilede en derin şekilde anlamlandırdığımızda, işte o zaman bu dünyadaki CENNET'İ yaşayacağımızın farkındalığıyla bu dünyadaki cenneti yaşıyordum. 
Sadece bu dünyadaki CENNETİ yaşamak olmazdı. Öbür dünyadaki cennetide yaşamak gerekiyordu. 
Öbür dünyadaki CENNET'In anahtarı da Peygamber efendimizi örnek almaktan geçtiğine inanıyordum. 
Allah bize nasıl yaşamamız gerektiğini anlatan kitabını göndermişti. Bu kitabı daha iyi anlayabilmemiz içinde rehber olarak örnek almamız içinde peygamberimizi gönderdi. 
Peygamber efendimizi, PEYGAMBER yapan özelliği VİCDANININ gerektiğini yapan birisi olmasındandır. 
VİCDAN ben duygusundan sıyrılmaktır. Seversen ALLAH için sevmektir, nefret edeceksen Allah için nefret etmektir. 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve sakal
Peygamber efendimizi; Peygamber yapan VİCDANINI örnek almadan, sırf kıyafetlerini ve ibadetlerini örnek alan kişiler öbür dünyada hayal kırıklığına uğrayacaklardır. 
Allah'ı kandıramazlar. 
Kendilerini kaldırmaları kısmı ise beni hiç ilgilendirmiyor. 
Allah; bizi iki türlü ibadetle sorumlu tutmuştur. 
1. Ruhumuzla Allah'a ibadet. 
2. Bedenimizle Allah'a ibadet.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Ruhumuzla ibadet etmek: Kimsenin hakkını yememek, hırsızlık yapmamak, kimseyi hor görmemek, haksızlık karşısında susmamak, ... Kısacası VICDAN'ınızla yaşamak. 
Bedeninizle ibadet etmek: Namaz kılmak, oruç tutmak, Hacc'a gitmek...
Allah kendisine bedenimizle yaptığımız ibadetlerde bize hiç zorluk çıkarmamıştır. 
Namaz kılamayacağımız , oruç tutamayacağımız, hacca gidemeyeceğimiz... durumları söyleyerek bir sürü esnetmeler yapmıştır. 
Ama ruhumuzla istediği ibadetlerde asla esnetme yapmamıştır. 
Sağlığına engel ise oruç tutmayabilirsin, demiş. 
Ama eğer açlıktan bile ölecek olsan hırsızlık yapamazsın demiş.
Bedensel ibadetleri ; bazen tembelligimdem, bazen zaman bulamayışımdan dolayı... yapmadığım zamanlar baya çok. 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, sakal ve iç mekan
Ama RUHSAL ibadetlerde aksattığım hic bir şeyim yok.
Baktığınız yere göre karşınızdaki kişinin dindarlığı size göre değişir. 
Kendi dindarlığımı inşallah anlayabilmişimdir.
Siyasette korkmamın nedenini aynı başlık altında VOLUME:2 de anlatacam. 
Çok uzun yazılar okunmuyormuş:) o yüzden:)
VİCDAN,ZEKÂ ve MERHAMETLE kalın...

HAYATIMDA İLK KEZ BİRŞEYDEN KORKUYORUM : SİYASET

Volüm:2

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar
23 TEMMUZ 2016 yılında Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafında Malatya'ya davet edildim. Kendisi şu an Malatya Büyükşehir belediye başkanıdır. 
Gece 03:00 civarlarında Malatya'da olabildim. Beni Malatya Ak parti il Başkanı Hakan ve Hacı Uğur Polat karşıladı. Bana çok sıcak davrandılar. Gecenin o vaktinde Belediyenin bir çay bahçesinde sohbete tutuştuk. Metin Doğan kimdir bize anlatırmısın dediler. 
Siyah ve beyaz kadar net olan ben ise hiç bir şeyi saklamadım. Tüm açıklığıyla anlattım her şeyi. 
Yaptığım eylemden sonra Yeşilköy'de çok kötü vakit geçirmiş olduğumu, evde ablam benle konuşmadığı için, evin yakınındaki 10 yıldır gittiğim çay bahçesinde bana çay vermeyip kovmaktan beter yaptıklarını, binadaki kapıcının bile benle konuşmadığını, son iki gündürde ablamın beni, yaptığım eylemden dolayı evden kovduğunu ve 2 gündürde geceyi bir parkta geçirdiğimi... anlatırım. Tüm bunlara dayanmak icinde 2 -3 gündürde sakinleştirici bir hap kullandığımı söylerim ve yanlarındanda bir tane atarım. 
Hakan Kâhtalı ve Haci Uğur Polat şeytanca bir plan yaparlar. Ve Metin Doğan kimdir? diye Cumhurbaşkanımıza bir rapor sunarlar. 
Anlattığım şeylerin içinde ki şeyleri cımbızla seçip Cumhurbaşkanımıza sunmuşlardı. 
" 15-20 yılımın taksimde geçtiğini söylemişler. Ama taksimde kaç tane tinerciyi , şarapcıyı tekrar aileleriyle barıştırarak hayatlarını kurtardığımdan bahsetmemişler. 
25 yaşındayken 5 yıllık kız arkadaşım beni bıraktığı için 17 gün psikiyatri kliniğinde yattığımı söylemiştim.
Bunlar akıl sağlığımda sorun olduğunu söylemişler Cumhurbaşkanımıza. 
Yanlarından aldığım sakinleştiriciye bakarakta , hapçı hupcu olduğumu söylemişler. 
Ak partiyle uzaktan yakından bir ilgim olmadan canımı ortaya koyduğum eylemimden dolayıda deli olduğum kanaatini getirmişler.

Benle ilgili olumsuz şeylerin hepsini taşıyor olabilirdim. Hatta eroinman bile olabilirdim. 
Sayın Hakan KAHTALI ve Sayın Hacı Uğur Polat sizler öbür dünyada cennete gireceğinizi düşünüyorsunuz ya : 
Eğer benim akıl sağlığımda sorun varsa ve birde bağımlıysam beni tedavi ettirip cennetinizdeki makamı yükseltmek yerine, Malatya'da ki makamınızı kaybetme olasılığınızı, cennetteki makamınıza tercih edip BELDEN aşağıya vurumuzsunuzdur. Cennetteki makamlar dışında tüm makamlar sizin olsun.

Cumhurbaşkanımızda beni hic tanımadan bu Edi'yle Büdü'nün dediklerine inanmıştır. 
15 temmuzla ilgili Külliyede yapılan hiç bir programa davet edilmedim. 
Cumhurbaşkanımızın katıldığı 4 tane programa son anda kendimi aldırtabildim. 
4.ünde de kendisiyle konuşma imkanım oldu. Ama karşısında konuşurken gözlerime, dudaklarıma ve sporcu olmama rağmen omurgama engel olamadım. 
Gözlerim dopdolu, dudaklarım aynı cümlede takılmış hiç durmadan " SİZİ ÇOK SEVİYORUM SAYIN CUMHURBAŞKANIM, SİZİ ÇOK SEVİYORUM SAYIN CUMHURBAŞKANIM...diye aynı cümleyi 100 lerce kez tekrarlarken, omurgam ise Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısında iki büklüm olmuştu. 
Karşısına çıkarken takım elbise giymemiştim. Çünkü en nefret ettiğim elbiseydi takım elbise. Bu dünyada en nefret ettigim elbiseyi, bu dünyada en çok sevdiğim kişinin karşısında giyinmek istemedim. 
Kendisine olan sonsuz saygımı ve sevgimi , uzuvlarım ben istemeden yapıyordu zaten.

Bu Edi'yle, Büdü'nün ( Hacı Uğur Polat ve Hakan Kahtalinin) Cumhurbaşkanımıza benle ilgili verdikleri rapora bakan Cumhurbaşkanımız, benim uzuvlarımın gösterdiği bu garip hareketlere bakarakta deli olduğuma kanaat getirmiştir.

VOLUME:3 de bu EDİ'yle BÜDÜ'nün kim, kimler olduklarını, neye hizmet ettiklerini anlatacağım. 
VİCDAN, SEVGİVE MERHAMET KALIN.

HAYATIMDA İLK KEZ BİR ŞEYDEN KORKUYORUM: SİYASET

VOLUME:3

Hacı Uğur Polat ve Hakan Kahtalı uzaydan gelmemişlerdi Malatya'ya. Yıllardır hizmet ettikleri bir cenâhtan gelmişlerdi. 
Bu Cenaha 15 yıl önce Malatya'lıların taktığı isim Humeyniciler yada Sakallılardı. 15 yıl önce her yerde uluorta konuştukları bir kaç şeyi sizlerle paylaşacağım. 
1- PKK'nın öldürdüğü askerler şehit değildir. 
2- Seçimlerde oy kullanmak Allah'a karşı yapılan bir şirktir. 
3- Necmettin Erbakan kafirdir.
4- yaşasın HUMEYNİ, yaşasın İran devrimi 
5- aynaya bakıp sakallarını tararken ne kadar Humeyniye benzedik diye hava atarlardı. 6- Bu ülkede Cuma namazı kılmak dinde çıkmaktır...
7- ...
8-...
Dünyanın efendileri uşaklarını ayarlarken ; o coğrafyanın inancına, kültürüne göre onları yetiştirdi. Türkiyede MÜSLÜMAN bir ülke olduğu için Uşaklarını dindar gibi gösterdiler. Masonik anlamlar taşıyan isimler verdiler bunlara. IŞIK gibi MEŞALE gibi. Işıkçıları okumuş kesimin içinde ayarladılar. Meşalecileri ise cahil kısmın içinde ayarladılar. 
Dünyanın efendileri; hükmettikleri ülkenin iktidarları kendilerine biyat etmediklerinde , askere darbe yaptırtmak için bu örgütleri kullandı. 
Bir gün Madımakta , bir gün bilmem nerde "din elde gidiyor. " nidalarıyla halkı provokasyonlara yem ederek askere darbe yaptırmaya çalıştılar. 
Ak Parti iktidarı başa gelince , bunlar "din elde gidiyor" yalanı ile halkı kandıramayacaklarını anlamışlardı. Onları var eden bu söylemleriydi. Efendileri bunların yok olmasına izin vermedi. Bir virüs gibi devletin içine sızmasını sağladı. Bu ülkeyi parçalamak için kurulmuş ve bunun için askere hep darbe yaptırmaya zorlayan bu örgüt sanki ilâhi bir dokunuşla en büyük vatansever bunlar olmuş, dünün darbe provakotörkeri, bu günün darbe önleyicileri olmuşlar. 
Dünyanın efendileri meşalecilerden kurduğu uşaklarını, bir şey olduğunda hiç düşünmeden , kendilerine itaat etmesi içinde cahillerden seçmişlerdir. Yani okumamışlardan. Işıkçılar okumuştu. Devletin içine sızmaları kolaydı. Ama meşaleciler okumamıştı. Devletin içine sızmaları zor olacaktı. 80 şehrin Ak parti il başkanları üniversite mezunuyken, mülakatla liseyi zor bitirmiş, universite okumamış birini 81. ilde nasıl göze çarpmadan il Başkanı yaparız demişler. 3 ihlas süresi okuduklarında, kendi okumamışlıklarının göze batmayacağını düşünüp, açıklarını ayetlerle kapatmış dindar gözüken bu din düşmanları. 
Ve liseyi mülakatla bitiren, kendi yazdığını bile okuyamayan Hakan Kahtalı Malatya Ak Parti il başkanıdır. Şimdi yeni duyduğuma gorede Millet vekili adayıymış. 3-4 yıl sonrada bakan adayı olarak duyarsam hiç şaşırmam. 
15 temmuz 2017 Malatyada ki 15 temmuz programına katıldım. O zaman yeşilyurt belediye başkanı olan Hacı Uğur Polat'ın kendi ilçesinde konuşurken 10 binlerce dinleyiciden hiç kimsenin alkışlamadığını görmüştüm. 
Malatya'ya gittiğimde benle konuşan 10 kişiden 9 tanesi bunlara beddua okuyor, bir tanesi ise bunlara küfrediyor. Tüm şehrin %99'nun istemediği insanları bu seferde birini BÜYÜKŞEHİR belediye başkanı, diğerlerinide vekil adayları olarak bu halka nasil oylatacaksiniz. Millet Reis'e oy veriyorum bunlara değil dedikçe; siz tekrar tekrar milletin nefret ettiği, anket yapılsa %1 bile oy alamayacak insanları, milletin karşısına vekil adayı, belediye başkanı olarak getirirseniz bu sefer ilahi adalet devreye girer. Gerçek vatanseverlere yaptığınız bu zulüm sizin sonunuzu getirecektir. 
15 temmuzun Malatya'da ki en büyük kahramanı olan Malatya Valimiz Mustafa Toprak bunlara biyat etmediğinden dolayı merkeze çekilmesi sağlanmıştır. Ben dahil tüm vatanseverleri bitirmeye çalışan bu örgütün gerçek yüzü görünmelidir.

VOLUME:4 te bana ve baska vatanseverlere yaptıkları zulmü anlatacam.

Bu anlattıkları mı "eşkiya dünyaya hükümdar olmaz." dizisinde Allah'tan başka hiç kimseden korkusu olmadan 2 dakikada özetlediği için Raci ŞAŞMAZ'a sonsuz tşk ederim. 
Kendimi yapayalnız htiğim bu konuda duygularıma tercüman olduğun, dizinin geleceğini tehlikeye atma pahasına bu sözleri yazan o elleri, sizi gördüğüm ilk yerde öpecem Raci ŞAŞMAZ abim:)

HAYATIMDA İLK KEZ BİR ŞEYDEN KORKUYORUM : SİYASET 
VOLUME:4

BANA ALLAH YETER

Beni oraya davet ettikleri günden sonra telefonlarıma hiç bakmadılar. Malatya'da program yapmak icin 10 larca kez haber göndermeme rağmen bana dönmediler. 
Bende 17 ocak 2017 yılında bunların kim olduğunu deşifre eden PARALEL VE MERİDYEN adlı yazımı yazdım. 
Bu yazıyı yazdıktan sonra başıma gelmeyen kalmadı. 
1- Bu yazımı Malatya'da paylaşan yerel basın yok edilmeye çalışıldı. Bunlara reklâm veren şirketlere derhal maliyeciler ve zabıtalar gönderilerek korkutup reklam verilmemesi sağlandı.Bir tek Malaya Olay haber sitesinin sahibi Ali aladağı susturamadılar. Reklâm gelirleri sıfır olmuştu . Ofisine gittiğimde masasında sadece bir tane laptopu kalmıştı. Lavabosunda sabun bile yoktu. Ama Ali Aladağı rızk endişesiyle dize getiremediler. 
2- facede benle çektirdiği resmî yayınladı diye Ak partiye gönül vermiş Mustafa Kırteke dahil bir çok kişiyi il meclis üyeliğinde çıkardılar. 
3- Telefonlarımı dinleyerek en çok sevdiğim kardeşimin kim olduğunu tespit edip onu Fetöcülükle suçladılar. Kardeşim bu dünyada gördüğüm en büyük vatanseverlerdendir. Adananın Yüreğir ilçesinde 4 yıl, arkasında Diyarbakır Bağlar ilçesinde 5 yıl hiç şikayet etmeden vatan sevgisi yüzünden çalışmış birini fetöcülükle suçladılar. By-lock yok, bank Asya'da hesap yok, dersanelerine gitmek yada çocuklarını göndermek yok,.... yok babam hiç bir şey yokken 2 kez Ankara'ya çağrılıp 5'er saatte 10 saat carpaz sorguya alınıp, bir aileden kahramanda çıkar, vatan hainide çıkar diye aşağılayıp morelini bozmuslardır. Ellerindeki kanıtta kimin ortaya attığı belli olmayan bir söylentiymiş. Devletin elinde yazılı imzalı 10 binlerce Fetöcü ihbari varken, devlet işini gücünü bırakmış bir söylentinin peşine düşmüş olabileceğine inanmadım. Bide Fetö'nün kasası olarak suçlamışlar kardeşimi. Kardeşim 6 yıllık evlidir. Evlenirken edindiği borç ve harçların kredilerini halen bitiremediği banka hesaplarında belliyken, hangi vicdan kardeşimi Fetö'nün kasası olarak suçlardıķi. Biraz araştırma yaptım, kardeşimin sorgulanma olayının birilerinin ricası ile yapıldığını öğrendim. 
4- Esenyurt üniversitesinde program yaptıktan sonra , programı organize eden öğrenci temsilcisi Mehmet Emin Selen yanıma gelerek: 
- Metin abi. Senin özel hayranın olan 10 kişilik bir öğrenci grubu senle özel görüşmek istiyor, der. 
Ben ise: 
- Elbette olur kardeşim, derim. 
Beni sote bir yere çekerler. Ve etrafımı 18-19-20 yaşlarında hepsi sakallı 10 kişi sarar. Bunlar Malatyada ki MEŞALE derneğinin bursiyer öğrencileriymiş. PARALEL VE MERİDYEN adlı yazıyı nasıl yazarsın diye bana hakaretler ederler. Ben alttan aldıkça ağzımın içine kadar girerek hakaretleriyle beni tahrik etmek istediler. Bana o kadar yakın duruyorlardı ki , göğüs boşluklarına o yakın mesafede vuracağım yumruklar ölmelerine bile neden olacaktı. 
İçimden , Allah'ım sabır ver bana , Allah'ım sabır ver bana diye yalvarmaya başladım. Kendilerine sarmayıp, karşılarında ETEK GİYİNCE bana verilen plaketi elimden alıp, parçalayıp, sonrada yırtıp yüzüme fırlattılar. 
Ben ordan uzaklaşırkende arkamda bağırıyorlardı: 
- Akıllı ol , yoksa aklını alırız, dediler. 
Öğrenci temsilci arkamdan yetişip; 
- Abi, sana böyle davranacaklarını bilseydim , hiç alet olmazdım bunlara, deyip gözleri dolmuş bir şekilde bana sarıldı. 
66 tonluk tankla üzerine gelen kişilerden korkmamış olan Metin Doğan'ı, sayıları 10 kişi olan 18 yaşındaki çocuklar korkutmuştu. Onların ölmelerinden ise etek giymeyi tercih ettim. Etek giymek ego'ma ağır gelecekti. 
Vicdanıma ağır gelecek bir şeyle Allah bizi sınamasın.sadece Egomuza ağır gelen şeylerle Allah bizi sınasın. Aminnn...

Yazımı okuyan Malatya halkı durmadan arıyorlarlar şu an. Söyledikleri şeyler: 
Metin kardeş yazdığın her şeyi biz zaten burda yaşıyor ve görüyoruz. Herkes bunlardan korktuğundan dolayı ağzını açamıyor. Kendine dikkat et , bunlarla ilgili fazla bir sey yazma sonra başına bir seyler getirirler diyen 100 lerce kişi.
Beni KAHRAMAN yapan şey CESARETIM'di. Cesaretimdem dolayı kazandığım bir ünvanı kaybetmemek için korkak 
olacaksam, o kahramanlığı istemiyorum. 
Beni öldüreceklerse eğer haksızlık karşısında susmadığımdan dolayı ölüm bana GÜLİSTAN gelir. 
Beni dövmeyle terbiye edeceklerse , 5 yaşımdan beri dayak yiyorum. Kırılmadık kemiğim kalmadığı için dayağa alışkanım. 
Yazdıklarımdan dolayı beni hapse atacak olurlarsada , o cezaevi bana medrese gelir.

KISACASI ONLARDAN KORKMUYORUM. BEN ÖLDÜM BIR KERE. AMA ONLAR HİÇ ÖLMEDİLER. KORKMALARI GEREKEN ONLAR.

BATTALGAZİ' NİN TORUNU ŞEYTANIN ÇOCUKLARINA KARŞI.

VİCDAN, ZEKÂ VE MERHAMETLE KALIN

 
Etiketler: Hayatımda, ilk, kez, bir, şeyden, korkuyorum-SİYASET-,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Ekim 2019
Uyumak yok…Koşmaya devam…5 günde 5 şehir…Gezdim…
16 Eylül 2019
Acınız acımızdır , Canınız canımızdır; Bende Evlat Nöbetindeyim
03 Haziran 2019
AK Parti’nin seçim politikası…Volume: 1
03 Haziran 2019
RecepTayyip Erdoğan kimdir?
17 Mayıs 2019
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?-VOLÜM-2-
10 Mayıs 2019
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?-VOLÜM-1-
31 Aralık 2018
Çocukların tek ideolojisi vardır...SEVGİ...
07 Aralık 2018
Malatyalı Tanksavar Metin Doğan; AĞLATMA BENİ ÇOCUK
07 Aralık 2018
Malatyalı Kahraman Metin Doğan yazdı…ALTIN NESİL...
05 Aralık 2018
Nefse değil-Nesle hizmet; Benim aklım hep Türkiye’dir…
18 Haziran 2018
Çocukların gülen yüzü adına; güççç bende artıkkk….
16 Haziran 2018
Gözleri var, göremezler; Malatyalı Kahraman Metin Doğan yazdı
11 Haziran 2018
Kambursuz Bir Ahiret...Malatyalı Kahraman Metin Doğan Yazdı
03 Haziran 2018
Metin Doğan yazdı...2023'ün sancıları...
14 Mayıs 2018
Şükür duası…Film hiç izlemedim; Çünkü Hayatın bir film olduğunu düşünürüm
02 Mayıs 2018
Müslümanın çeşitleri, dervişlerin entelleri, cenneti size bıraktım sabilerin sevgisi, yeter bana
24 Nisan 2018
15 Temmuz 2016 dan sonra en çok Malatya'ya hasret kaldım...
15 Nisan 2018
Kul hakkına önem verdiğimiz bir hayatımızın olması dileğiyle
18 Mart 2018
Zafer Hakk’ındır…
09 Aralık 2017
Peki siz kimin köpeğisiniz?
09 Aralık 2017
DUA'LARIN GÜCÜ
09 Aralık 2017
Sabrımızı zorlarsanız, yine karşınızda sabır…
Haber Yazılımı