Yazı Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 17:44
 
Malatya İnönü Stadı ne yapılacak ?
Dilaver Gür
dilavergur@mynet.com
 
 

MALATYA İNÖNÜ STADI NE YAPILACAK; 
1970 Yılında yapılan Malatya İnönü Stadı'nda hemen hemen her yaştaki Malatya'lının bir anısı vardır. Beton tribünlerde karda kışta, yağmurda, sıcakta mutlaka bir futbol maçı izlemiştir. Şampiyonluklar yaşayarak sevinci, küme düşerek hüzünü yaşamıştır. Yada 23 Nisan, 19 Mayıs gösterilerinde yer alarak yada izleyici olarak unutulmaz günler yaşamıştır.
Malatya İnönü Stadı Malatyspor'un bir çok önemli karşılaşmalarına şahitlik ederken Balkan Kupası, UEFA Kupası gibi Uluslararası müsabakalarda ev sahipliği yapmıştır. Adını hemşehrimiz devlet adamı 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'den alan İnönü Stadı; Tarihi skorbordu ve Kolonsuz tribünüyle Türkiye'nin mimari anlamındaki en önemli yapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca Malatyaspor'un 1983-84 sezonunda namağlup olarak 2. Ligden 1. Lige çıkması, 1987-88 Sezonunda Ligi 3. sırada bitirmesi, 2000- 01 sezonunda düştüğü 2. Ligden tekrar 1.Lige çıkması ve 2016-17 sezonunda Yenimalatyasporun şampiyon olarak Süper Lige çıkmasına ev sahipliği yapmıştır.
Kimler bu sahada top koşturmadi ki; Türkiye'de bir ilk yaşanarak Brezilya Milli Takımında oynayan Carlos, Eder ve Serginho Malatyaspor forması giymişlerdir. Ortega, Toni Schumacher, Anelka, Alex, Ribery gibi farklı Ülkelerin oyuncuları ile Hami, Fatih Tekke, Feyyaz, Sergen, İlhan Mansız, Gökdeniz, Turgay Kerimoğlu, Bülent Korkmaz, Oktay, Feyzullah, Ünal, Artin Şakiri,Mapeza, Boliç,Milosevski, Ayman, Duro,Serdar Samatyalı, Celil gibi bir çok oyuncunun çimlerine ayak bastığı bir staddır. 
Şimdi böylesine önemli bu Stad ne yapılmak istenmektedir. Yıkılarak bu güzel anılar yok edilmek mi düşünülmektedir. Gelin bu anıları yok etmeyelim.
Kapalı Tribün ve yeşil saha korunarak etrafındaki duvarlar kaldırılarak çok amaçlı faaliyetlerin yapılması düşünülebilir. İnsanların toplu spor yapmaları Müzik konserleri gibi.. Kapalı tribünün altı Malatya Spor Müzesi yapılarak Türkiye de ilk büyük bir Spor Müzesi düşünülebilir. Nasıl Fotoğraf Makineleri Müzesi Türkiye'nin en büyük Müzesi olarak gurur duyuyorsak buda bir ilk ve önemli olur.. Hadi burası Malatya Spor Müzesi olsun.. Benden söylemesi..
Sizler buna ne dersiniz???

 
Etiketler: Malatya, İnönü, Stadı, ne, yapılacak, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı