Yazı Detayı
18 Şubat 2015 - Çarşamba 17:56
 
SEÇİM ÖNCESİ...
Murat Gümüş
muratgunus4444@hotmail.com
 
 

“İnsanlar size inanmadığı sürece, gerçekler gerçek sayılmaz. Ne anlattığınızı bilmedikleri sürece size inanmazlar. Sizi dinlemedikleri sürece ne anlattığınızı bilemezler. İlgilerini çekmediğiniz sürece sizi dinlemezler. Orijinal, yeni, farklı ve işlerine yarayacak bir şey anlatmadığınız sürece ilgilerini çekemezsiniz”

onun içindirki biraz karışık gibi görünen fakat başarılı bir ilişkinin adeta resmini çektiği yukarıdaki söylemini analiz etmeye değer buluyorum. Sondan başlayacak olursak ilk önce insanların ilgisini çekmemiz gerektiğini düşünüyorum ve bunun yolunun da onların işlerine yarayacak yeni “şeylerden” geçtiğini belirtiyor. Daha önce ilişkilendirilmemiş “şeylerin” birbirleri ile ilişkilendirilerek ortaya yeni biçimleriyle sunulması olarak tanımlanabilecek yaratıcılık ve yenilikçilik ilgi çekebilmemiz için gereken düşünce biçimimizin temelini oluşturmalıdır. Bu düşünce sistemi ile ortaya çıkartılmış olan fikirler ancak ilgi çekici olabilecektir aslında. Hitabetin 3 altın kuralından (ilgi çekici ol, enerjik ol, kısa konuş) birisinin ilgi çekici olmayı başarmak için söylenmemişi söylemek, daha önce yapılmamışı yapmak; yani yaratıcı ve yenilikçi olabilmek başarı değil asgari bir gerekliliktir ilgi çekici olabilmek için.

karşınızdakinin sizi dinlemesi için en önemli gerekçesinin ilgi çekici olmamız gerekiyor. Çok iyi bir hatip olabilirsiniz ya da karşınızdaki insanı sizi dinlemek zorunda bırakabilirsiniz ancak söylediklerinizin içindekiler kısmı karşınızdakini cezbetmiyorsa önsözü söylediğinizle kalırsınız ve ilişkinin bundan sonraki kısmında söyledikleriniz duyulsa bile dinlenmeniz pek mümkün olmaz. Dinlemek anlamak için en önemli araç olduğuna göre sizi dinlemeyen birisinden sizi anlamasını beklemek ise iletişim acemiliğinden başka bir şey olmayacaktır.

İknanın ve inandırıcılığın temel prensiplerinden olan anlattıklarınızın karşınızdaki tarafından anlaşılır olmasını burada anlattıklarınızın bilinmesi olarak ifade edeyim.

İnançları uğruna yapamayacağı şey olmayan insanoğlunun en önemli gücünün inancından (imandan) geldiğini tekrarlamaya gerek olduğunu sanmıyorum. Bir gerçeği “gerçek” yapan ona inanan insanlardır. İnananların o gerçeklere nasıl sahip çıktığını insanlık tarihi bizlere kerelerce göstermiş ve göstermeye devam edecektir.

Özetle Yeni şeyler ilgi çeker. Karşınızdakine ilgi çekecek şeyler anlatmazsanız sizi dinlemez, söylediklerinizi anlamaları için ise sizi dinlemeleri şarttır. İnsanlar ancak size söyledikleriniz anlaşılırsa inanırlar. Size inanmazlarsa gerçekleri söyleseniz dahi bunlar gerçek sayılmaz.birlik beraberliğimiz için tüm dostlarımızın başarılarının devamını diliyorum allah yarve yardımcımız olsun inşallah.

 
Etiketler: SEÇİM, ÖNCESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı