Yazı Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 17:43
 
Türk’e kefen biçenin sonu her zaman ki gibi hüsran oldu…
Ali Aladağ
alialadag44@hotmail.com
 
 

Türk’e kefen biçenin sonu her zaman ki gibi hüsran oldu…O biçilen kefen, kefen biçenin kendisine kefen oldu… Bundan sonrada olacağı gibi… Rumların katliamı vardı…Kıbrıs Türkleri Önce uçakların sesi…Sonra Paraşütçüler… Kıbrıs’da yıllarca katledilen Türkler…

 

Türk’e kefen biçenin sonu her zaman ki gibi hüsran oldu…
Dünyanın gözü önünde Türkler katliama uğruyorlardı...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve yazı

KKTC'nde Girne'de sohbet ettiğim...

Mehmet Osmanoğlu bakın ne diyordu:

"Gözler havada ve denizde idi..."

"Neden?" diye sorduğumda ...Anlatmaya başladı...Gözleri dolarak...

"Katlimalar vardı...

Rumlar bizi katlediyordu...

20 Temmuz 1974'dü...Akdeniz'de Dalgaya bile aha geliyorlar...Havada bir Bulut...Görsek Aha geliyorlar"diyorduk...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan

"Kim geliyor?" diye soruyordum...

Önce gözde 2 damla yaş...Biz bunu yaşadık...Allah kimseye yaşatmasın...Ne katliamlar gördük...

Türkler geliyor...Türklerrrrr....Selam TürkünBayrağına...

Geldiklerini gördüğümüzde...

Toprağı öptük-Öptüler...…Şükürler olsun ki geldiler…Dedik-Dediler...

Dualar ettik-ettiler…
Adam çıkmazken Beşparmak dağlarına Türkler oraya tank çıkarttı…"
Bugün 20 Temmuz…Kıbrıs Barış Harekatının 43. Yıl dönümü… Türk milleti KKTC'nin yaşam hakkından vazgeçmeyecektir…
Türkün Yavru Vatanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti …
“Türk Barış Harekatı yapılmasaydı, Kıbrıs Türk halkının başına gelecek olanlar, savunmasız köylerde yapılan toplu katliamlarla kendini belli eder. Kıbrıs Dâvâsının yılmaz savaşçıları, merhum Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, TMT'nin korkusuz mücahitleri, şehitler ve gazileri saygıyla anıyoruz…
Kıbrıs’ta yaşanan zulümlerin izlerini ve Kıbrıs Türklerinin Anavatan’dan söz ederken gözlerindeki.Duyguyu gördükçe onların Vatan sevgisini daha iyi anlıyorsunuz.
Rumların Kıbrıs'ta Türklere Uyguladığı Soykırım...KKTC bugün huzurlu yaşayan Türkler tek sözü:"Türk askeri asla adada çekilmesin...Türk askeri-mehmetçik Adada çekilirse...Rumlar yenden katliam yapar"
43 Yıl Önce Bugün Rumların Kıbrıs'ta Yaptıkları Katliamları Unutma!

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve açık hava

(KKTC'nin Başkenti...Lefkoşe'de yiğitler parkı...)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ağaç ve açık hava

(Rumlar...Türkler karşısında kaçarken...Zırhlı makinelerini bırakıp arkalarına bakmadan kaçtılar...İşte ayağımın altında...)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, takım elbise

(Şehitlerimiz...)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

“Türk Barış Harekatı yapılmasaydı, Kıbrıs Türk halkının başına gelecek olanlar, savunmasız köylerde yapılan toplu katliamlarla kendini belli eder. Kıbrıs Dâvâsının yılmaz savaşçıları, merhum Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, TMT'nin korkusuz mücahitleri, şehitler ve gazileri saygıyla anıyor, bu davanın günümüzdeki savaşçısı Emete Gözügüzelli ve arkadaşlarına saygılarımızı sunuyoruz. „

Türk askerinin ulaşamadığı yerleşim yerlerinden bazıları Atlılar - Muratağa Sandallar, Aleminyo, Terazi ve Taşkent köyleri idi.

Atlılar köyünde 57 masum Türk, Muratağa ve Sandallar köyünde de 89 masum insan, kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden Rum-Yunan askerleri tarafından topluca kurşuna dizilmiş ve buldozerlerle kazılmış olan iki toplu mezara gömülmüşlerdir.

 Mezarların açılışında bulunan Montreal Gazetesi muhabiri, 4 Eylül 1974 tarihli gazetesinde olayı şöyle anlatıyordu:

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

(Türk Askeri karşısında kaçacak delik arayan Rumlar tanklarını da bırakıp, tüydüler...Oysa Türke kefen biçiyorlardı)

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, açık hava

"Mağusa'nın 12 mil kuzey batısında bulunan Muratağa köyünde toplu mezarlardan çıkarılan cesetler, o kadar çürümüştü ki, BM gücünden İsveçli Başmüfettiş Lars Harkansan olayı şöyle anlatıyordu: "Mezardan çıkan kafaları sayıyorum. Şu ana kadar 72 tane saydım, fakat hala toprağın içerisinde cesetler var. Bu çıkan kafaların 7 tanesinin çocuk kafası olduğu kesindir."

Bu köylerde meydana gelen toplu katliamın bir başka benzeri de Taşkent köyü erkeklerine yapılmıştır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

14 Ağustos günü, daha önce BM'nin telkini ile silahlarını teslim eden Taşkent köyüne gelen Rumlar, BM askerlerinin hiçbir müdahalesi olmadan köyün tüm erkeklerini, bu arada Terazi ve Mari köylerinin erkeklerini de alarak, kamyonlarla Limasol yakınlarına götürmüşler, orada topluca kurşuna dizerek, dozerlerle açtıkları bir toplu mezara gömmüşlerdir. Bu katliamdan sadece Suat Hüseyin adlı bir Türk ağır yaralı olarak kurtulmuş ve 90 Türk erkeğinin katledildiği soykırım olayını tüm dünyaya canlı bir tanık olarak anlatmıştır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Terazili Naciye Turgut köylerindeki olayı şöyle anlatmıştı:

“Dohnili Andriko Melani ile Stasis Aradipyotis, Maronili Akis ile bazı Rum Milli Muhafız gücü askerleri 14 Ağustos günü evimize gelip kocamla görüşmek istediler. Kocamı sorguya çekmek istediklerini söyleyerek kocamla beraber 24 yaşındaki ikiz kardeşim Arif Hüseyin Ahmet'i ve diğer 13 erkeği daha alıp götürdüler. Onları bir daha görmedik...”

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve takım elbise

(Rumlar silahlarınıda bırakıp kaçtı...İşte o silahlar müze de)

Bu katliamlar yanında Rum ve Yunan birlikleri girdikleri her Türk köyünde çeşitli sayılarda Türk köylüsünü katletmiş, köyleri yağmalamış, kadınların ırzına geçmiş ve binlerce sivil insanı 'Savaş Esiri' diye tutuklamıştır.

 

KATLİAMLAR DÜNYA BASININA NASIL YANSIMIŞTIR?

Almanya'nın Sesi Radyosu: (30.7.1974) "İnsanlık aklı, Yunanlıların Kıbrıs'ta yaptığı bu cellatlığı asla kabul edemez. Türk evlerine giren Yunan-Rum Milli Muhafızları, kadın ve çocuklar üzerine mermi yağdırıyor, büyükleri boğazlıyor ve yakaladıkları Türk kadınlarının hepsinin ırzına geçiyorlardı..."

ABD, UPİ Ajansı Kıbrıs Muhabiri, Görgü Tanığı: (24.7.1974) "Yunanlılar, Limasol'da bir çok kadın ve çocuğu öldürdü. Yol üstünde 20 çocuk cesedi gördüm. Yunanlı askerler evlerine girip kadın öldürmek için akbabalar gibi beklemektedirler."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü, okyanus, açık hava ve su

France Soir Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (24.7.1974) "Son derece utandırıcı olayları kendi gözlerimle gördüm. Rumlar Türk camilerini yaktılar ve Mağusa civarındaki köylerde bulunan Türk evlerini ateşe verdiler. Silahı ve savunması olmayan Türk köyleri Rum çapulcular tarafından yaratılmış vahşet havası içinde yaşamaktadırlar... Ellerinde bazukaları olan Rumlar, Türk köylerinde büyük kargaşalıklara sebep olmaktadırlar. Rumlar'ın bu hareketleri insanlık namına utanç vericidir."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Washington Post Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (30.7.1974) "Larnaka yakınındaki Alaminos Köyü'nde 25 ile 55 yaşları arasında 14 Türk öldürülmüş ve cesetleri buldozerlerle bir çukura doldurulmuştur. Limasol yakınında küçük bir Türk köyüne Rumlar'ın yaptığı bir baskın sonucu 200 kişiden 36'sı öldürülmüştür. Rumlar, Türk Kuvvetleri gelinceye kadar tüm Türklerin öldürülmesi için emir aldıklarını söylemektedirler."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü ve açık hava

(Türke kefen biçen...Rumların tankı...Ayaklarımın altında)

Almanya'nın Sesi: (30.7. 1974) "İnsan aklı Rum katliamını anlayamaz. Mağusa Bölgesinin etrafındaki köylerde Rum Milli Muhafız askerleri akıl almaz şekilde vahşilik örnekleri gösterisi yaptılar. Türk köylerine girerek, merhametsizce kadın ve çocukları kurşun yağmuruna tuttular. Bir Türk'ün boğazını kestiler."

London Times: (22.7.l974) "Binlerce Türk rehine olarak tutulmaktadır. Türk kadınlarının ırzına geçildi ve Türk çocukları yollarda öldürüldü. Limasol'da Türk tarafı yakıldı. Olaylar Kıbrıs Rumları tarafından teyit edildi."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

John Akass, The Sun Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (30.9.1974) "Muratağa Köyü'nün Türk sakinleri 16 Ağustos'ta katledilmişlerdir. Ekserisi ihtiyar, kadın ve çocuklardan oluşmuştur. Bunlar Türk taarruzunun ikinci gününde komşu köylerdeki üniformasız Rumlar tarafından öldürülmüşlerdir.Cesetlerin sadece 1 metre gibi az bir derinlikte kalabildiği bu ölüm çukurları kendilerine kazdırılırken öldürülmüşlerdir. Bu asla bir harp olamaz. Bu olsa olsa bir alçaklık olabilir."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Hans Janitscher, Sosyalist Enternasyonal Örgütü Genel Sekreteri, Görgü Tanığı: (25.7.1974) "Yunan taraftarı Nikos Sampson'un emrindeki Muhafız gücü son hafta içinde iki bini aşkın Makarios taraftarı Kıbrıslı Rum'u darbe sırasındaki çarpışmalarda ve darbeden sonra idam ederek öldürdü."

Lars Harkanson, BM Barış Gücü Kıbrıs Temsilcisi: (Ekim 1974) "Ömrüm boyunca böyle bir facia, böyle bir barbarlıkla karşılaşmadım. Hayatımda böyle şey görmedim. Çok memnunum ki, olayın soruşturması görevi bize verildi. Zira, bütün dünya bu vahşeti Barış Gücü'nün ağzından öğrenmiş olacaktır."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

(Türke kefen biçen...Kıbrıs'da masum Türkleri katleden...Rum askerlerinin bırakarak arkalarına bakmadan kaçtıklarını dünya biliyor...Rumların tankı-topu tüfdeği Müzede sergileniyor...)

ABD,UPI Ajansı muhabiri, Görgü Tanığı: (23.7.1974) "Rum askerleri etrafa ateş saçıyordu. Bir eve girdim Rumlar bir Türk kadınına tecavüz ediyorlardı. Gözlerimi kapadım, kaçtım."

Varşova Radyosu: (23.7. 1974) "Yunan subayları yönetimindeki Lefke ve Baf’ta Türk halkına yapılan kanlı saldırı ve vahşeti bütün dünya lanetlemektedir."

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

(Şehitlerimi...)

The Newyork Times muhabiri, Görgü Tanığı: (1.8.1974) "Serdarlı ve Gönendere köyündeki Türk evleri yakılıp, yıkıldı, yağma edildi, hayvanlar Rumlar tarafından çalındı."

David Lancashinge, AP Ajansı Muhabiri, Görgü Tanığı: (1.8.1974) "Muratağa köyü dışında 20'den fazla Kıbrıslı Türk erkek, kadın ve çocuğun bulunduğu toplu bir mezar açılmıştır. Bu, Kıbrıs'taki harbin bitiminden bu yana tespit edilen sivillere karşı yapılmış en büyük mezalimlerden biridir."

ABD,CBS Televizyonu Muhabiri, Görgü Tanığı: (29. 1.1974) "Lefkoşa'da bir çöplükte 88 Kıbrıslı Türk'ün cesedi bulundu. Bu Türklerin tümü Rum ve Yunanlılarca kurşunla delik deşik edilerek öldürülmüş ve öldürülmeden önce tellere bağlanmış. Cesetlerden kiminin başı gövdeden koparılmış."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

Bugh Dixion, Kıbrıs'taki Birleşik Krallık Vatandaşları Derneği Başkanı, Görgü Tanığı: (1.8.1974) "Kıbrıs savaşında Türk'e bir bardak su veren seksen yaşındaki bir İngiliz kadını Garturede Loigh, Rum Ulusal muhafızları tarafından kasıtlı olarak hunharca öldürüldü."

İngiliz Sun Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (3.9.1974) "Muratağa faciasını gördüm. Bu çeşit vahşi hareketlerin yorumlaması çok değişik oluyor. Ancak, Muratağa'da vahşice bir cinayetin işlendiğinden başka ne söylenebilir? Rumlar ile Yunanlıların yaptıkları bir alçaklıktır."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ağaç, ayakkabılar, bitki, açık hava ve doğa

Die Welth Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (26.7.1974) "Limasol'da Rum Muhafız Gücü askerleri bir köpek sürüsü gibi Türk köylerine baskınlar düzenleyerek, katliam yapmışlardır. Bu olaylar insanlık dışıdır."

Bild Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (26.7. 1974) "Rumlar Türk köylerine kana susamış caniler gibi baskınlar yaparak sivil halkı feci şekilde öldürdüler." Die Zelt Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (19.8.1974) "Rum ve Yunanlılar Baf ve Mağusa'da darbe aleyhtarı Rumlara ve Türklere karşı katliama girişmişlerdir."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve takım elbise

Bernard Nicolas, AFP Ajansı Muhabiri, Görgü Tanığı: (11.2.1974) "Atlılar köyünde bir çukura doldurulmuş, Rumlarca katledilen Türklere ait cesetler çıkarılmıştır."

Cunnar Hilson Expressen Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (11.2.1974) "Muratağa, Yunan askerleri ile Kıbrıslı Rumların geçen Ağustos'ta 83 Türk erkek, kadın ve çocuğu öldürdükleri katliam köyünde bugün sadece 15 kişi yaşıyor. Muratağa'da kalan 15 kişi için artık hayat yok. Onların yaraları öyle kolay kapanacak gibi değil."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, ayakta, açık hava ve su

Aligis (Rum), Almanya'nın Sesi Radyosu, Görgü Tanığı: (24.7. 1974) "Limasol'dayım bir okula sığınmış 14 Türk vardı. Rum Ulusal Muhafızları okulu kuşattılar ve Türkler teslim olunca hepsini teker teker kurşunlayıp öldürdüler."

Kurt Lariken, Die Welt Gazetesi Muhabiri, Görgü Tanığı: (24.7. 1974) "Rum ulusal birlikleri Türk köy ve kasabalarda kadın, çoluk, çocuk bütün sivil halkı gaddarca öldürüyorlardı."

The Washington Post: (13.7.l974) "Limasol'a yakın bir köye Rumlar tarafından yapılan bir saldırı neticesinde 200 kişilik nüfusun 36'sı öldürüldü. Rumlar Türk ordusu vasıl olmadan önce Türk köylerinin sakinlerini öldürmek emri aldıklarını söylediler."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

(Yakın Doğu Üniversitesi Televizyonu)

Oxford Üniversitesi eski Tarih profesörü akademisyen Ronaldos Kaçaunis, tarihi itirafta bulunarak, Mağusa'da 32 sivil Türk'ün katledilişini açıkladı:

Oxford Üniversitesi eski Tarih profesörü akademisyen Ronaldos Kaçaunis, Mağusa'da 45 yıl önce 32 Kıbrıs Türk'ün Rumlar tarafından katledilişini anlatırken "Onları bir yere götürdüler ve öldürdüler. Sonra toplu mezara gömdüler" dedi.

Kaçaunis'le bir röportaj yapan Haravgi gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasının hemen ardından Rumların Kıbrıslı Türklere karşı işledikleri suçlarla ilgili çok sayıda şahadet, BM belgesi, toplu mezarlar, v.b. bulunduğunu vurguladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Kaçaunis'le yaptığı söyleşiyi "Kıbrıslı Türklere Karşı İşlenen Suçlarla İlgili Çok Sayıda Şahadet Var" başlığıyla okurlarına aktaran gazete, Kaçaunis'in; Rumların Kıbrıslı Türklere karşı suçlarına ilişkin ekserisi şifahi; çok şahadet bulunduğunu belirterek; kendisi 12 yaşındayken Mağusa'da gerçekleşen 32 Kıbrıslı Türkün katledilmesi olayını şöyle aktardı:
"Tümü sivil 32 Türk'ü öldürdüler"
"3 Yunan subayın ve Lefkoşa Polis Müdürü'nün oğlunun da içerisinde bulunduğu bir araba -belki yanlışlıkla- kentin Türk bölgesine girdi. Türkler onları durdurup ateş etti ve yalnız bir tanesi sağ döndü. Ertesi günü bir grup Kıbrıslı Rum, Rum bölgesindeki bankalarda, dükkanlarda, NAAFI, v.b çalışan Kıbrıslı Türkleri tutukladı. Tümü sivil ve bir önceki gün meydana gelen olayla alakaları olmayan 32 Kıbrıslı Türk... Onları bir yere götürdüler ve öldürdüler. Daha sonra da toplu mezara gömdüler. Bu, aynı sayıdaki (32) Kıbrıslı Rum tarafından önceden planlanmış ve işlenmiş örgütlü bir suçtu. Bu Rumlar; 'göze-göz' dediğimiz şeyi uygulayan bir grubun mensuplarıydı. Ortam çok gergindi, Yunan subayların cenaze töreninde, o zamanlar Kıbrıs'ta görev yapan ve daha sonra diktatör olan Dimitrios Yoannidis konuşmuştu.
"Onayladıklarından mı korktuklarından mı sustular?"

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava
Mağusa polisi ilk andan beri biliyordu. Çok sayıda Kıbrıslı Türk, gün ortasında, şehir merkezinin çeşitli noktalarındaki dükkanlardan, banka şubelerinden toplanıp tutuklanmıştı. Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köye götürdüler, ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Polislerin bunu fark etmemesi mümkün değildi. Ama, onayladıklarından mı yoksa korktuklarından mıdır bilmiyorum; sustular... Bugün halen konusu açıldığında; çeşitli yerlerde Kıbrıslı Türklerin mezarları olduğunu işitiyorum..."
"Suçlular yargılanmadı"

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve takım elbise
Gazetenin "Bu toplu cinayet resmî kaynaklar tarafından not edildi mi?" sorusuna karşılık "Elbette, BM belgelerinde yer aldı" yanıtını veren Kaçaunis şunları da söyledi:
"BM Barış Gücü ve Kızılhaç mensupları 32 Kıbrıslı Türkü aylarca aradı ama gömüldükleri yer bulunamadı. O günkü şartlar içerisinde, bu olay da bırakıldı. Suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar, tartışılmadı bile..."
Diğer katliamlar
Kaçaunis, özellikle 63-64 döneminde milliyetçi Rum gruplar, özellikle de Sampson'un silahlı grupları tarafından Kıbrıslı Türklere karşı çok ağır suçlar işlendiğini belirterek, Sampson güçlerinin Küçükkaymaklı baskınını örnek gösterdi. Kaçaunis, Muratağa, Atlılar ve Sandallar katliamlarını da hatırlatarak "100'den fazla sivil, kadın-çocuk katledildi
" dedi.
"Suç Türklere yüklenmeye çalışılıyor ama esas neden Enosis hedefi"
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yıkılması ve ardından başlayan çatışmaların nedeninin; güya Zürich ve Londra Anlaşmaları ile Kıbrıslı Türklere aşırı haklar tanınmasından dolayı Rumların Anayasa'da değişiklik yapılmasını, Kıbrıslı Türklerin ise Anayasa'nın olduğu gibi kalmasını istemeleri olarak anlatıldığını hatırlatan Kaçaunis "Gerçeğin tamamı bu değil. Uygun zamanda Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması (ENOSİS) aracılığıyla (Anayasa'nın) lağvedilmesiydi" dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve gökyüzü

Rolandos Kaçaunis ayrıca; EOKA'nın yalnız Kıbrıslı Türkleri değil, sol ideolojideki Rumları da düşman gördüğünü ve Sol'un siyasi varlığını ortadan kaldırmaya çalıştığını kaydetti.
Tarihi gerçeklerle ilgili yalanlar ve gerçekler
Öte yandan Politis, Tarih Araştırmacısı-Yazar Makarios Drusiotis imzasıyla yayınladığı "63-64 Toplumlar Arası Çatışmalarıyla İlgili Yalanlar ve Gerçekler" başlıklı haberinde, Rum Eğitim Bakanlığı'nın Makarios'un isim günü dolayısıyla yayınladığı genelgede, 1963-64 olaylarıyla ilgili ifadelerini beğenmeyen ve kendi "gerçeklerini" yayımlayan Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'nın (OELMEK) iddialarını belgelerle yalanladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

OELMEK'in "gerçekler" açıklamasıyla 1963-64 olaylarının bütün sorumluluğunu Kıbrıs Türk tarafına yüklediğini, "Rum liderliğini da Türklerin ve yabancıların hilelerinin kurbanı" olarak gösterdiğini belirten gazete, OELMEK'in iddialarını şöyle sıraladı:

"OELMEK'e göre 1963-64 olayları şöyle gelişti:

1-Türkiye 'Kıbrıs Türk aşırı uç örgütü TMT'yi silahlandırdı, o da Kıbrıs Türk toplumunu tamamen denetimi altına aldı.

2-20 Aralık 1963'te Kıbrıslı Türkler taksimi metotlamak amacıyla Kıbrıs'ın tamamındaki stratejik noktaları ele geçirmeye çalıştı.

3-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasal makamları ile TMT arasındaki toplumlar arası çatışmalar BM'nin müdahalesiyle durdu.

4-Çatışmalar; Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bütün kurum ve organlarından ayrılmalarını ve Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini enklavlara hapsetmesine neden oldu"

"Hedef Enosis'ti, Makarios'un tutumu da buydu"
TMT'nin var olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin de silahlandığının "gerçeğin yarısı olduğunu" kaydeden gazete özetle şöyle devam etti:

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü ve açık hava

"Kıbrıslı Rum milliyetçiler bir değil en az 15 örgüt kurdular. Bu örgütlerden en az 6'sı önce Kıbrıslı Rumlara, 1963 itibarıyla da Kıbrıslı Türklere yönelik şantaj ve cinayetler de dahil olmak üzere çok ciddi terör faaliyetlerinde bulundu.

Bu örgütlerin tamamı, birbirinden bağımsız olarak; mücadelelerinin hedefinin Enosis olduğunu açıkladı. Bunların hiçbiri Kıbrıs Cumhuriyeti'ne bağlılık belirtmedi, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yalnızca; Enosis'e giden yolda bir istasyon olarak gördüler. Makarios'un tutumu da buydu. Y. Papandreu'ya gönderdiği 1 Mart 1964 tarihli mektubunda 'Anlaşmalar'ın daimi rejim olacağına bir an bile inanmadım' diye yazdı.

Aynı dönemde Yunan derin devleti de Kıbrıs'a silah gönderdi. Yunan derin devletinin liderleri, daha sonra diktatörler olan Dimitrios Yoanninis ve Georgios Papadopulos'tu. Papadopulos, yasadışı örgütler kurmak ve onları silahlandırmak amacıyla en az iki kez gizlice Kıbrıs'a geldi. Papadopulos Yorgacis'le Akritas örgütü olarak bilinen Kıbrıslılar Milli Örgütü'nü silahlandırmak konusunda, Yunan hükümetinden gizli bir anlaşma yaptı. Papadopulos, Kıbrıs'a yaptığı gizli ziyaretinde 1963'te silahlı kuvvetler komutanı olan Vasos Lissaridis'le de temas etti. O zaman ELDİK'te (Yunan Alayı) görev yapan Yoannidis, örgütün askeri yöneticisiydi. Örgütten bağımsız hareket eden Nikos Sampson'un bölüklerini de silahlandırdı.
Makarios'un itirafı
Bütün bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış şeylerdir. Makarios da Y. Papandreu'ya gönderdiği mektupta bunu itiraf etmiş ve şöyle demişti:

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

'Sayıları 5 bini aşkın eğitimli üyesi bulunan güçlü bir örgütümüz var. ELDİK kuvvetlerinin deneyimini kullanıyor ve Yunanistan'dan teçhizat ikmal ediyoruz.'

OELMEK'in Kıbrıslı Türklerin taksimi gündeme getirmek için 20 Aralık'ta Kıbrıs'ın stratejik noktalarını ele geçirmeye çalıştıkları iddiasına gelince... 21 Aralık sabahı meydana gelen olaydan sonra 23 Aralık'ta çatışmalar başladı. TMT çatışmaya neden olmak amacıyla inisiyatif almadı. Çünkü Türkler; Kıbrıslı Rumların her şeyi yapabilecek kadar dikkatsiz olduklarına inanıyorlardı.
"Yunan istihbaratı 1960'tan önce de vardı"
Bilgi notlarından öğrendiğimiz kadarıyla Yunan İstihbarat Teşkilatı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilanından önce Kıbrıs'ta vardı. Makarios 26 Mayıs 1960'ta bölge başkanlarını topladı ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni; daha resmen ilan edilmeden önce şikâyet etmek amacıyla EOKA'yı yeniden kurmaya çalıştı.
"Türkleri devlet organlarında tutmaya değil kovmaya çalıştılar"

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava
OELMEK'in 'tarihi gerçekleri'nin 4'üncü maddesi olan; Kıbrıslı Türklerin bir plan dahilinde Kıbrıs Cumhuriyeti kurumlarından çekilmeleri de gerçeğin tamamı değil. Kimse onları cumhuriyet kurumlarında tutmaya çalışmadı. Aksine; korkuyla kaçmaya yönlendirdiler. Toplam 230 Kıbrıslı Türk -TMT savaşçısı değil, sıradan vatandaş- yok oldu. Bugün çukurlarda olanlar onlardır.1963-64 kayıplar listesine bir göz atıldığında polis karakollarında, cezaevinde, hastanede, kırsalda ve çeşitli yollarda kayboldukları görülür. Malları da aynı akıbete uğradı. BM'nin yaptığı ve Genel Sekreter'in (10 Eylül 1964 tarih, sayfa 5950, paragraf 180) raporunda da kaydedilen araştırmaya göre; 103 Kıbrıs Türk köyü veya karma köyde 527 ev yıkıldı, 2 bini yağmalandı. O zaman kimse protesto etmedi, karşı da çıkmadı..." 
"İnsanlık aklı, Yunanlıların Kıbrıs'ta yaptığı bu cellatlığı asla kabul edemez. Türk evlerine giren Yunan-Rum Milli Muhafızları, kadın ve çocuklar üzerine mermi yağdırıyor, büyükleri boğazlıyor ve yakaladıkları Türk kadınlarının hepsinin ırzına geçiyorlardı..."

KIBRIS KATLİAMINA İLİŞKİN AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLAR YAYINLANMIŞTIR. RUMLARIN YAPMIŞ OLDUĞU KATLİAMLAR GÖZ ÖNÜNDEDİR AMA DÜNYA GÖRMEMEZLİKTEN GELMEKTE (FİLİSTİN'DEKİ KATLİAMI GÖRMEDİKLERİ GİBİ), ÜLKEMİZ DE BU KONUDAKİ HAKKINI ARAMAMAKTADIR.

 


http://kktc392.tr.gg

 
Etiketler: Türk’e, kefen, biçenin, sonu, her, zaman, ki, gibi, hüsran, oldu…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
15 Temmuz akşamı kaçacak delik arayanlar Bahçeli'yi anlayamazalar...
Paşaların paşası...Halkın paşası...Korgeneral İsmail Metin Temel paşa
Malatya son Cumhurbaşkanı ilk Başkanı ağırlıyor; Hoş geldin başkan
Türk siyasetine ve Malatya siyasetine damga vuran isim Öznur Çalık…
Malatya'da Ak Parti'ye Malatyalı başkan atandı, hesaplar alt-üst oldu...
Malatya’da halk diyor ki; bugün seçim olsa MHP 3, Ak Parti 2 ve CHP 1
Reis Asla yalnız değilsin; Söz verdik Anamıza-Atamıza Allah’ımıza Reis…Devam…
Ey…Akıncı, dön bir geriye bak? Kıbrıs Türk’ünün yok olmasına çanak tutuyorsun istifa et
Yıllardır Ali Aladağ olarak diyorum ki; Abdullah Gül Parkı ismi değiştirilsin?
İdama gülerek giden yiğit Malatyalı…Cengiz Baktemur...
Ali Aladağ olarak yine diyorum…Malatya Ak Parti listesi sürpriz olacak…
Siyasette bir bilen Ali Aladağ yazdı…Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı kesin aday…
Ak Parti kömür, makarna dağıtıyor diye siyaset yapanlar bugün milletvekili dağıtıyor
Malatya yine 6 milletvekili ile TBMM’de temsil edilecek; YSK duyurdu…
Ak Parti teşkilatları uykuda…Adamlar dayamış sırtını Reis’e…Recep Tayyip Erdoğan’a…
Özal’sız geçen 25 yıl…Hangi Malatyalı Özal’sızlığa alışa bildi ?
Hüseyin Çelik Yanlış Adamlar (!)…Bak Nerede, Sen Nerede?
Metal yorgun değil, çürümüş…Dillerde düşmeyen o söz...
Malatya Salı günü 7, Çarşamba günü 8 kez sallandı, tek açıklama yok sahipsizlik bu?
Malatya’da yüzyıllardır yaşatılan gelenek; Cem’de Bizim-Cuma’da, Allah kardeşliğimizi daim kıla
Başkanlık seçiminde oyum Reis’in; Vekillik ve belediyede devrim
Malatya Malatya Bulunmaz Eşin… Bugün 4 Nisan dünya Malatyalılar günü…
Malatyalı Kiziroğlu Mustafa Bey…Kimdir bu Kiziroğlu Mustafa bey…
İstanbul’a Başbakan Yıldırım, İzmir’e Hotar…Adana’ya Sarı…Ya Malatya…
Türkiye için savurganlığa paydos…Korumalara 3 milyon dolara cip alırsan enflasyon düşmez
Kıbrıs’da Türk Bayrağını indirmeye çalışan Rum’un sonunu hatırlattı…Oyunlar aynı…
Siyasette heyacan...MHP nin de içinde bulunacağı yeni kabine oluşacak...
Malatyanın ve Malatyalıların dirilişi 100 Tl ile mi kıyaslanıyor? İlahi adalet…
Vali baba…Devlet baba…Malatya Valisi Ali Kaban; bir değil iki dedi…
Malatyalı can dost…Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay…2009 ve 2017’i…
Suriye üzerinden dünyalar savaşı; ABD ve Finoları sarsıcı bir yenilgi yaşayacaktır…
24 yıldır çözülemeyen Eşref Bitlis Suikastı ve Bitlis’ten Özal’a mektup…
Darbe yapamadıkları Türkiye-Darbe yaptıkları Mısır…Hadi Lan; Zoruna mı gitti!
Malatyalı Velioğulları Kahramanmaraş’ın savunmasına desteği ve kurtuluş kutlaması
Bakanlar kurulu değişikliği, Belediye başkanları ve Valiler Kararnamesi
Reis zaten kahraman…Yapmayın Allah aşkına…Yok böyle bir şey
Şehitlerimizin katili Amerika...PYD/PKK değil mi? Al sana işte delil...
FETÖ Operasyonuna tepki gösteren STK’lar… Mehmetçiğe destek için açıklama yaparlar mı?…
Burası Malatya…Vatan satan çıkmaz…Günün Özeti...
Türkün töresi, Kınalı kuzular, 16 devlet, kızıl elma, savaşa mı, düğüne mi? Sefer bizim…
Giremezsiniz dediler!Emri veren Başkomutan Reis Erdoğan…Dünya canlı yayında Türk’ü izliyor
Önce Ülkem ve Milletim, Sonra Partim ve Ben Diyen Türkmen Beyinden selam var
Bugün 10 Ocak…Çalışan Gazeteciler günü…Gününüz bayramınız MÜBAREK ola...
Dünya 5’te büyük…7 düvel…Ne Noel Babası Ayaz Ata Bayramı…Malatya’da Villa ve Sarayı bırakın halka hizmet yapın…
Türkiye düşmanı Sebastıan söyle; Avrupa Birliği’ne değil de, Avusturya’ya girsek nasıl olur…?
Malatyalı Velioğulları Gaziantep’in savunmasına desteği ve kapsamlı kurtuluş kutlaması
Karikatör tipli…Tipi-tipi…Tipi-şaftı kaymış… Ey üren fino…Ezik, aşağılık…
Burası Malatya; 3 G’ye 1 G daha eklendi…4 G oldu 1’de A…
Siyasette taşlar yerinde oynar mı?...Hayati Yazıcı Başbakan olur mu?
Malatya’da değil, Türkiye’de ve Dünya’da bir ilktir…Sadece ayıp…ayıp…
Bize kendisini sevdiren kim bu Nicolas Maduro…
Bunlar mı? Katar’a efeleniyor dunuz ne oldu? sus-pus; kıyametiniz olur
Siyasette sıcak günlere doğru yol var…Kabinede değişime hazır olun…Baskın seçime de…
GÜNDEM : Son günlerde…Dikkat Çekici…
CIA’nın hedefi İran değil, Reis…Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan…
Türk Parmağını işaret ederse dünyanın şah damarı kesilir, bu biline…
Şerefsizliğin ve Alçaklığın bu kadarı…Adiliğin ve kahpeliğin, uşaklığın vatan hainliğinin boyutu…
Malatya'ya edilen laf...Yazar Elif Şafak neyin kafasını yaşıyor...Ve kapak cevap
Açık net diyorum; Trump geldiği gün Reis’i örnek alsaydı
Hakkını helal et şehidim…Adı Nur, Soyadı Yerlitaş…Ettiği lafa bak…Şehitler-mehitler…
Malatya’da hain provokatörler iş başında; bazı evlerin kapıları işaretlendi
Malatya’da sağlıkta yeniden yapılanma; Erhan Berk Yeşilyurt’a…
Çakalların hükmü, Kurt ayağa kalkana kadardır…Adam olana notunu öküz olana otunu veririz..
Malatya’nın çehresini değiştiren, gönüllere sevgi-saygı salan başkan Ahmet Çakır
Reis talimat verdi…Ve… bütün belediyelere inceleme…Reis olmaz saydı halk sizi secermiydi?
2019 öncesi…Yıldırım İstanbul, Kurtulmuş Ankara…Ve…Kimler gidecek…Kimler kalacak?
Malatya’da dahil; Ak Parti büyükşehir Kongreleri iptal edildi
Malatya’da 2. Ordu teyakkuzda, Uçaklar bomba yüklü, Namlular Irak’ın kuzeyine çevrildi
O sözler dünya da gündem de...Yıllardır duyuyoruz..Deli-meczup ve sileriz...
Uykusuz Dergisinin terbiyesizliği
Gündüz Beyce namlı yiğit Bey Dağınca bey oğul! …Oyunlar aynı...
Malatyalı Cengiz Baktemur; Aydın Demirkol ve Mehmet Kazgan; Ne sizi unuttuk…Nede Kahpe Eylül’ü…
Ben 12 Eylülün nesini seveceğim sevmediğim gibi devamlı söveceğim…Ve Türkiye kuştılıyor…
Malatya’da Ak Parti’nin ilk kongresi…Pütürge’de…Ak Parti’de kongre süreci start aldı…
2. Ordu Komutanlığına bağlı tüm birlikler teyakkuza geçirildi
Bakıyorum, gülüyorum ve geçiyorum; Trambüs neden pembe imiş ve neden bayanlara özelmiş
12 Eylül Darbe bildirisi ve Özal’ın Genel Kurmay Operasyonu Mesut Mertcan ağabeyimin anlatımı
Ak Parti’de baştan sona değişim; İl, İlçe ve Belediye Başkanlarından Kimler gidecek? Kimler kalacak?
Hadsiz, densiz küstah…Gabriel iyi oku-Almanlar’ı Fransızlar’ın elinden Türkler kurtardı…
Malatya Ligin süperinde…Daha ne istiyorsunuz…Malatya’yı şanına yakışan yere taşıyalım…
Erken seçim…Vah… Şire Pazarı…Malatya'da Trafik kazaları...
Ak Parti’de; Herkes Recep Tayyip Erdoğan'a bakıyor Hiç kimse çalışmıyor…
ABD, Türkiye'ye saldırmak için yığınak yapıyor …Ne zannettin ulan bizi…
Reis…Yorulan kenara çekilsin dedi…Bakıyorum…Adam yorgun değil…Bitkin çekilmiyor…
Malatya'nın Milletvekili sayısı değişmedi...6'da kaldık...
Gazeteciler “Mübarek” Gününüz ve Basın Bayramınız kutlu ola(!)
Malatya’da üreticiye bilinçsizce diyen kuruluşun adıdır Tarım İl Müdürlüğü…
Malatyalı Gazeteci Ali Aladağ; yine bildi...Bakan Tüfenkci yerini koruyacak dedi ve korudu…
Ali Aladağ olarak diyorum ki…Kabine değişikliği konuşulmaz, bir gün bakarsınız değişmiş…
Malatyalıya bir dokun bin ah işit…Kayısı için kim ne yaptı? Kayısı ayaklar altında…
Erdoğan’la birlikteyiz…Ey Almanya aklını başına al…Nazi uygulamasından vaz geç…
Ak Parti’de heyecan dorukta…İstifalar istenecek…Kimler gidecek, kimler kalacak?
Günün köşe yazısı…Kısadan hisse…İki erkeğin arasına bir bayan neden oturtulur?
Malatya Vali Mustafa Toprak’ın merkeze alınmasıyla bir anda yayılan dedi-kodu…
Malatya'da Halkla bütünleşmiş çalışkan başkan…Selahattin Gürkan…
Malatyalı Özal, Ağca ve Gönlü bol…Siyaset-cemaat...Valiler kararnamesini ilk Ali Aladağ yazdı...
Valiler Kararnamesi…Yolda...Ardından Emniyet Müdürleri Kararnamesi ve Kaymakamlar…
Malatya’da siyasetin eşiği-beşiği…Akçadağ…Hele bir düşün ve ve ondan sonra başla söze…
Malatya’da Müdür atamaları?…Fırat Kalkınma Ajansı…Tarım Kırsal Kalkınma?...Kara Kaplı…Özal İsmi ve…
Malatya Olay’a 1 Haziran 2017’de 178 bin 866 ziyaret…
Katar’ı hedef göstermenin altındaki gerçek Türkiye’ye yeni bir operasyon hazırlığı mı?
Malatya'da Gazeteci olmak ve geleceği okumak...Bülent Korkmaz tamam mı?
Siyasette yeni dönem…Çalık yerini korudu; Tüfenkci’de yerini koruyacak mı? Bence Evet
Malatya’ya Pembe trambüs, Film Festivali, Stadyum. 27 Mayıs ve Gazeteci mi
Ey Ahali…Önümüzde ki günler de çok şey göreceğiz depremlere hazır olun…
FETÖ Operasyonu…Sırası Siyasi ayakta…Yani Bakan, Milletvekili, İl Başkanı ve Belediye Başkanlarında
İdama Gülerek giden…Malatyalı…Cengiz Baktemur…Ne seni unuttuk…Nede Kahpe Eylül’ü…
Türkiye’nin dik duruşu…Avrupa’da beklenen açıklamayı getirtti…İşte yeni Türkiye
Laf söyleyenlere bakın?...Ne diyor bunlar…Güler misin-ağlar mısın…?
Türkiye’nin PKK’yı vurmasında Mariya Zaharova endişeliymiş…Vah vah…
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti’ye dönüyor…Ve…Kongre süreci başlıyor…
Erdoğan öldürülmeli diyen Alçak Fransız Defarges …Türk Parmağını işaret ederse…Dünyanın şah damarı kesilir…
Malatya şampiyon olacak…Yeter ki susun ve takıma köstek değil destek olun…
Kulisler hareketli…Kabine de değişiklik olacak mı? Bakan Tüfenkci yerini koruyacak mı?
Şu alçak ve kahpelere bakın…NATO’yu Türkiye’ye müdahale etmeye çağırıyorlar
MHP referandumun kaybedeni Diyen Ezikler, Çürükler…MHP’liler Hayır Dedi Diyen Bidon Kafalılar…
Türkiye’de Başkanlık sistemi...Özal’ın hayaliydi...Erdoğan’a nasip oldu…
Malatyalı Turgut Özal’ı...Türkiye'ye Malatya'da bir güneş daha doğacak mı?
Malatya’da Şok…Şok…Şok …Bugün Şok…İstifalar Var…
Başka Türkiye’miz yok…Başka gidecek yerimiz yok…Kirli oyunlara provakasyonlara dikkat…!
Ali Aladağ olarak diyorum ki laiklik felan fasa-fiso…Şunu bilin ki…Bu Avrupanın alayı sahtekar…
Malatya’da Şampiyonluğa giden yol…Gün 7’den 77’ye bir olma günü…
Türkler geliyor korkusu…Nazi benzetmesi çok koymuş olmalı ki…Küstah ve Alçakça sesler bu kez Hollanda da geldi…
Malatya seni unutmayacak…Can Kardeşim Murat Çelik…Mekanın cennet olsun
Reis...Asla yalnız değilsin… Söz verdik… Anamıza-Atamıza Allah’ımıza… Reis…
Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Almanya Başbakanı Angela Merkel iyi okuyun…
Adam olana notunu…Öküz olana otunu veririm, sıkıntı yok...(2)
Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Almanya Başbakanı Angela Merkel iyi okuyun…
Reis...Erdoğan’la dolup taşan Meydanlar…Evet…Diyor...
Bu çocuk tarih okumuz…Bu çocuk adam olmaz…Bu çocuk...Şımarık çocuk...
Cerablus, Azez, El Bab, Münbiç, Rakka…Gel de çıkart Molla…Hele Sen hesap sor Piri ...
Reis…Malatya’da… Doğudadan batıya doğru…Bir yay gibi ger meydanı…Reis
Malatya’nın değeri Prof. Dr. Ramazan Özdemir gidiyor…İstanbul’a…
Malatyalı Orgeneral Eşref Bitlis; Malatyalı Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a Mektup…Aydınlatılamayan suikast…
Malatya Kanalboyunda yapılan çalışmalar ne zaman tamamlanacak?
Malatya Suyun Başkenti...Her Yanımız Su...İşte günün haberi...
Darbe bunlarına ruhuna işlemiş…Rüzgar eken fırtına biçer…
Zordur…Ana acısı…Gardaş…Can Gardaş…Ateş düştüğü yeri yakar…
Yalan senin neyine Gazeteciliğinin düşük kalitesini göstermeyi marifet mi sayarsın…Çömez …!
Yeni dönem…MHP’li Bakanlar Olabilir…Ağar Danışman olarak atanır…
Bağımsız Milletvekli Aylin Nazlıaka kendisini kilitledi, bırakın öyle kalsın
Polis ve Mit iğneyle kuyu kazar gibi gibi ciddi çalışmalar yaptı, terföristi yakaladı
Çalışan Gazeteciler gününüz-bayramınız MÜBAREK ola...-2-
Uyuma Uyursan Ölürsün Türkiyem…İç savaş senaryosu planlanıyor!...
Fransa'da Cumhurbaşkanı adayı Manuel Valls...Oku bakayım atan ne demiş benim atama...
Adı Vedat…Soyadı…Yılmaz…Battalgazi Kaymakamı…Bir sevdası var …O da vatan…
Malatya’nın şehri emini…Başkan Çakır’ı ben emin buluyorum, halkımızda…
Vali Baba…Devlet Baba…Özal’ın valileri…Erdoğan’ın Valileri…İşte özlenen Vali tablosu…
Malatya belediyesinden veya başka bir kurumdan kripto FETÖ’cüler mi var?
Kahrolsun Avrupa...Kahrolsun Amerika diye yeri göğü inletmenin vakti gelmedi mi?
Malatya'ya edilen laf...Yazar Elif Şafak neyin kafasını yaşıyor...
Güle güle...Türkiye sevdalısı...Diyarvakır'lı...Yolun açık olsun...
Asla yalnız değilsin…Söz verdik…Anamıza-Atamıza Allah’ımıza…Reis…
Malatyalı Kahramana yapılanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi olsa…
Alman Milletvekili Jürgen Tödenhöfer Batı Türkiye’ye iki yüzlüdür…
Mağlup değil…Galip Demirel…Malatya’nın değeri Efsane Vali Galip Demirel…
Türkiye üzerinden oynanan oyunlar ve Avrupa'nın kararı...Dik dur...
İşkence…Hayatta en nefretimdir...İhbar ve ihbarcılar...(1-2-3)
Bir gecede silahsız kurtuluş savaşı veren Milletin karşısına çıkıp ne diyor bunlar
Malatya'ya büyük oyun ve büyük darbe...Koca kenti uyuttular...
Bir kuş beyinli yırtık dondan çıktı bakın ne diyor…İki Yüzlüler…
Malatyalı Özal kardeşler ...Ve Korkut Özal Cumhurbaşkanı Erdoğan için ne dedi ?
Darbe ortamı ile oluşacak kaosta Erdoğan’ı devirmeyi amaçlıyorlar
Gazeteciler Mübarek (!) Bayramınızı kutlarım…Nice Bayramlar !...Ve basının önemi…
Çiğnetmedi…Namusunu…Çiğnetmeyecek…
Şanlı bayrağımız dünya özgürlüğünün ve demokrasinin sembolü oldu. Irak’ta alçaklık…
Malatya Milletvekillerinin karnesi...Ve Ak Parti Malatya Teşkilatında FETÖ'cü yokmu?
Hain darbe başarılı olsaydı Malatya'yı kimler yönetecekti?..
Başaramayacaksınız…Hevesleriniz boşuna…Bu milleti bölemiyeceksiniz…
Malatya çiftçisi bunu dedi ?...İyi ki varsın TARSİM…TARSİM umut oldu…
Ben 12 Eylülün nesini seveceğim sevmediğim gibi devamlı söveceğim…
Atıyorum...Başlığı...Turgut Özal'da Hamallıktan...İnönü'de Rektörlüğe...
Malatya'da FETÖ'cüleri koruyan kim veya kimler ? Reis'e ve ülkeye ihanet etmeyin
Ak Parti Teşkilatları ve Milletvekillerine sesleniyorum…
Türk düşmanlığı…Gen haritası…Yine O bakan...Ve...Erdoğan Düşmanlığı
Sanatçıymış Sıla...Kesilse de başım...Haksız lafa asla tapamam…Al lafını çal başına...
Meydanlarda ki Demokrasi nöbeti neden önemli anladın mı kardeşim?
Bu yazıyı okuyun...okutun...Başka vatan yok...Başka Malatya yok...
Ağustos...Zaferler Ayı, Ağustos; Türk Milletini Taçlandıran Ay...
Türk düşmanlığı…Gen haritası…Erdoğan’a Engel O Bakanın sözler ve Bir Mesaj…
Malatya...Tank savar...Uçak savar...Darbe savar...Meydanları da gümbür gümbür...
FETÖ darbe kalkışması...TSK'dan ihraç edilenler, kapatılan medya organları
Türk Milletim...Malatyalım...Bu vatan size çok şey borçlu...Tankla tur...
Malatyalı 7'den 77'ye tek yürek oldu...Darbe kalkışmasına sert tepki!
Malatyalı 7'den 77'ye tek yürek oldu...Darbe kalkışmasına sert tepki!
Malatya yiğit bir evladını kaybetti...Başkan Mustafa Murat elveda dedi...
Tam Bundan 14 Asır Önce...Hz. Ali IŞİD'i Haber Vermişti...
Malatyalı Bakan Tüfenkci; Akçadağ'ın kaderini değiştirecek projeyi müjdeleri
Bir paylaşım...Bir anda yayıldı...Peki ne ifade edilmek istendi...
Özal’la Komünist blok çöktü…Erdoğan’la Avrupa Birliği çökecek…
Malatya'da Paralel Yapıya bağlı aşağıdaki STK'lara soruşturma açılacak.
Özal’a dün haneden diyenler, bugün Erdoğan’a diktatör diyorlar…
Reis'in uyarılarına rağmen Hoca Malatya hassasiyetini bırakmadı
Malatya'nın çıkaracağı Milletvekili sayısı kaç oldu? İşte sonuç!...
Malatya Kanalboyunda değişim tamam artık; sıra varoşlarda mı?
Malatya'da karne dağıtılacak tören yapılacak başka okul mu yok?
Güçlü Türkiye yolunda yerli ve millî duruşumuz asla zedelenmemeli. sıradan bir ülke de değil
Malatya'da mehteri kapatan Genel Müdürü Çakır görevde tutuyor
Malatyalı bir tek Gümüş vardı oda mı gidiyor?...Revizyon dönemi...
Kendi cemaatinin,çıkarını ümmetin çıkarlarının önüne koyanlardan sıkıldık
Kendi cemaatinin,çıkarını ümmetin çıkarlarının önüne koyanlardan sıkıldık
Malatya'nın yeni Valisi Mustafa Toprak oldu, İzmir'den atandı
Malatya asla seni unutmayacak...Büyük adam yüreğine sağlık..Vali kamçı...
Başbakan'ın eşi Yıldırım hakkında skandal paylaşım yapan şerefsizler
Malatya Olay ilkleri yazar...Kararnameler yolda...Büyük değişim var...
Malatya Olay ilkleri yazar...Kararnameler yolda...Büyük değişim var...
En başarılı bakan Malatyalı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci
Yeni Başkan, Yeni Başbakan, Yeni Kabine, Yılın düğünü ve Kına...
Türkiye’de Başkanlık sistemi...Özal’ın hayaliydi...Erdoğan’a nasip oldu..
Tarihi güne damgasını vuran söz...Ali bak Sadiye ablan bize bakıyor...
Gadan alam Gardaş...Türkiye ve Dünya'ya mesaj; Başkan Erdoğan, Başbakan Yıldırım
Malatyalı halk adamı olan Valisi Süleyman Kamçı'yı seviyor
Malatyalı Gazetecilerden Rektör Adaylarına ve Aysun hocaya tam puan
Malatya'da ünlü iş adamı Neden Fetullah Gülen Cemaatında ayrıldı
Malatya'da Çakır'ın koltuğuna sekte vuran Kültür A:Ş.ve MASKİ...
Malatya'ya hiç bir şey veremeyen ve Malatya'da istenmeyen Kültür A.Ş.
Malatya Milletvekillerinin Mart ayı karnesi…Neredesin Nurettin Yaşar Vekilim ?
Malatya'da Kayısı yandı...Sigorta eksperleri halk sizde nafaka istemiyor...
Malatyalı ünlülere bir isim daha ekledik...Bakan Veysel Eroğlu...
Malatya Milletvekillerinin Şubat ayı karnesi...Notu Millet veriyor
Tarihi gün...….Sadiye abla…Fuat abi sensiz…Ya İnanç…(2)
Rus kadın tenisçi Maria Sharapova dopingli çıktı, haddini bildirdiler
Türkiye, kendisini yeniden böyle adlandırmalarını istiyor mu?
Malatya'da yıllardır var olan KOSGEB ne işe yarar bilen var mı?
Malatya Milletvekillerinin Ocak ayı karnesi...Notu Millet veriyor
Malatya'da Ak Parti'de hangi ilçe teşkilatların istifası istendi
Malatya Büyükşehir belediyesinin her şeyi FAHRİ KAYAHAN oldu
Gülermisin ağlarmısın...Malatyalının haberi olmadı bile adam kalkmış ne diyor?
Ak Parti'de il ilçe başkanları, belediye başkanları mercek altında
Ak Parti'de görevden almalar, kararnameler, atamalar ve belediyeler mercek altında
Malatya'da da Kamu kurumlarında revizyon başlıyor...
Malatya burası sevilen tam sevilir ya sevilmeyen o hiç sevilmez
Malatya Milletvekillerinin Aralık Ayı Karnesi...Notu Millet verecek...
Vah...Caferi, Bağdat askeri operasyonu düşünmek zorunda kalacak
Rusya'nın Türkiye'de talebi var...Alparslan Çelik yargılansın
Malatyalı bunu da gördü, sanat sokağı oldu yeme içme sokağı
Malatya Milletvekillerinin Aralık Ayı Karnesi...Notu Millet verecek...
Namusunuzu el uzanırken neredeydiniz? Ey aşağılık şeref yoksunları
Malatya'nın 6 Milletvekillinin Karnesi...Ali Aladağ yazdı...
Malatya'yı uyutmayan deprem 2 ev yıkıldı, çok sayıda bayılan oldu
Çölaşan bir hayvandır, aksini iddia eden varsa buyursun gelsin
Burası Malatya…Bir Kültür A.Ş, Bir de Kayısı Araştırma var ki; sormayın
Fuat Avni ne haber?Gel kahve içelim olmadı kayısı da ikram ederim!
Malatya Film festivali kaldırılsın, Kültür A.Ş, Kapatılsın...Neden mi?
Aladağ Yazdı : Malatya’da adam gibi adamdı Bünyamin Kadak
Malatya’da Muharrem ayında, Yeme İçme Fuarı; Trambüs ve Film Festivali…
Yeni Malatyaspor çöküşten kurtulup yükselişe geçecek mi?
İdris Boztaş soruyor Malatya'da hangi isme tepki var diye?.
Malatya'da kimler Milletvekili aday adayı oldu; işte listeler
Kim Bakan...? Partilerde listeler değişir mi...?Ve Gündem...
Erken seçim 1 Kasım'da...Ak Parti'de liste değişir mi?
Farzetki yazdıklarımı anlayabildiniz; aynı nakaratta kalmayın
Ak Parti CHP Koalisyonunda Malatya’da kimler bakan olacak?
Ekmek...Anlayana...Yetiş ya Muhammed yetiş ya Ali
Son günlerde gündeme bomba gibi düşen bu fotoğraf
Son günlerde; Sürekli olarak; Malatya Olay'a Siber saldırı yapılmaktadır
Bir Ermeninin anlatımı; Soykırımı yapanların İki yüzlülükleri ortada…
Türkiye'de binlerce gazetecinin işsiz kalmasına neden olmuştu
Malatya’nın Mazbatasız Milletvekili Reşat Erdoğan
Ey...Federasyon; Önce Malatyaspor'a olan borcunu öde
Usta Gazeteci Ali Aladağ ne yazdı ise o çıktı; İşte sürpriz aday
Yığınla...mesaj...e-mail geliyor ve Ali Aladağ...
Başkent Ankara’da…Kulis’ler…İstihbarat…Listede değişiklik var mı?
Malatya'da Kar yağışıyla eller semaya kayısı için açıldı
‘Şeytanın bile aklına gelmez’ tuzaklar var…Dikkat…!
‘Şeytanın bile aklına gelmez’ tuzaklar var…Dikkat…!
Dar ağacı kuruldu, Yargısız infaz başladı el insaf yeter
Malatya'nın özlemi; 64. Hükmet'in kabine üyesi Öznur Çalık
Taha Özhan…Seçilirse Bakan olur mu ? Ve…Malatya…
Önce insanım, sonra gazeteci…Gözyaşlarım sel oldu…
Erken gitmek var mıydı, hesapta; Can gardaşım şinasi...
Taha Özhan ve Adnan Boynukara işte bu illerde...
Ak Parti’de CHP’de MHP’de Milletvekili listesi ya bağımsız...
Bu cezalar Malatya'ya verilmiştir...
Türk Futbol Tarihindeki Kara Leke “ŞİKE” temizle bunu TFF
Ak Parti il başkanı Hakan Kahtalı; 6’da 6 yapacağız
O Ateş kor halinde iken yine aynı güçler devreye girdi...
Şerefin kadar konuş desem sonsuza kadar susacaksın…
Malatyalının öz malı Esenlik’te ki bu gidişe kim dur diyecek?
Hayatta en nefretimdir...İhbar ve ihbarcılar...(1-2) (A)
Çalışan Gazeteciler gününüz-bayramınız MÜBAREK ola...(2)
Ne uğursuz bir yıldı; 2014; hoş geldin 2015 şans getir
Doğuş Derya iyi oku...Defalarca oku...Ve sonrada...!
Susun…Adil Gevrek’i yedirmeyiz…Susun şampiyonluk gele…
Esenlik 2 aydır maaş ödemesi yapmıyor mu ?
Allah'ımın verdiğini Allah'ımın kullarıyla paylaşıyorum
Ali Aladağ Ak Parti il ve 2 büyük ilçe başkanını yazdı
Gün birlik günü…Sen MALATYA’sın büyük düşün…
Gündemden düşmüyor; Başkan Çakır Esenlik’e el mi koydu?
Bir şey değil, sadece 822 bin liralık tadilat var lafımı olur
Türk Telekom….Jet hızı var, ışık hızı var ve anında çözüm var…
Esenlik kimsenin babasının malı değil, Malatyalının...
MASTÖB ve Ayrışma mı, birleşme mi ? 2 Başkan adayına sesleniş…
Dillere düştü; iddialar bitmek bilmiyor; Esenlik Kimin Çiftliği ?
Milletvekili aday adayları ve …Bizim meslekte ayak altındaki finolar
Malatyalı olmak neden ayrıcalıktır...
Öznur Çalık; Beni Ağlatan Gazeteci Ali Aladağ
Ahmet Özal meydanlara inerse Özal sevgisini bulabilir mi?
Leman Sam 'a ne yapmalı; Afiş mi, Ben buldum arkada 2 dişi daha var...
Dile kolay…Kalbe zor…Anne acısı…Makbule teyze
İki yüzlü…İnsanlar için harika sözler var…Sayalım....
Ak Parti’nin il başkanı kim olacak, Reşat Erdoğan Vekil adayı mı?
12 Eylül...Ve...Hayatta en nefretim'dir...İhbar ve ihbarcılar...
Kul Vahap; “Beni Televizyona çıkart son şiirimi okuyacağım”
Malatyaspor sevdası; Bu taraftarla gurur duymamak olur mu?
Şiir birinçiliğinden Genel Başkan Yardımcılığına...
Bu bahar, o bahar başka bahar olmasın; kabinede kim yer alacak?
Adam olana notunu…Öküz olana otunu veririm, sıkıntı yok
Özal’dan sonra Erdoğan’da mı bir Erzincan’lıyı; Başbakanlığa taşıyacak…
Bu sene o sene olmayacak Malatya şampiyonlukla taçlanacak
Gazeteciler “Mübarek” Gününüz ve Basın Bayramınız kutlu ola(!)
Çekememezliği bırak… Hasetliği bırak… Kıskançlığı bırak…
Kendisinde olanı başkasına atfetmek…Tiri-viri, fasa-fiso
Dünyanın sonu gelir ama, yavşakların sonu gelmez…
İster başkan olsun, ister olmasın Adil Gevrek adam gibi adam.
Eskiler “ihbar”a “jurnal” diyorlar, “ihbar eden”e “jurnalci” derlerdi.
Ufaklık, senin öğreneceğin çok şey var…Haddini bil...
Çayın şekersizine, insanın şerefsizine alışamadım gitti…(3)
Malatya Gazeteciler Cemiyetinde 25 yıl
Malatyalı İstanbul’a Genel Sekreter oluyor da Malatya’ya mı olamıyor?
Nereden nereye ? Utanın Malatyalı olmakla övünenler...
Yazık…O sene bu sene ''Yine hüsran ve hayal kırıklığ''
Onun bütün dünyası sadece ve sadece Malatyaspor'du
Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu yasında;Güzel dost
Çayın şekersizine; İnsanın ŞEREFSİZİNE alışamadım GİTTİ…
Malatya 12 yılda 14. kez Başbakan Erdoğan'ı karşılayacak
Alçaklığın-Kahpeliğin-şerefsizliğin kanunu…
Olaylar ve Malatyalının çilesi hep aynısı
Şerefini şerefsizce ben ne satanlar gördüm ...-2-
Üç maymunu oynamak ve....
Malatya'nın değil...Türkiye'nin prestiji...Turgut Özal ve Sağlık...
Heyecan dorukta, adaylar açıklanabilir ?
Başka bahara…Hangi başka bahara…
Sahipsiz Malatya.....
Duayen, halkın sevdiği Kurt siyasetçi Mehmet Kavuk
Bu resim Malatyalıyı anlatıyor...
Anket'lerle oynanıyor mu?
Alıntı Yazarlar
Malatya Olay Gazetesi
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
75
0
7
3
24
34
2
Fenerbahçe
72
0
4
9
21
34
3
Medipol Başakşehir
72
0
6
6
22
34
4
Beşiktaş
71
0
5
8
21
34
5
Trabzonspor
55
0
9
10
15
34
6
Göztepe
49
0
11
10
13
34
7
Demir Grup Sivasspor
49
0
13
7
14
34
8
Kasımpaşa
46
0
14
7
13
34
9
Kayserispor
44
0
14
8
12
34
10
Evkur Yeni Malatyaspor
43
0
13
10
11
34
11
Teleset Mob. Akhisarspor
42
0
14
9
11
34
12
Aytemiz Alanyaspor
40
0
16
7
11
34
13
Bursaspor
39
0
17
6
11
34
14
Antalyaspor
38
0
16
8
10
34
15
Atiker Konyaspor
36
0
16
9
9
34
16
Osmanlıspor FK
33
0
17
9
8
34
17
Gençlerbirliği
33
0
17
9
8
34
18
Kardemir Karabükspor
12
0
28
3
3
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv