Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakan Özhaseki; Malatya'da Afet köy evleri anahtar teslim törenine katıldı

Ali Aladağ…:Malatya Olay…:
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Malatya’da ‘Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni’ne katıldı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Bakan Özhaseki; Malatya'da Afet köy evleri anahtar teslim törenine katıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayında düzenlenen tören de Akçadağ belediye başkanı Ali Kazgan, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekili Bülent Tüfenkci , ve Vali Ersin Yazıcı’da birer konuşma yaptı.

"Bir

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Mehmet Özhaseki, törende konuşmasın da depreme hazırlık konusunda tek çözümün kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı. Bakan Özhaseki, “Bu işlerin bir tek çözümü var. O çözüm de kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümden başka bir çözüm yok.” dedi. 

"Bir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen illerden biri olan Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Eğin Köyü’nde, Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Törenine katıldı. Bakan Mehmet Özhaseki, törende yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta üst üste 2 deprem yaşandığını ve bunlardan en çok etkilenen illerin birisinin de Malatya olduğunu söyledi. AK Partili 810 belediyenin, deprem bölgesinde aylarca çalıştığını söyleyen Bakan Özhaseki, “Önce arama kurtarma faaliyetleri, ekmek, su, iaşe gibi ilk yardımlar, daha sonra çadır kurma, konteyner kent kurma, temizlik hizmetleri gibi belediyecilik hizmetlerinde bütün belediye başkanı arkadaşlarımız aylarca görev yaptılar. Daha doğrusu birkaç deprem turisti hariç bütün bir millet ayaktaydı.” ifadelerini kullandı.

"Bir

“46 BİN KONUTUMUZ OTURULABİLECEK DURUMDA”

Bakanlık olarak başladıkları 200 binden fazla deprem konutunun inşaatının devam ettiğini belirten Bakan Özhaseki, “Şu anda 46 bin konutumuz verilebilecek ve oturulabilecek durumda. Her ay 10 bin-20 bin yaptıkça vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun dışında şehir merkezlerinde 100 bine yakın konuta başlayacağız.” şeklinde konuştu.

"Bir

“BÜTÜN BU İŞLERİ YAPARKEN SIFIR TOLERANS ESASI ÜZERİNDE ÇALIŞACAĞIZ”

“Bütün bu işlerin altından kalkabilmek, irade ister” diyen Bakan Özhaseki, “Çok şükür bu irade bizim iktidarımızda var. Bunların altından biz hep birlikte kalkacağız. Bundan sonra bütün bu işleri yaparken ‘sıfır tolerans’ esası üzerinde çalışacağız. Hiç kimse bundan sonra fay hatlarının bulunduğu yere inşaat yapamayacak. Dere yataklarının ağzına asla ve asla inşaat yapılmasına izin vermeyeceğiz. Sıvılaşma olan yerlere izin vermeyeceğiz. Çünkü bir kere ciğerimiz yandı. Bir daha da yansın istemiyoruz.” dedi.

“ÇÖZÜM, KENTSEL DÖNÜŞÜM”

"BAKAN

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Mehmet Özhaseki, depreme hazırlık konusunda tek çözümün kentsel dönüşüm olduğunu belirtti. Bakan Özhaseki, “Bu işlerin bir tek çözümü var. O çözüm de kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümden başka bir çözüm yok. Eğer bilen varsa lütfen söylesin. Biz, o fikirlere de açığız.” ifadelerini kullandı.  

Kentsel dönüşüm önünde ne kadar engel varsa bunları aşacak şekilde ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’nı hazırladıklarını ve Meclis’te kabul edildiğini hatırlatan Bakan Özhaseki, “Artık önümüzde kimse duramaz. Çok hızlı bir şekilde bu kentsel dönüşüme başlayacağız.” dedi.

“BİZ DOĞRU İŞ YAPARAK TÜRKİYE'Yİ OLASI DEPREME HAZIRLAMAK İSTİYORUZ”

"BAKAN

Kentsel dönüşüm aleyhinde birtakım küçük grupların kampanya başlattıklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “Bazı gruplar var ki, iyi olan gidişat karşısında hiç çeneleri durmaz. Şimdi bir kampanya başlattılar, ‘Bakanlık var ya, Sultanbeyli'den vatandaşı alacak, Kadıköy'deki milletin evlerini boşaltacak, milletin evini elinden alacak.’ diye. Hangi iktidar vatandaşına zulmetmek için ortaya çıkar? Kime eziyet ettik ki? Ama engelleyebilmek adına çırpınan bir sürü de gruplar gördük. Fikirtepe’de mesela. Binlerce insan evini boşaltmış. Ortada bir tane gecekondu var, oturulmuyor, briketten, iki odalı. Onun üzerinden kampanya başlattılar. ‘Mülkiyet hakkı’ dediler, binlerce insanı mağdur ettiler. Peki, binlerce insanın yaşam hakkı ne olacak? Güvenliği ne olacak? Siz orada iki odalı bir briket için ideolojik bir kavga veriyorsunuz. Şimdi de buna benzer fırtınalar estiriyorlar. Hiç umurumuzda değil. Nihayetinde biz doğru iş yaparak Türkiye'yi olası depreme hazırlamak istiyoruz.” diye konuştu.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN”

"BAKAN

Kentsel dönüşümü, ‘rantsal dönüşüm’ olarak göstermeye çalışanlar olduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, “‘Efendim biz rantsal dönüşüme karşıyız.’ Yapma ya! Herkes, rantsal dönüşümü çok istiyor da bir tek siz karşısınız, öyle mi?” Kentsel dönüşümü adaletlice hazırlayın gelin, sakın rantsal dönüşüm yapmayın. Bu sözü söyleyerek kaçamazsınız. Size açık duyuru yapıyorum. Herkes üzerine düşeni yapsın.” şeklinde konuştu.  

ŞEHİR MERKEZİNDE 22 BİN KONUTUN DAHA İNŞASINA BAŞLANIYOR

"BAKAN

Bakan Mehmet Özhaseki, konuşmanın ardından Eğin Köyü’nde yapılan Afet Köy Evlerinden temsilen 8’inin anahtarlarını vatandaşlara teslim etti. Bakan Özhaseki’nin Malatya programı kapsamında ayrıca, devam eden deprem konutu inşaatlarına ilaveten şehir merkezinde yapılacak 22 bin konutun daha inşasına başlanıyor.

BAKAN ÖZHASEKİ, BÖLGEDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BRİFİNG ALDI

"Afet

Bakan Mehmet Özhaseki, Afet Köy Evlerinin Anahtar Teslim Töreninden sonra, Malatya Valiliğini ziyaret ederek, şehir hakkında Vali Ersin Yazıcı'dan bilgi aldı. Ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Özhaseki, Malatya'da yürütülen dönüşüm ve inşa çalışmaları hakkında Başkan Selahattin Gürkan’dan bilgi aldı. Bakan Özhaseki ayrıca, Bakırcılar Çarşısı'ndaki iş yeri alanlarında incelemelerde bulundu.

"Resim"

AFET KÖY EVLERİNİN ANAHTARLARI SAHİPLERİNE TESLİM EDİLMEYE BAŞLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımlarıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayında Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni düzenlendi.

KAZGAN: EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Büyükşehir Belediyesi Nikâh Sarayında gerçekleştirilen tören sırasında ilk olarak konuşan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan,  “6 Şubat tarihinde asrın felaketi denen büyük bir deprem yaşadık. Akçadağ can kaybı fazla yaşamayan bir ilçe oldu. Fakat çok fazla hak sahipliği elde etmiş konutumuz var. Bu Akçadağ’daki konut sayısının takriben yüzde 40’ına tekabül ediyor. Malatya’da depremden en fazla etkilenen ilk dört ilçeden biri de Akçadağ. Bugün burada o acı günlerden sonra yaraların sarılmasına dönük ilk adımın Akçadağ’da atılıyor olması buruk da olsa bir mutluluk veriyor. Bunun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Hak sahibi olan değerli Eğinli hemşehrilerime hayırlı olsun. İnşallah bir daha acı yaşamadan oturacak olan vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

GÜRKAN: ŞEHRİMİZİN HER KÖŞESİNDE BÜYÜK BİR ÇALIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERİLMEKTE

Malatya’da artçı sarsıntıların devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise yaptığı konuşmada, “6 Şubat tarihinde asrın felaketi dediğimiz, kıyametin provası diye tabir ettiğimiz büyük bir deprem yaşadık. 1246 vatandaşımızı kaybettik. Kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor yakınlarına sabırlar niyaz ediyorum. Şehrimizde artçı sarsıntılar devam ediyor. Bulunduğumuz coğrafya ve Şehrimizin bulunduğu coğrafi alan fay hattı üzerinde. Bu depremde ders çıkarırız. Allah’a şükür Belediye Başkanı olarak 2004 yılında başladığımız bu süreçte buna azami titizliği gösterdim. Bizim dönemimizde ruhsat verdiğimiz hiçbir binada yıkık, orta hasarlı, ağır hasarlı bina olmamıştır. Demek ki doğru istikamette gidilirse bu konuda problem olmayacağı ortadadır. Geçtiğimiz gün Filipinlerde iki büyük deprem yaşandı. Bilançoyu aldığımızda bir can kaybı 3 vatandaşın bulunamadığı şekilde. Depremle yaşamanın ve depreme dayanıklı yapıların yapılması ön koşulumuzdur. Şuna dikkat etmemiz gerek her altı kata bir bodrum, perde beton ve taşıyıcı asansör kolonlarına dikkat etmemiz gerektiğini söyledik. Zemin etüdüne dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bunlara dikkat edilmiş olsaydı bugün bu felaketi bu boyutta yaşamazdık. İnşallah bu bize ders olur.

Şehrimizin her köşesinde gerek planlama noktasında gerek yeni yapıların oluşması noktasında yerinde dönüşüm noktasında ve şehrin ticari alanları yapılması noktasında büyük bir çalışma örneği gösterilmekte. Bu anlamda başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Emlak Konut Genel Müdürümüz, TOKİ Başkanımız buradaki çalışmaların her safhasını yakinen takip ediyorlar kendilerine Malatya halkı adına teşekkür ediyorum. Özellikle şehrin ticari merkezi dediğimiz 220 dönümlük alanda 10 bin fore kazıkla o alanda 622 konut ve 5 bine yakın ticari işyeri yapılıyor, ihalesi yapıldı. Şehrimizin Saray Mahallesi, Fuzuli, Emeksiz, Akpınar, Cezmi Kartay, Sivas Caddesi ve İnönü Caddesinin de ayağa kaldırılması noktasında planlama çalışmaları belli bir aşamaya geldi ihale sürecinin de en kısa sürede yapılacağını düşünüyorum. Bugün burada sizlerle beraber olmaktan ve mutlu bir anı paylaşmaktan duyduğum memnuniyetimi belirtmek istiyorum. Akçadağ İlçemizin Eğin Mahallesinde Köy Konutları diye tabir ettiğimiz 7 bin 500 köy konutu yapılıyor şehrimizde. Köy konutlarından bir kısmının anahtar teslim programı icra ediliyor. Hak sahiplerine konutlarında huzurlu ve mutlu bir şekilde oturmalarını temenni ediyorum. Bu konutların yapımından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere onun yol arkadaşı ve Türkiye Yüzyılına Türkiye’yi hazırlayacak olan değerli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki’ye ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

TÜFENKCİ: MALATYALI HEMŞEHRİLERİMİZ MÜSTERİH OLSUN

Malatya ve deprem bölgelerindeki diğer illerin ayağa kaldırılacağına vurgu yapan AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Öncelikle Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Malatya’mızla yakinen ilgilendiğine şahidim. Ne zaman Malatya’mız için yanına gitsek kapıları bizlere açık.  Malatya’mızın sıkıntılarını kendilerine ilettiğimizde, sorunlarımızı çözmek adına gerekli kaynak teminatını sağladığı için teşekkür ediyorum. Bakan Yardımcımız Vedad Bey’e de özellikle Malatya’mızın kırsal merkezlerini ve şehrimizi planlama noktasında önemli çabalar sarf ediyor. TOKİ Başkanımız yapılan binaların hızlandırılması ve kontrolü noktasında Malatyalı hemşehrilerimizin gerek 24 Ocak depreminde gerekse de 6 Şubat’ ta yaşanan depremlerden sonra konut sahibi olabilmeleri için gerekli çalışmalar yapıyorlar, kendilerine teşekkür ederim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan diyor ki ‘Yaralar sarılana kadar biz deprem bölgelerinden ayrılmayacağız.’ Şu anda hükümetimizin iki ana gündem maddesi var; biri deprem yaralarını sarmak diğeri ise enflasyonu düşürmek. Dolayısıyla Malatyalı hemşehrilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah Malatya başta olmak üzere diğer deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldıracağız. Bu şehir hepimizin ve şehrimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız” dedi.

YAZICI: PLANLAMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE

Malatya’nın yeniden inşası için planlamaların tamamlanmak üzere olduğunu, Malatya’daki hasarlı binaların yıkımlarının devam ettiğini ve oranın yüzde 69’lara ulaştığını belirten Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “6 Şubat depremleriyle Malatya başta olmak üzere 10 tane şehrimiz çok ciddi manada kayıplar verdi. Can kayıpları için Allah’tan rahmet yakınları için metanet, güç ve kuvvet diliyorum. Hayat devam ediyor. Malatya’mızı tekrar ayağa kaldırmak adına hep birlikte; Belediyelerimizle, tüm kurum ve kuruluşlarımızla bir gayret içerisindeyiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız başta olmak üzere, şehrin imarında görevli olan bizler Allah’ın izniyle en kısa sürede şehri ayağa kaldıracağız. Planlamalar tamamlanmak üzere. Birçok inşaatımız devam ediyor. Hem köylerimizde hem de merkezde belirlenen ‘TOKİ Konutları’ diye ifade ettiğimiz konutlarımız, alt yapısıyla birlikte büyük bir hızla devam ediyor. İnanıyoruz ki çok kısa bir zamanda şehrimiz ayağa kalkacak. Şehrin kalbi olarak değerlendirdiğimiz Valilik Binası’nın olduğu bölgenin planlamaları hemen hemen tamamlandı. Malatya’nın kalbine dokunuş yapıldı. Malatya adına size ve ekibinize teşekkürlerimizi iletmek isterim. Malatya’nın Kalbi olarak tanımladığımız yerde inşaatlarımız, konutlarımız yükselmeye başlayacak. 16 Ağustos itibariyle yüzde 15 olan yıkım işlemi bugün itibariyle yüzde 69 seviyesine geldi. Bir an önce yıkımları tamamlayıp, hem fiziksel hem psikolojik anlamda toplumu rahatlatmak istiyoruz. Yeni yerlerin imarı için sizin önderliğinizde Bakanlığın tüm yetkililerinin bize gösterdiği ilgi, alakaya sonsuz teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç. Bugün teslimi yapılacak olan, villa gibi görünen konutların sahiplerine hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.

 

casino siteleri casino siteleri papyonshop.com malatya araç kiralama jojobet giriş jojobet holiganbet