Ağbaba; Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarının hakları verilmeli
Haber
08 Kasım 2021 - Pazartesi 12:18
 
Ağbaba; Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarının hakları verilmeli
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Turgut Özal Tıp merkezi çalışanlarının hakları verilmeli, protokol uygulanmalı.”dedi.
Siyaset Haberi
Ağbaba; Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarının hakları verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba;

Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarının hakları verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi çalışanlarının protokol ve maaş durumlarını dile getirdi.

“Turgut Özal Tıp Merkezi, Malatya’nın, bölgenin hatta Balkanlardan Uzak Doğu’ya kadar bölgenin en önemli merkezlerinden birisi. Övünerek söylemek isterim ki dünyada en çok karaciğer naklinin yapıldığı merkez İnönü Üniversitesi. Hepimiz biliyoruz, burada 696 KHK’yle kadroya geçen 1.600 civarında bir çalışanımız var. Bunların ortalama çalışma süresi yirmi yıl, ancak toplu iş sözleşmesi yapılmadığı için yetkili sendika olan TÜRK-İŞ’e bağlı Sağlık İşçileri Sendikasının haklı talebi olan makul ücret ve kamu çerçeve protokolü ücreti kurum tarafından karşılanmadı. Bunun sonucunda beklenen gerçekleşmemiş, çalışanlar hâlâ asgari ücret almaktadır. Benzer durumlardaki üniversitedeki yönetimler ek protokol yaparak çalışanlarının maaşlarını iyileştirmiştir, ancak Malatya’da yaklaşık 1996 yılından beri çalışan işçiler 2.900 ile 3.250 TL arasında maaş almaktadır.”

Tıp Merkezi rekor kırıyor ama en düşük maaş veren üniversite olarak da rekor kırıyor

“Bu insanlar kutsal bir görev yapmakta, güvenlik görevlisinden röntgen teknisyenine, sekreterinden hemşiresine tüm bu görevliler hastanın canından doğrudan sorumludur. Sayın Bakan, İnönü Üniversitesine bağlı Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışan kişilerin hakları verilmeli, bu üniversitede de diğer üniversitelerde uygulanan protokol uygulanmalıdır. Bizim üniversitemiz karaciğer naklinde dünya merkezi, bakın Türkiye merkezi demiyorum, dünya merkezi.  Kadavra da Güney Kore birinci, canlıdan canlıya biz dünyada birinciyiz.  Bu konuda emeği geçen herkesi ayırmadan Sayın Bakana, AKP milletvekillerine, MHP'li milletvekillerine, CHP milletvekillerine, rahmetli Mevlüt Aslanoğlu'na teşekkür ediyorum. Burayı kuran, burayı nakil merkezine çeviren, sizin ortaklarınızla cezaevine attığınız Sayın Fatih Hilmioğlu’na da teşekkür ediyorum ve hele bu ekibin başında bulunan Profesör Doktor Sezai Yılmaz'a ve ekibine de teşekkür ediyorum.  Burası önemli bir hematoloji merkezi, önemli bir onkoloji merkezi. Kim emek verdiyse, kim katkı yaptıysa ondan Allah razı olsun. Şimdi, arkadaşlar, burası çok önemli merkez ama rekorlar kırıyor ama bir konuda daha rekor kırıyor; çalışanına en az ücret veren üniversite maalesef bizim üniversitemiz, bu durumu da sizin dikkatlerinize sunuyorum.”

Bakan Bilgin: Rektörler toplu sözleşme anlaşmasına uymak zorundadır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CHP’li Ağbaba’nın açıklamasının ardından “Üniversitelerin toplu sözleşme çerçeve anlaşmalarına uymak zorunda olduğunu belirterek “Veli Bey bazı üniversitelerin toplu sözleşmeden istifade etmediği, İnönü Üniversitesinin belirtti. Hayır, bunlar bizim yaptığımız toplu sözleşme çerçeve anlaşmasının içindedirler, rektörler veya iş verenler buna uymak zorundadırlar, haklarında gerekli her türlü yasal işlemi yaparız. Toplu sözleşme hukuki niteliği -hepimizin bildiği gibi- kanun düzeyindedir ve uymak zorundadırlar. İş verenlerin, kamu iş verenlerinin buna uymama gibi keyfiyetleri yoktur. Dolayısıyla o alanlarda çalışan, o sektörlerde çalışan, o fakültelerde çalışan işçi arkadaşlarımızın da hakkını gözetiriz, o hukuku uygulatırız. Bundan kimse tereddüt etmesin” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Ağbaba;, Turgut, Özal, Tıp, Merkezi, çalışanlarının, hakları, verilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı