Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz; 2022 yılı sıkıntılı olacak
Haber
11 Ocak 2022 - Salı 18:46
 
Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz; 2022 yılı sıkıntılı olacak
Ali Aladağ…: Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz; “2022 yılı çiftçimiz ve dar gelirliler için sıkıntılı olacak.””dedi.
Ekonomi Haberi
Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz; 2022 yılı sıkıntılı olacak

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz; 2022 yılı sıkıntılı olacak

Durmada günlük gelen zamlar zor günlere yol açarken Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz bir açıklama yaptı.

Malatya Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz’ın açıklaması aynen şöyle:

Çiftçimiz, pandeminin olumsuz etkilerinin kuraklıkla birleştiği 2021 yılına girdiğinde maliyetler 100’ün üzerinde artarken çiftçinin ürünleri para etmedi.

 Bütün olumsuz koşullara rağmen üretime devam eden çiftçi, devletten yeterli desteği alamadığı için borç yükü altında kaldı. Dolayısıyla üretici elindeki ürünü yok pahasına satmak zorunda kaldı. Ürünler tüccarın elinde geçtiği anda üç dört kat kârla tüketiciye ulaştı. Üretici kazanamadığı gibi tüketici de olumsuz etkilendi; kazanan tüccar oldu.

Tarımsal girdi fiyatlarındaki artış enflasyonun üzerinde ürünlerin tarladaki fiyatı enflasyonun altında, marketteki fiyatı enflasyonun üstünde kalıyor. Üreten çiftçi para kazanamıyor, tüketiciler ise pahalı gıda tüketiyor. Tarımsal destekler 2021 yılına göre 12.5 artırılırken enflasyon TUİK verilerine göre 36.08 çıkıyor. Yaklaşık olarak 24 oranında tarımsal destekler artırılmalı ki çiftçimiz enflasyon karşısında ezilmesin. Bu anlamda tarıma yönelik bütçenin bir an önce artırılması gerekir.

Maliyet enflasyonu nedeniyle çiftçilerimiz gübre, mazot, elektrik ve ilaç kullanmaktan korkuyor veya daha az kullanıyor. Bu da üretimin azalmasına yol açar.

Eğer üretim azalırsa tüketici de daha pahalıya ürün bulabilir. Gübrenin yoğun kullanılacağı ilkbahar döneminde üretimin aksamaması için artan gübre, mazot, ilaç ve elektrik fiyatlarına müdahale edilmesi veya sübvanse edilmesi gerekmektedir.Maliyetlerle ilgili sorunlar çözülmez ise  2022 yılı çiftçi ve dar gelirli tüketiciler için "sıkıntılar yılı" olacaktır.

Üretimin aksamaması için artan mazot ve gübre fiyatları acilen kontrol altına alınmalıdır. Aksi takdirde tarım sektörü açısından yüksek girdi maliyetlerine yönelik sorunlar 2021'in son çeyreğinde olduğu gibi 2022 yılında da çiftçimizin en büyük sıkıntısı olacaktır.

Önceden mazot ve gübre fiyatlarındaki artışlara kur bahane edilmekteydi. Kur yükselirken aynı hızda artan girdi fiyatları, kur gerilerken bırakın aynı oranda düşmeyi, yakın bir oranda dahi gerilemedi. Diğer taraftan fiyatların halen artış göstereceği söylentileri de bizleri tedirgin ediyor.

Yerli üretimin daha çok önem kazandığı pandemi döneminde tarımsal üretim sekteye uğratılmamalıdır. Acilen bu artışların önüne geçilmelidir. Maliyetlerdeki artış çiftçiye verilen desteklere yansıtılarak aynı oranında destekler de artırılmalıdır.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Akçadağ, Ziraat, Odası, Başkanı, Süleyman, Boyraz;, 2022, yılı, sıkıntılı, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı