Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım Günlerine muhteşem açılış
Haber
22 Ekim 2021 - Cuma 01:27
 
Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım Günlerine muhteşem açılış
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatyalılar İstanbul’u coşturdu… Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım Günlerine muhteşem açılış yapıldı.
Kültür Haberi
Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım Günlerine muhteşem açılış

Arslantepe’den Yenikapı’ya;

Resim

Malatya Tanıtım Günlerine muhteşem açılış...

MAKON ve MASTÖB tarafından organize edilen Aslantepe'den Yenikapı'ya Malatya Tanıtım Günlerinin 4'üncüsü İstanbul Yenikapı etkinlik alanında başladı.

Resim

Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım günleri 24 Ekim tarihinde son bulacak.,

Aslantepe'den Yenikapı'ya Malatya Tanıtım Günlerinin açılışına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Öznur Kablo Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, MAKOM yönetimi, sanatçılar ve çok sayıda katılım sağlandı.

Resim

Malatya Konfederasyon Başkanı ve  Öznur Kablo Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Adil Gevrek: açılış konuşmasın da şunları söyledi:,

Resim

"4.'sünü düzenlediğimiz Malatya Tanıtım Günleri bu sene çok farklı oldu. Arslantepe'den Yeni kapıya dedik. Malatya'mızın her ilçesini tanıtmak için konfederasyon olarak Malatya Tanıtım günlerini hep beraber düzenlemiş bulunmaktayız. MASTÖB 2006 yılında kuruldu. MASTÖB'e emek veren herkese teşekkür ediyorum. MASTÖB'ün amacı Malatyalıları bir arada tutmak. Biz dedik ki Sivil Toplum örgütleri siyaset üstü olmalı. Biz şimdiye kadar bunu yaptık. Bu sene çok farklı tanıtım günleri dedik. Bütün siyasi partilerimiz davet ettik. Sadece şurada kırmızıçizgimiz oldu: Vatan için mücadele eden tüm partilerin başımızın üstünde yeri vardır."

Resim

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu: "İstanbul'da bu meydanda bir gelenek oluşturuldu. Bu gelenek İstanbul'la Anadolu'nun gönül köprüsünün inşası geleneğiydi. Bu geleneğin sürdürülebilmesi çok önemlidir. Malatya günlerinde yine coşku var.”dedi.

Resim

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: konuşmasın da "Ben her zaman dünyanın en güzel kentinin Milletvekiliyim diyorum. Malatya'nın en güzel kenti Malatya. Kenti kent yapan şey sadece binası değildir, yetiştirdiği insanlardır da. Biz 2 tane Cumhurbaşkanı yetiştirdik. Sadece siyaset adamları değil kültür adamları da Malatya'dan yetişti. Biri Kemal Sunal diğeri, İlyas Salman'dır. Daha bir çok kıymetli insanlarımız var.

Resim

Büyükşehir Belediye başkanımıza söylüyorum hep o insanlara sahip çıkmak görevimiz. Emeği geçen Bakan ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Arslantepe'de artık bizim değerimiz.  Ortak görevlerimizden biride Malatyaspor'a sahip çıkmaktır. Adil Başkan nezdinde de Yeni Malatyaspor'a teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da teşekkür ediyorum. Malatya ilçelerinde belediyelerimize destek oldu." İfadelerini kullandı.

Resim

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Malatya açılış günlerin de şunları söyledi: " Malatya'nın tanıtılması Malatya'nın duyurulması Malatya'dan gelen misafirlerimiz ve buradaki hemşerilerimizin hemhal olması bu birlikteliği bu dayanışmayı bu kaynaşmayı sağlaması özellikle bu yıl UNESCO'da karşı listeye giren Arslantepe ile birlikte artık Malatya'mız daha fazla misafir çekecek. Turizm'den de daha fazla nasibini de almış olacak diye inanıyorum.

Resim

Tabii Malatya ne kadar çok bilinirse ne kadar da tanınırsa haliyle o kadar da gelişir, o kadar ilerler. Bizler de merkezde Yeşilyurt Belediyesi olarak Malatya'nın tanıtımına çok büyük katkılar sağladık. Özellikle eski Yeşilyurt bölgesinde yapmış olduğumuz yenileme faaliyetleri ve bölgede daha önce olmayan müze çalışmalarının oluşturulması yeni yeni bizim kültürümüze hizmet eden müzelerin ve oradaki gastronomiye hizmet eden geçmişte yaşamış olan insanların yaşadığı şeklindeki yaşam alanlarını sergilenmesine yönelik faaliyetlerimizde artık Malatya bir marka."  

Resim

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise : "Malatya demek Tarih demek medeniyet demek Malatya demek. Yemeği ile doğal güzelliğiyle Türkiye'mize Anadolumuza zenginlik katan bir il demek. Bugün inşallah bundan sonraki süreçte taşımaya devam edeceğiz.

Resim

İnşallah bu tür etkinliklerle geleceği geçmişle tanıştıracağız. Battalgazi'de biraz önce de ifade edildi." İfadelerini kullandı.

Resim

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Arslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Günlerinin açılışın da : " İnsanlık medeniyetinin başladığı Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri diye tarif ediyoruz. İnsanlık medeniyetinin başladığı o destan şehrinden değişik medeniyetlere payitahtlık yapmış İstanbul'a sevgi saygı muhabbetlerimizi sunuyoruz.”dedi ve ardından sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Malatya kültürel değerlerini sosyal değerler ekonomik değerlerini gastronomi noktasında mutfak değerlerinin de ülkemize tanıtılmasına amaçlamaktadır.  UNESCO kültürel miras listesinde Aslantepe'nin Türkiye'de 19 kültürel miras listesinde yer aldı. Biz ne dedik:  Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yer diye.  Bugün Malatya'nın insanlık medeniyetinin başladığı yer olduğunu bütün Milletler camiası tescil etmiş oldu. Dolayısıyla Malatya dünyanın parlayan yıldızı olacaktır. "

Konuşmalarını ardından Aslantepe'den Yenikapı'ya Malatya Tanıtım Günlerinin açılışı kurdelesi kesildi.

Resim

Malatya Tanıtım Günlerine katılım ve halkın ilgisi oldukça büyüktü. Diğer bir dikkat çeken ise Hakkari stantı oldu. Malatyalı Vali İdris Akbıyık, Malatya günlerinde stant açtırdı. İstanbul'un çeşitli semtlerinde yaşayan Malatyalılar akın akın Malatya Tanıtım günlerine gelmesi dikkat çekti.

Resim

Resim

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Arslantepe’den, Yenikapı’ya, Malatya, Tanıtım, Günlerine, muhteşem, açılış,
Yorumlar
Haber Yazılımı