Başkan Ali Evren; Cumhurbaşkanımızdan çırak ve kalfalara destek istiyoruz
Haber
14 Ekim 2021 - Perşembe 16:56
 
Başkan Ali Evren; Cumhurbaşkanımızdan çırak ve kalfalara destek istiyoruz
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı Ali Evren “Cumhurbaşkanımızdan çırak ve kalfalara destek istiyoruz.” dedi.
Ekonomi Haberi
Başkan Ali Evren; Cumhurbaşkanımızdan çırak ve kalfalara destek istiyoruz

Başkan Ali Evren; Cumhurbaşkanımızdan-

Çırak ve kalfalara destek istiyoruz...

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı Ali Evren, Milletvekili Öznur Çalık’a yazdığı mektup ta “Cumhurbaşkanımızdan çırak ve kalfalara destek “talep ediyoruz “ ifadelerini kullanıp şunları söyledi:

“Uzun yıllardır her platformda dile getirdiğim çıraklık ve mesleki okullara destek verilmeli, burada okuyan yavrularımızın SSK’ları devletimiz tarafından karşılanmalı ve Öğrencilerimiz mesleki okullara teşvik edilmelidir. Sonunda beklediğimiz isteklerin birçok kısmı olumlu sonuçlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Mesleki okullarda kapasitenin artırılması ve genç işsizliği azaltmak için mesleki çıraklık okulunda okuyan çırak ve kalfalarımıza bir müjde vermiştir. Artık mesleki okullarımızda okuyan Çırak ve Kalfalarımızın öğrenim süreleri boyunca 4 yıl boyunca aldıkları ücret artık devlet tarafından ödenecek, Kalfalar ise 4. sınıfta sanayi sitelerinde meslek dallarda çalıştığı takdirde asgari ücretin 3/2’si kadar ücreti devlet tarafından karşılanacaktır. Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu bu müjde esnaf ve sanatkârlarımızı çok sevindirmiştir.

Resim

Çünkü Orta veya lise öğrenimini bitiren öğrencilerimiz 17 yaşını tamamlıyor ve üniversiteye gidemiyor. Meslek dallarına iş başvurusunda bulunduğu zaman tecrübeleri olmadığı için düşük ücret verilmesinden dolayı çalışmıyor. Ama artık hükümetin yeni çıkardığı yasa ile çırak ve kalfalarımızın ücretleri devlet tarafından ödenecektir. Ancak birde bunun yanında çırak ve kalfalarımız için ödenen iş kazası ve meslek hastalıkları primi emeklilik gününe sayılırsa Mesleki okulların açıldığı dönemde ilimizde çırak ve kalfa sayımız 3 binlere yaklaşmıştı. Bir düzenlemede bu SSK’lar için yapılırsa tekrar bu seviyelere yaklaşmış oluruz. Sanayi sitelerindeki esnaf ve sanatkârlarımızı iş hacmi artar daha çok çırak ve kalfa çalışması sağlanır. Ustalarımız artık ara elaman sıkıntısı çekmeyeceklerdir. Ancak burada anne babalarımıza iş düşmektedir. Çocuklarını mesleki okullara göndermeye teşvik etmelidirler. İleride aşını işini yaratacak yavrularımız teknoloji ve bilimde yapacağı projeler ile milli ekonomiye katkı sunarak ülkemizin kalkınmasına ve kendi geçimlerini sürdürmelerine imkân sağlayacağına inanıyoruz. Bizlerde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak çırak ve kalfalarımızın ileride işyerlerini açmak istediklerinde hazine destekli krediler ile kendilerini destekleyeceğiz her konuda yanlarında olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin Her zaman yerli ve milli teknolojiye önem veren, çırak ve kalfalarımızın mesleki okullara yönlendirilmesi için vermiş olduğu bu müjdeden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza esnaf ve sanatkârlarımız adına şükranlarımı sunarım.”

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Başkan, Ali, Evren;, Cumhurbaşkanımızdan, çırak, ve, kalfalara, destek, istiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı