Belediye başkanı Mehmet Çınar; Yeşilyurt'ta güzel şeyler oluyor
Haber
08 Kasım 2021 - Pazartesi 13:27
 
Belediye başkanı Mehmet Çınar; Yeşilyurt'ta güzel şeyler oluyor
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Yeşilyurt'ta güzel şeyler oluyor...Bu sözler Malatya'nın Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar'a ait...Başkan Çınar 2 konuyu daha kamuoyuna açıkladı.
Yaşam Haberi
Belediye başkanı Mehmet Çınar; Yeşilyurt'ta güzel şeyler oluyor

Belediye başkanı Mehmet Çınar; Yeşilyurt'ta güzel şeyler oluyor

YEŞİLYURT BELEDİYESİ, COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGELERİNİ ESNAFLARLA BULUŞTURUYOR

“Hedefimiz; Zengin Yemek Kültürümüzün Hak Ettiği Konuma Ulaşmasıdır”

Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan yerel yönetim olan Yeşilyurt Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumundan aldığı tescil belgelerini yöresel yemeklerin tanıtımı ve satışını yapan işletmelerle buluşturmaya devam ediyor.

Malatya ve Yeşilyurt’un zengin yemek kültüründe yer alan yöresel yemeklerin yanı sıra tarımsal ürünlerin marka değerinin korunması ve tanıtılmasına yönelik çalışmalara ağırlık veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanlığını yürüten Hacı Baba Et Lokantası Sahibi Zeki Saygı’yı işyerinde ziyaret ederek Türk Patent ve Marka Kurumundan alınan Analı-Kızlı, Malatya İçli Köfte, Kiraz Yaprağı Sarma Köftesi ve Malatya Tandır Ekmeği Coğrafi İşaret Tescil Belgelerini takdim etti.

Yöresel yemeklerin korunması ve geleceğe taşınması adına yürütülen çalışmalardan dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunan Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Saygı, “ Kayısımız, dalbastı kirazımız, tandır ekmeğimiz, tiritli köftemiz, analı-kızlı yemeğimiz, kiraz yaprağı sarması köftemiz gibi birbirinden lezzetli 16 farklı yöresel yemek ve meyvelerimizin coğrafi işaret tescil belgesine kavuşması Malatya’nın katma değerine ve tanıtımına büyük katkı sağlamıştır. Kayısımızın yanı sıra birbirinden lezzetli yemeklerimizin tanıtılmasına yönelik Malatya’da başlatılan topyekün seferberlikten büyük bir memnuniyet duymaktayız, bu işe emek sarf ediyorlar. Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt Kent Konseyininin gerçekleştirdiği çalışmalarda Malatya’nın zengin yemek kültürünün tanıtılmasına büyük bir katkı sağlamıştır. Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği ve firma olarak ta Mehmet Çınar Başkanımıza müteşekkiriz, emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da, Malatya’nın geleneksel sofra kültüründe yer alan yemeklerinin yanı sıra tarımsal ürünlerinin korunması adına gerçekleştirilen coğrafi işaret tescil belge alma sürecinde Malatya’nın büyük bir mesafe aldığını söyledi.

Yeşilyurt Belediyesi olarak Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan yerel yönetim olduklarını ifade eden Başkan Çınar, “ Malatya’nın gastronomisinin tanıtılması açısından son dönemlerde ciddi mesafeler alındı, topyekün yapılan çalışmalar neticesinde iyi bir dönemde olduğumuzu belirtmek isterim. Coğrafi İşaret Tescil Belgesine kavuşan 16 ürünümüz var, bunların 6’sını almak Yeşilyurt Belediyesine nasip oldu. Şu anda Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan yerel yönetim olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Malatya’nın en eski işletmelerinden olup, coğrafi işaret tescil belgesine kavuşan yöresel yemeklerimizin tanıtımı ve satışı açısından güzel işlerin altına imza atan Hacı Baba Et Lokantamıza da aldığımız tescil belgelerini teslim ettik. Günümüzde ürünün patentini alma, markalaşma, coğrafi işaret çok önemli hale geldi. Bu nedenle yerel ürünlerimize coğrafi işaret alınması, esnafımızı dolayısıyla yerel ekonomiyi güçlendirecektir, esnaf ve sanatkârımızın kalkınmasına büyük katkı sunacaktır.” diye konuştu.

Hedeflerinin Malatya’nın zengin yemek kültürünün gastronomi dünyasında hak ettiği konuma ulaştırmak olduğunu ifade eden Başkan Çınar, “ Malatya’nın zengin tarihi, kültürü, yemekleri ve geleneksel hayatını iç ve dış turizme kazandırmak açısından son dönemlerde çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Tarihi Yeşilyurt Konaklarımız, sayısı 8’e çıkan müzelerimiz, yöresel yemek ve eşyalarımızın satış noktaları, el sanatlarımızın yaşatılması açısından birbirinden özel projelerimizi söz verdiğimiz gibi

hemşehrilerimizle buluşturduk. Zengin ve güçlü tarihimizi planlı yatırımlarla bugünden geleceğe taşıyoruz. Coğrafi işaret tescil belgelerimizde yerel ekonominin ve esnafın kalkınmasında büyük bir öneme sahiptir. Sabırla, özveriyle ve gayretle yürüttüğümüz çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık, esnaflarımızı da bu anlamda destekliyoruz. Yemeklerimizin güçlü ve planlı çalışmalarla tanıtılmasına yönelik çalışmalarımıza büyük destek veren esnaflarımızın da katkılarıyla kentimize ve ilçemize inşallah daha fazla turistin gelmesini sağlayacağız. Yerel ekonominin ve esnafımızın güçlenmesi adına coğrafi işaretli ürünleri çok önemsiyoruz. Yaptığımız yatırımlar neticesinde Malatya’nın gastronomisi, tarihi ve kültürünün daha geniş kesimlere tanıtılması açısından büyük bir mesafe aldık. Malatya’ya dışardan gelecek olan misafirlerimizin yanı sıra değerli hemşehrilerimiz, coğrafi işaret tescil belgesi alan işletmeler ve lokantalarımızda gönül rahatlığıyla bu yemeklerimizi yiyebilir, ikram edebilir ya da il dışına giderken de bu yemeklerimizi götürebilirler. Amacımız; Malatya’nın gastronomi ve turizm alanında hak ettiği konuma ulaşmasıdır.

Belediye olarak ta hayata geçirdiğimiz projelerimiz ve tanıtım faaliyetlerimizle Malatya’nın gastronomisi, tarihi ve kültürel anlamdaki zengin alt yapısının iç ve dış turizme kazandırılması çalışmalarına büyük bir destek sunmuş oluyoruz. Malatya’ya çekeceğimiz turistlerimiz, gezginlerimiz ve gurmelerimizle birlikte kentimizin turizm ve ekonomik potansiyelinin daha da hareketlenmesini sağlayacağız. Coğrafi İşaret Tescil Belgelerimiz hayırlı uğurlu olsun, esnaflarımıza da hayırlı ve güzel işler temenni ediyorum.” diye konuştu.

BAŞKAN ÇINAR, TOPSÖĞÜT MAHALLESİNDEKİ TEMİZLİK VE ÇEVRE DÜZENLEME HİZMETLERİNİ İNCELEDİ

“Topsöğüt’ün Güzelliklerine Güzellik Katıyoruz”

Topsöğüt Mahallesinde gerçekleşen temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarını inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Verimli tarım arazileriyle bölge ekonomisine katkılar sunan, çalışkan ve misafirperver hemşehrilerimizin huzur içerisinde yaşadığı mahallemizin güzelliklerine yeni güzellikler katıyoruz.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, beraberinde AK Parti Yeşilyurt İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcılarıyla birlikte Topsöğüt Mahallesini ziyaret ederek, Yeşilyurt Belediyesi Temizlik İşler Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceledi.

Mahallede gerçekleşen hizmetlerden dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunan Topsöğüt Mahalle Muhtarı Mehmet Emin İçli, “ Belediyemizin Temizlik Hizmetler Müdürlüğü ekipleri mahallemizde topyekün bir temizlik yapıyor, bizlerde bu çalışmalarından memnunuz. Mahallemizin daha temiz ve ferah bir görüntüye kavuşması noktasında desteklerini esirgemeyen Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına şahsım ve mahalle sakinleri adına teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da, Yeşilyurt’un tüm bölgelerinde temizlik hizmetlerinin aralıksız sürdüğünü ifade etti.

Yeşilyurt Belediyesi Temizlik İşler Müdürlüğünün belirli bir program dahilinde tüm yaşam alanlarını ferah, güzel ve temiz bir görüntüye ulaştırdığını ifade eden Başkan Çınar, “ Temiz Toplum , Temiz Yeşilyurt sloganı altında yürüttüğümüz temizlik çalışmalarımızın boyutunu her geçen gün daha da genişletiyoruz. İlçemizin her noktasında büyük bir özveri ve gayretle çalışan personellerimiz çöplerin alınmasından kaldırımların temizliğine, çöp konteynırlarının dezenfektanından yol süpürmeye kadar her alanda çalışarak hemşehrilerimize sağlıklı ve güzel alanlar sunuyorlar. Merkez-kırsal ayrımı yapmadan her bölgemizi kaliteli hizmetler götürüyoruz. Topsöğüt mahallemizde devam eden çalışmalarımızı yerinde inceleyerek yetkililerimizden bilgiler aldık, mahalle sakinlerimizin de bu hizmetlerden memnun kaldıklarını görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Çöp, arazöz, süpürme ve temizlik araçlarımızla birlikte burada işini büyük bir titizlikle yerinde getiren, köşe bucak her noktayı temizleyen personellerimizi tebrik ediyorum. Topsöğüt mahallemiz gerek verimli tarım arazileri gerekse de güzel yüzlü ve çalışkan insanlarımızın huzur içerisinde yaşadığı çok güzel ve şirin bir bölgemiz, buranın her yönden gelişmesi, kalkınması ve daha fazla tercih edilmesi içinde imkanlarımızı seferber ettik.” diye konuştu.

Yeşilyurt’un temiz ve düzenli ilçe imajını koruyup güçlendirdiklerini hatırlatan Başkan Çınar, “İlçemizin temizliğine, vatandaşlarımızın sağlığına çok büyük önem veriyoruz. Bütün hizmetlerimizin temelinde sağlık vardır, sağlık olmadan hiçbir yatırımın ve hizmetin anlamı kalmaz. Haftanın yedi günü sahada olan personellerimiz gece gündüz demeden ilçemizin her noktasını köşe bucak temizleyip, sokak ve caddelerimizin temiz ve düzenli olmasını sağlıyorlar. Yılın her mevsiminde işini büyük bir özveriyle yapan ve hemşehrilerimizin de takdirini kazanan personellerimiz, cadde ve sokakları, yol kenarlarını, ağaçlık bölgelerimizi tertemiz bir görüntüye ulaştırıp ulaşım başta olmak üzere diğer tüm yaşamsal ihtiyaçların sağlıklı bir boyutta gerçekleşmesine vesile oluyorlar.7/24 sahada olan mesai arkadaşlarımız yolların yıkanmasından çöplerin alınmasına, çöp konteynırlarının temizliği, bakımı ve onarımlarından parkların, sokakların ve sosyal yaşam alanların temizliğine kadar her alanda çalışarak, Yeşilyurt’un var olan güçlü zenginliklerinin ön plana çıkmasına öncülük ediyorlar. Pandemi sürecinden dolayı artan hastalıkların önüne geçmek içinde ne gerekiyorsa yapıyoruz.” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinin büyük ilgisiyle karşılaşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, esnafları da işyerlerinde ziyaret ederek ‘ hayırlı işler, bol kazançlar’ temennisinde bulunduktan sonra Topsöğüt Yeşil Konak Hizmet Binasında çocuklara yönelik gerçekleşen etkinlikleri yerinde takip ederek, çocuklarla yakından ilgilendi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Belediye, başkanı, Mehmet, Çınar;, Yeşilyurt'ta, güzel, şeyler, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı