CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba gündeme dair değerlendirmelerde bulundu
Haber
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 16:43
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba gündeme dair değerlendirmelerde bulundu
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, gündeme dair önemli açıklamalar da bulundu.
Siyaset Haberi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba gündeme dair değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba,

gündeme dair değerlendirmelerde bulundu...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10 Mayıs gecesi Hekimhan, Kuluncak, Darende, Akçadağ ve Yazıhan’da, 11 Mayıs gecesi ise Doğanşehir ve Arguvan’ın bazı bölgelerinde zirai don yaşandığını kaydederek, “Malatya’nın pek çok bölgesinde 9 Mayıs’ı 10 Mayıs’a bağlayan gece hava sıcaklığının düşmesi sebebiyle kayısı meyveleri dondan ciddi şekilde zarar görmüştür. Şiddetli fırtına dallardaki kayısının bir kısmının dökülmesine sebep olurken, gecenin ilerleyen saatlerinde özellikle Hekimhan, Darende ve Kuluncak ilçelerinde yaşanan don felaketinin kayısının yüzde 80-90’ını imha etmiştir. Akçadağ ve Yazıhan İlçelerinin yüksek bölgelerinde de donun zarara yol açtığı, pek çok ilçede kayısının yanı sıra ceviz, badem, elma, armut ağaçlarının da büyük zarar gördüğü belirtilmektedir” dedi.

Resim

Veli Ağbaba,beraberinde CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililer ile birlikte il binasında basın toplantısı düzenleyerek, Malatya ve Türkiye gündemini değerlendirdi.

Ağbaba, 9 ve 10 Mayıs gecelerinde Malatya’da don olayının yaşandığını kaydederek, “Malatya’da 23 Nisan’a kadar çiftçi rahat uyuyamazdı. 23 Nisan’ı atlatınca ‘kurtardım’ der, gider yatırım yapardı. Şimdi de öyle yaptı ama 9 ve 10 Mayıs geceleri Malatya olağanüstü bir felaket yaşadı.Hekimhan merkezi, Güzelyurt, Girmana ve Kocaözü’nün bazı bölgeleri hariç geri kalan mahallelerin tamamında, Kuluncak’ın tüm mahallelerinde, Darende’nin önceden zarar gören Tohma kıyıları hariç 1400-1700 rakımlı kayısı bahçelerinde, Akçadağ’ın Kürecik, Esenbey, Taşolar ve yüksek bölgelerde, Yazıhan’ın Kurşunlu, Tahtalı, Epreme başta olmak üzere 1200-1300 rakımlı yerlerde,Malatya’ya çok yakın olan Elbistan ve Afşin’de  kayısı,mısır,ayçiçeği gibi ürünlerde büyük kayıplar yaşandığı ifade ediliyor. Ayrıca 11 Mayıs gecesi Doğanşehir İlçesi’nin tamamında don nedeniyle sebze ve tütün sedirleri ile ceviz fidanlarının yandığı ifade ediliyor. Yine 11 Mayıs gecesi Arguvan’da üzeri Güngören, Kömürlük, Gürge başta olmak üzere 1250 rakım ve üzeri mahallelerde ceviz, badem ve kayısıda kısmi zarara yol açtı.”ifadelerini kullandı.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’ın Hekimhan, kendisinin ise Darende’de incelemelerde bulunduğunu aktaran Ağbaba, sahada aynı manzarayı gördüklerini; kayısının ,meyvelerin tamamen, cevizin ise ağacıyla birlikte yandığını kaydetti.  “Olayı duyar duymaz hem belediye başkanlarımız hem de il örgütümüz inceleme için o bölgelere gittiler”diyen Ağbaba, “Meclis’e araştırma önergesi sunduk.

Resim

Önümüzdeki haftada Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bunu gündeme getireceğiz, takipçisi olacağız. Malatya’da kayısı, ceviz, elma, sebze dalda yenilebilecek bir tek ürün kalmadı. Mutlaka bu konuda devletin tedbir alması gerekiyor.”ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Afet Yasası’nın yumuşatılması gerektiğini kaydederek, üretici için toplam mal varlığının yüzde 40’ını kaybetme şartının konulduğunu, destek verilmediği takdirde çiftçinin bu yıl aç kalacağını belirtti.  Üreticilerin borçlarını ödeyecek takatlerinin kalmadığını ifade eden Ağbaba, “Pandemi nedeniyle zaten büyük sıkıntılar yaşayan üreticiler yaşanan don olayı sonrası borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başlamıştır. Dondan etkilenen üreticilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankası’na olan borçlarının faizlerinin silinmesi, anaparanın ise faizsiz bir şekilde taksitlere bölünmesi şarttır. Geldiğimiz gün çiftçinin, esnafın bütün faiz borçlarını sileceğimizi taahhüt ediyoruz. Bunun yanında borçlarını yapılandıracağız. Borçlar faizsiz ertelenmelidir. Malatya’nın hak ve hukukuna sahip çıkıp, konuyu mecliste de gündeme getireceğiz” diye konuştu.

Fotoğraf açıklaması yok.

Ağbaba, CHP eski Kale İlçe Başkanı hakkında çıkan iddialara  ilişkin soruya, “İsmi geçen şahsın bu olayla ilgisinin olmadığını beyan eden bir ifade ortaya çıktı ama biz olayı duyar duymaz partimizle ilişkisini kestik. Savcıları göreve davet ettik ve bu olayı takip edeceğiz. Biz, mağdurun yanındayız. Eski ilçe başkanı o konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Kim tacizcinin yanındaysa, Allah onun belasını versin. Ama kim iftira atıyorsa, Allah onun da belasını versin. AKP İl Başkanı, biz işlem yapmış, görevden almışız, bir gün sonra yapacağı açıklamayı bir gün önce yapıyor ve “günlerdir ses çıkmıyor” diyor. Ses çıkarmayanın da, iftira atanında Allah belasını versin. Bir siyasetçiyle değil bir trolle karşı karşıyayız. Tweet atan milletvekiline söylüyorum; siz milletvekilisiniz, trol değilsiniz. Sen eski bakansın, trollük sana yakışıyor mu, trollük yapmak? Sen eski genel başkan yardımcısısın sana trollük yapmak yakışıyor mu? Erkek çocuklarını taciz ederken yakalanıp gönderilenlere parti yöneticinize sahiplik etmeyiniz. Erkek çocuklarına tecavüz ederken yakalananların bizimle resmi yok. Aynaya bakın, utanın. Bu olayın takipçisi olacağız” şeklinde cevap verdi.

Milletvekili Ağbaba, Malatyalıların Ramazan Bayramı’nı da kutlayarak, pandemi sürecinin en kısa sürede atlatmayı temenni etti.

AĞBABA’DAN RAMAZAN BAYRAMI AÇIKLAMASI…

“Asıl bayramı sosyal adaletin hâkim olduğu zaman yaşayacaktır.”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ramazan Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba, açıklamasında “Türkiye asıl bayramı hak, hukuk ve sosyal adaletin hâkim olduğu zaman yaşayacaktır” dedi.

Bir ağaç ve doğa görseli olabilir

Sosyal adaletin olmadığı hiçbir bayram ağız tadıyla kutlanmayacak

Son günlerde yaşanan gelişmelere de dikkat çeken CHP’li Ağbaba’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yardımlaşmanın, dayanışmanın ve paylaşmanın ayı Ramazan ayını Covid-19 salgını nedeniyle alınan “tam kapanma” tedbirleriyle geçirdik. Ramazan ayının anlamına aykırı olarak bu günlerde salgının yanı sıra ekonomik buhranın giderek derinleştiği ve zengin ile fakirin arasındaki uçurumun arttığı günleri yaşıyoruz. 83 milyon halkımız barışın, dostluk ve kardeşliğin yaygınlaştığı, umutların yeşerdiği bayram tadında günlerin özlemi içindeyiz. Ancak görülüyor ki, bu topraklarda sosyal adaletin olmadığı hiçbir bayram ağız tadıyla kutlanmayacak. İşçinin, emekçinin, çiftçinin, esnafın yoklukla ve yoksullukla baş başa kaldığı, gençlerin umutsuzluğa ve işsizliğe terk edildiği, insanların hukuka ve adalete inancının kalmadığı bir ülke haline geldik. Bu Ramazan Bayramında tek dileğimiz Türkiye’nin bu kötü gidişatının değişmesi ve herkesin eşit, özgür ve farklılıklarıyla huzurlu bir şekilde bir arada yaşadığı bir Türkiye’nin yeniden inşa edilmesidir.”

Salgın boyunca çalışan sağlıkçılarımızı, emekçileri ve esnaflarımızı unutmayalım

“Ramazan ayında salgına rağmen halka hizmet için büyük fedakârlıklarla çalışan sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere güvenlik güçlerimiz, kuryelerimiz, apartman görevlilerimiz, ‘evde kalamayan’ ve kapanmada dahi iş başı yapan emekçilerimizi ve esnaflarımızı unutmamamız gerekiyor. Bu vesileyle salgın boyunca da iş başı yapan tüm emekçilerimizin, desteksiz tam kapanma nedeniyle evinde açlığa terk edilen esnaflarımızın, sağlık çalışanlarımızın ve sorumsuz salgın ve aşı politikaları nedeniyle evlerine hapsedilen yurttaşlarımızın, tüm halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. Türkiye’de gençlerin geleceğe umutla baktığı, açlığın ve yoksulluğun olmadığı, barışın ve huzurun topluma hakim olduğu, herkesin görüşlerini ve farklılıklarını özgürce ifade edebildiği nice bayramlar diliyorum.”

AĞBABA DON FELAKETİ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASINI İSTEDİ

“MAYIS AYINDA YAŞANAN DON MALATYALI ÜRETİCİLERİ PERİŞAN ETTİ”

Resim

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10-11 Mayıs gecesi meydana gelen zirai don nedeniyle üreticilerin büyük kayıp yaşadıklarını belirterek konunun araştırılması ve üreticilerin zararlarının karşılanması amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Ağbaba 10 Mayıs gecesi Hekimhan, Kuluncak, Darende,Akçadağ ve Yazıhan’da, 11 Mayıs gecesi ise Doğanşehir ve Arguvan’ın bazı bölgelerinde zirai don yaşandığını belirterek ,bazı bölgelerde zararın yüzde 80 lerin üzerinde olduğunu, afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini kaydetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba araştırma önergesinde kayısının Malatya’nın en önemli geçim kaynağı ve ekonomik girdisi olduğunu, Malatya’da 8 milyona yakın kayısı ağacı bulunduğunu, yaklaşık 60 bin ailenin kayısıdan geçimini sağladığını belirterek “Malatya’da yaklaşık 350 bin ton yaş kayısı, 110 bin ton kuru kayısı elde edilmektedir. Dünya piyasasındaki tartışılmaz  hâkimiyeti nedeniyle Malatya kayısı ile anılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

MAYIS AYINDA YAŞANAN DON MALATYALI ÜRETİCİLERİ PERİŞAN ETTİ

Ağbaba “Kayısı üreticileri için Mart ve Nisan ayları en tehlikeli dönemdir. Büyük emeklerle büyüttükleri kayısılar çiçek açtıktan sonra havanın soğuması ve don olayları ürünleri dondurmakta çok büyük maddi kayıplar yaratmaktadır. Ancak son yıllarda iklim değişikliğinin  yarattığı etkiyle risk daha geniş zamana yayılmakta, Mayıs ayı da kayısı üreticilerinin korkulu rüyası olmaktadır. Malatya’nın pek çok bölgesinde 9 Mayıs’ı 10 Mayıs’a bağlayan gece hava sıcaklığının düşmesi sebebiyle kayısı meyveleri dondan ciddi şekilde zarar görmüştür. Şiddetli fırtına dallardaki kayısının bir kısmının dökülmesine sebep olurken, gecenin ilerleyen saatlerinde özellikle Hekimhan, Darende ve Kuluncak ilçelerinde yaşanan don felaketinin kayısının yüzde 80-90’ını imha etmiştir.Akçadağ ve Yazıhan İlçelerinin  yüksek bölgelerinde de donun zarara yol açtığı, pek çok ilçede kayısının yanı sıra ceviz, badem,elma,armut ağaçlarının da büyük zarar gördüğü  belirtilmektedir.”ifadelerini kullandı.

HEKİMHAN,KULUNCAK,DARENDE,AKÇADAĞ,YAZIHAN,DOĞANŞEHİR,ARGUVAN

Resim

10-11 Mayıs geceleri yaşanılan zirai don olaylarını sıralayan Ağbaba, “Hekimhan merkezi, Güzelyurt, Girmana ve Kocaözü’nün bazı bölgeleri hariç geri kalan mahallelerin tamamında, Kuluncak’ın tüm mahallelerinde, Darende’nin önceden zarar gören Tohma kıyıları hariç 1400-1700 rakımlı kayısı bahçelerinde,  Akçadağ’ın Kürecik,Esenbey,Taşolar ve yüksek bölgelerde,  Yazıhan’ın Kurşunlu,Tahtalı, Epreme başta olmak üzere 1200-1300 rakımlı yerlerde büyük kayıplar yaşandığını belirtilmektedir. Ayrıca 11 Mayıs gecesi Doğanşehir İlçesi’nin tamamında don nedeniyle sebze ve tütün sedirleri ile ceviz fidanlarının yandığı ifade edilmektedir. Yine 11 Mayıs gecesi Arguvan’da üzeri Güngören, Kömürlük, Gürge başta olmak üzere 1250 rakım ve üzeri mahallelerde ceviz,badem ve kayısıda kısmi zarara yol açmıştır.”dedi.

Ziraat Odası Başkanları ve üreticiler tarafından yapılan ilk değerlendirmelere göre Hekimhan, Kuluncak, Darende ilçelerinin tamamında yüzde 80-90 oranında  zarar olduğunun belirtildiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Akçadağ, Yazıhan ve Doğanşehir ilçelerinde kısmi don olayı yaşandığını, üreticilerin zararlarının tespit edilmesi ve en kısa sürede zararların karşılanmasının talep edildiğini kaydetti.

MAĞDURİYET YARATAN YASADA DÜZENLEME YAPILSIN

 “Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar”ı ele alan 2090 Sayılı kanuna göre afet durumunda üreticinin mal varlığının yüzde kırkının kaybolması şart koşulduğunu belirten Veli Ağbaba, “Ürününün tamamını bile kaybetse şayet üreticinin evi, traktörü, tarlası varsa afet kapsamına girememekte, dolayısıyla yardım alamamaktadır. Üreticilerin zararlarının karşılanması için afet kanunundaki yüzde 40’lık sınırın değiştirilmesi, şartların yumuşatılması talep edilmektedir.”ifadelerini kullandı.

EN GERÇEKÇİ ÇÖZÜM; VERİM USULÜ SİGORTA

Malatyalı üreticilerin yıllardır tabii afetler nedeniyle aynı çileyi  çektiğini, kayıplarının en aza indirilebilmesi için verim usulü sigorta sistemini talep ettiklerini belirten Ağbaba, “Böylece üretici yıl boyunca don, dolu, sel, fırtına, yoğun yağış gibi tabii felaketleri düşünmeyecek, ağacının verdiği ürün miktarına göre zararı TARSİM tarafından karşılanacaktır. Ayrıca, TARSİM kapsamının tüm felaketleri kapsayacak şekilde genişletilmesi, primlerin düşürülmesi, hasar ödemelerinin zamanında ve tam yapılması gerektiği tüm üreticilerin ortak talebidir”dedi.

BORÇ FAİZLERİ SİLİNMELİ, ANA PARA FAİZSİZ TAKSİTLENDİRİLMELİ

Ağbaba “Malatya’da 10-11 Mayıs tarihlerinde meydana gelen don felaketi nedeniyle üreticilerin borçlarını ödeyecek takati kalmamıştır. Pandemi nedeniyle zaten büyük sıkıntılar yaşayan üreticiler  yaşanan don olayı sonrası borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başlamıştır. Dondan etkilenen üreticilerin tarım kredi kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankası’na olan borçlarının faizlerinin silinmesi, ana paranın ise faizsiz bir şekilde taksitlere bölünmesi şarttır.”ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİLERİN SORUNLARININ ARAŞTIRILIP ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI GEREKİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, araştırma önergesinin sonunda “Kayısı üreticilerinin dondan kaynaklı zararlarının tespit edilmesi, üreticilerin zararlarının karşılanabilmesi, afet yasasındaki sıkıntıların giderilmesi, kayısı üreticilerinin en önemli problemlerinden biri olan don olayının ardından tarım kredi kooperatiflerine ve T.C. Ziraat Bankası’na olan borçları ile ilgili yapılabilecek çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: CHP, Genel, Başkan, Yardımcısı, Ağbaba, gündeme, dair, değerlendirmelerde, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı