Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz…
Haber
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 14:34
 
Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz…
Ali Aladağ…:Malatya Olay…:Son dakika…Sıcak haber… Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya’lı Türk Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Alpay’ı Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesinde misafir ederek, Çırmıhtı ile özdeşleşmiş dokumacılık mesleğinin tüm boyutlarıyla tanıtıldığı ve anlatıldığı mekanlarda sergilenen nostaljik ürünler hakkında bilgiler verdi.
Kültür Haberi
Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz…

Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü;

Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz…

Yeşilyurt’un eski yerleşim yeri olan Çırmıhtı’da uzun yıllar Belediye Başkanlığı Binası olarak hizmet verdikten sonra Yeşilyurt Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon projesiyle Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesine dönüşümü sağlanan iki katlı binada sergilenen nostaljik eşyalar, balmumu heykelleri ve farklı materyaller bölgeyi ziyaret edenleri tarihi bir yolculuğa çıkartıyor.

“Çırmıhtı’nın Tekstil Kültürünü Özel Bir Mekânda Tanıtıyoruz”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın girişimleri, Çalık Holdingi’nde destekleriyle bölgenin dokumacılık kültürüne yakışır bir seviyede hizmete sunulan Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesini ziyaret eden Malatya’lı Türk Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Alpay, Malatya ve Yeşilyurt’un tarihi kimliğine değer katan güzel bir müzenin Yeşilyurt’ta hizmete sunulmasından ziyadesiyle memnun olduğunu ifade etti.

Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesinin mimari yapısının yanı sıra sergilenen eşyaları etkileyici bulduğunu söyleyen Sanatçı Alpay, bölgenin tarihi ve medeniyetinin yaşatılmasına yönelik gayretlerinden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundu.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Selahattin Alpay’ı Yeşilyurt’ta misafir etmekten mutlu olduklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Malatya’nın yetiştirdiği çok değerli bir sanatçı olan Sayın Selahattin Alpay’ı Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzemizde ağırlayarak kendisine bölgeyle özdeşleşmiş dokumacılık mesleğinin tüm boyutlarıyla anlatıldığı ve tanıtıldığı müzemiz hakkında bilgiler paylaştık. Anadolu medeniyetinin tüm güzelliklerine sahip tarihi bölgelerimizden Çırmıhtı’mızın tarihini, kültürünü ve medeniyetini ön plana çıkarmak adına başlattığımız restorasyon projelerimizden bir tanesi olan tekstil müzemize gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır.

Çırmıhtı Lezzet Caddemizde düzenlediğimiz etkinliklerimizde sahne alıp sevenleriyle buluşan ve akabinde memleketi Malatya’da güzel bir klip çeken sanatçımız Selahattin Alpay’ında burayla ilgili güzel ve samimi düşünceleri bizleri mutlu etmiştir. Bir zamanlar Belediye Binası olarak hizmet verdikten sonra Yeşilyurt Kentsel Tasarım projemiz çatısı altındaki dönüşüm projelerimizle baştan aşağıya restore ettiğimiz buradaki iki katlı binamızın tüm bölümlerinde dokumacılık kültürüne dair aranılan herşey mevcuttur.İç ve dış tasarımının yanı sıra sergilenen eşyalar, balmumu heykelleri ve materyallerle birlikte etkileyici bir atmosfere sahip bu müzemiz sayesinde dokumacılık mesleğini bugünden geleceğe taşımış oluyoruz. Müzemizde hammaddeden ürüne doğru bir sıralama yapılmış olup, 1890 yıllarda kullanılan tekstil makinelerinden modern makinelere kadar uzanan tüm süreçleri gözler önüne sermeye çalıştık.

Pamuk tarlası, yün, pamuk ve ipek böceği kozalarının olduğu hammadde odası, ip eğirme ve boyama odası, dokuma makinelerinin sergilendiği dokuma odası, iplikçi dükkânı, kumaşçı odası, ayakkabıcı odası, dikiş makinelerinin sergilendiği dikiş odası, tarih boyunca kullanılan ütülerin sergilendiği ütü odasının yanı sıra yerel kıyafetler ve örtüler ile çeşitli tekstil ürünlerinin yer aldığı sergi odamızı yerli ve yabancı turistlerimizin hizmetine sunduk. ” diye konuştu.

BAŞKAN ÇINAR, MALATYA MİMARLAR ODASI YÖNETİMİNİ LEZZET CADDESİNDE AĞIRLADI

Malatya Mimarlar Odası Yönetimini Lezzet Caddesindeki Yeşilyurt Pastanesinde misafir eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ İlçemizin muhtelif bölgelerinde hayata geçirdiğimiz projelerimizle kent estetiğine farklı güzellikler kazandırıyoruz.” diye konuştu.

Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından başlatılan ‘Tanıtım Gezisi’ programının misafiri olan Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Çırmıhtı Lezzet Caddesindeki Tarihi Yeşilyurt Konaklarında ki müzeleri gezdiler.

Yeşilyurt Belediyesince yürütülen restorasyon projeleri neticesinde Yeşilyurt’un geleneksel hayatı ve tarihsel ruhunu ön plana çıkartan Tarihi Yeşilyurt Konaklarının mimari yapıları ve iç tasarımlarını yakından inceleyen Mimarlar Odası Yönetim Kurulu daha sonra Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile fikir alış verişinde bulundular.

Yeşilyurt’un eşsiz tatlılarının hem tanıtımı hem de satışını yapmak amacıyla hizmete sunulan Yeşilyurt Pastanesinde gerçekleşen toplantıda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Mimarlar Odası Yönetim Kurulunun önerileri ve tespitlerinden üst seviyede yararlanarak Yeşilyurt’un estetik yapısına yeni güzellikler kazandırmaya devam edeceklerini söyledi.

Yeşilyurt’ta ki bütün yatırım alanlarının kent estetiğine değer katmasına öncelik tanıdıklarını belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Yeşilyurt Kent Konseyimizin başlattığı ‘Tanıtım Gezisi’ programına katılarak Çırmıhtı Lezzet Caddemizdeki birbirinden değerli konaklarımızı ve müzelerimizi gezen Mimarlar Odası Başkanımız Sayın Yunus Emre Fidanel ile Yönetim Kurulu Üyelerimizi, Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızda ağırlamaktan mutluluk duymaktayız. Yeşilyurt Belediyesi olarak ilçemizin sosyal, kültürel, sanatsal, tarihsel ve eğitim vizyonuna yakışacak tüm projelerimizi sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, kamu ve kurumlar, muhtarlarımız ve toplumun tüm dinamikleriyle birlikte uygulamaya özen göstermekteyiz.

Hizmetlerimizdeki kalite standartını her yatırımda daha güçlü bir seviyeye çıkarmamız da bu tür istişare toplantılarımızın büyük önemi vardır. Malatya Mimarlar Odamız ile de bu mihvalde güçlü bir iletişime sahibiz. Yeşilyurt’un güçlü temel dinamiklerini yeni yatırımlarla gözler önüne sererken, tüm yatırımlarımızda temel önceliğimiz kentimizin mimari yapısına ve estetiğine değer katmaktır. İlçemizin bütün yaşam alanlarının temiz, düzenli, modern ve günümüz şartlarına uygun bir bakış açısıyla baştan aşağıya modernize ederken, tüm hizmetlerin hem bölgemizdeki yaşam standartının yükselmesine hem de kentin estetik dokusuna katkı sağlamasını önemsiyoruz. “ diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Meclisi Ağustos Ayı Toplantısını Yaptı

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Ağustos Ayı Olağan Toplantısında komisyon raporları ve teklifleri karara bağladı.

Resim

Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Toplantı Salonunda Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar Başkanlığında gerçekleşen toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış ve yoklamanın ardından 07 Temmuz 2021 Tarihli Toplantının karar özeti oy birliğiyle kabul edildi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, mazeretli oldukları için toplantıya katılmayan Meclis Üyelerinin dilekçeleri okunup kabul edildikten sonra farklı kentlerde yaşanan orman yangınlarına karşı hep birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Resim

Ormanları korumanın ve sahip çıkmanın hem insani hem de vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Malumunuz olduğu üzere ülkemiz doğal afete maruz kalma ve afet tehlikelerini sıklıkla yaşama açısından oldukça riskli bir konumdadır. Geçen hafta farklı kentlerimizde, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızda yangınlar meydana gelmiştir. Sel baskınları ve ardından yaşanan yangın felaketleri hepimizin yüreğini yakmıştır. Dün olduğu gibi bugünde Devletimiz ve milletimiz tüm imkanları ile seferber olmuş ve bu yangınların büyük çoğunluğu söndürülerek kontrol altına alınmıştır. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ülkemizin her bir köşesinden yardıma koşan özverili, iyi niyetli ve gayretli çalışmalarıyla yangınların sönmesi için mücadele eden tüm ekiplerimize şükranlarımı sunarım. İnşallah kalan birkaç bölgede devam eden bu yangın felaketi bir an evvel söndürülüp kontrol altına alınacaktır. Allah’tan dileğimiz odur ki; bir daha bu tür sel ve yangın felaketlerini ülkemize ve milletimize yaşatmasın, birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.Ormanlarımıza ve yeşil alanlarımıza sahip çıkmak hepimizin öncelikli görevidir. Son olarak sel ve yangın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yangında yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın konuşmasından sonra gündemde ki maddeler tek tek görüşülüp, karara bağlandı.

Resim

Mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Çilesiz Mahallesi 5384 ada 5 nolu parsel ile mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Tecde Mahallesi 5588 ada 9 nolu parselin trampasına dair Yeşilyurt Belediyesi Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifini onaylayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Cihadiye (Özal) mahallesinde Rezerv Yapı Alanı içerisinde bulunan bazı parsellerin yol yapım ve emniyet sahası oluşturmak amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğüne bedelsiz devir edilmesi talebine dair Yeşilyurt Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü teklifini Plan ve Bütçe ile İmar Komisyonuna havale etti.

Gündemdeki imar maddelerini görüştükten sonra onaylayan, üç maddenin ise ertelenmesine yönelik İmar Komisyon Raporunu kabul ettikten sonra Ağustos Ayı çalışmalarını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Eylül Ayı Toplantısını 1 Eylül 2021 Çarşamba Günü saat 14:00’da gerçekleştirecek.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Çırmıhtı’nın, Tekstil, Kültürünü, Özel, Bir, Mekânda, Tanıtıyoruz…,
Yorumlar
Haber Yazılımı