İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Bu Malatya Yeşilyurt meselesi çıktıktan sonra…
Haber
29 Nisan 2021 - Perşembe 03:04
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Bu Malatya Yeşilyurt meselesi çıktıktan sonra…
NTV-Hürriyet-Malatya Olay...: Son dakika... Sıcak gündem... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Malatya hadisesi gelince biz hemen soruşturmaya başladık…”dedi.
Gündem Haberi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Bu Malatya Yeşilyurt meselesi çıktıktan sonra…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu;

Bu Malatya Yeşilyurt meselesi çıktıktan sonra…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Funda Görey'in sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Gündeme dair önemli açıklamalar da bulundu. Bakan Soylu, Gri Pasaport hadisesi ile ilgili bakın neler dedi?

GRİ PASAPORT SORUŞTURMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV'de: İstanbul'da katliam önlendi

Gri pasaportta 5682 kanunu var. Hükümetçe hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile dış memleketlerde vazifeye alındıklarında verilir. Bu ne demek. Verilebilir demiyor. Kanun 3 yetki belirlemiş. Resmi vazifeyi de tanımlamış kanun. Bunlar diyecekler ki "bu adam resmi şeyle, gezi yapacaklardır, folklör ekibidir" gibi...  Dışa açılma konusu neden yanlış olsun. Her şey istismar edilebilir. Bu Malatya Yeşilyurt meselesi çıktıktan sonra Meclis'te milletvekili bazı kişiler var. Bu makam hor kullanılmamalıdır. "Biz bulduk biz ettik" dediler. Bu iş çıkmadan 1 ay önce bizatihi imzalayıp soruşturmayı başlattık. 2005 yılından itibaren bu süreç hızlandı. Avrupa Birliği süreci hızlanınca bu süreçte hızlanmış oldu. Ekim aylarında bir valimizden bilgi geldi. Bu gri pasaport kullanımında artış gözleniyor diye. Ben de bir belge imzaladım.

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiyedeki terörist sayısını açıkladı İstanbulda bugün katliam önlendi

2016'da 2018'de 2020'de bir yazı gitmiş. "Buna dikkat edin" diye. Son 6 ayda 4 bin 496 kişinin talebi reddedilmiş. Bu esnada gidenler de olmuş. Bunlarla ilgili Malatya hadisesi gelince biz hemen soruşturmaya başladık. Elazığ'da soruşturma başlattık. 19 ilde yaklaşık 27 Belediye 13 müfettişimiz bu soruşturmayı yapıyor. Sonuç çıkacak. Kim gitti kim geldi diye. Yurt dışına gittikleri zaman kendileri gelmiyor gri pasaportu ülkeye yolluyorlar. 2018'den bugüne hizmet pasaportu ile yurt dışına çıkan toplam 109 bin kişi, Belediyelerden 8 bin 223 kişi, Belediyelerden yurt dışına çıkan 2 bin 872 kişi, pasaport süresi bitip dönmeyen 804 kişi bulunuyor. Bunların tamamı soruşturma sürecinde çıkacak. 804 kişi yurt dışından yurt içine dönmemişler.

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiyedeki terörist sayısını açıkladı İstanbulda bugün katliam önlendi

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: İçişleri, Bakanı, Süleyman, Soylu;, Bu, Malatya, Yeşilyurt, meselesi, çıktıktan, sonra…,
Yorumlar
Haber Yazılımı