İletişim Başkanlığı; Malatya’ya Dijital Gösterim Merkezi kurdu
Haber
07 Mayıs 2021 - Cuma 01:36
 
İletişim Başkanlığı; Malatya’ya Dijital Gösterim Merkezi kurdu
Ali Aladağ…: Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanlığı Prof.Dr. Fahrettin Altun liderliğin de ilklere imza atmaya devam ediyor. Bugün merkezi ziyaret ettik.
Teknoloji Haberi
İletişim Başkanlığı; Malatya’ya Dijital Gösterim Merkezi kurdu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı;

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

Malatya’ya Dijital Gösterim Merkezi kurdu...

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve yazı görseli olabilir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’un direktifleriyle Malatya’ya da Dijital Gösterim Merkezi kurdu

Bir ayakta ve açık hava görseli olabilir

Malatya Büyükşehir belediyesi yanın da kurulumu tamamlanan İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezi tam kapanma nedeniyle kapılarını Ramazan Bayramı sonrasın da halkın hizmetine açacak.

İletişim Başkanlığı; Malatya’ya Dijital Gösterim Merkezi kurdu

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZLERİ…:

Bir ayakta görseli olabilir

İletişim Başkanlığı, kamuoyunu bilgilendirme, farkındalık yaratma ve milli birlik ve beraberliği diri tutma amacıyla teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak hazırlanan video ve belgesel çalışmalarını, Türkiye’nin farklı şehirlerinde açılan Dijital Gösterim Merkezleri’nde vatandaşlarla paylaşmaktadır.

Bir 1 kişi, ayakta ve yazı görseli olabilir

Üç boyutlu hologram teknolojisinin kullanıldığı bu merkezlerde, dijital gerçeklik (VR) videolarının yanı sıra video haritalama (mapping) teknolojisi kullanılarak hazırlanan dijital sergiler kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır.

Bir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ…:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Dijital Tır’ı Türkiye’yi dolaşıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatıldığı Dijital Tır projesini hayata geçirdi.

Bir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

19 Şubat'ta Edirne'den yola çıkan tır, Tekirdağ, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur ve Isparta’nın ardından Afyonkarahisar Kent Meydanı'nda ziyaretçilerini kabul ediyor.

Salgın tedbirlerinin uygulandığı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılıyor. 

Fotoğraf açıklaması yok.

Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor.

Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor.

Fotoğraf açıklaması yok.

Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı sağlanıyor.

Bir ayakta, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'SE HALKBANK' görseli olabilir

Yeşil Perde Deneyimi, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor.

3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemimiz olan Fatih sondaj gemisinin hologram şovu gösteriliyor.

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

(Haberin Fotoğrafları: Dilek Kiraz)

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla başlatılan proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 52 ili ziyaret edecek.

Dijital Tır ile ilgili tüm güzergah ve detaylara www.dijitaltir.org sitesinden ulaşılabiliyor.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI DİJİTAL TIR’I…:

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: İletişim, Başkanlığı;, Malatya’ya, Dijital, Gösterim, Merkezi, kurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı