Kayısı Çiçeği Şenliği’nde; Başkan Çınar misafirleri Yeşilyurt’ta ağırladı
Haber
19 Mart 2021 - Cuma 13:41
 
Kayısı Çiçeği Şenliği’nde; Başkan Çınar misafirleri Yeşilyurt’ta ağırladı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika…Sıcak haberi… Malatya’da kentin turizm ve yemek kültürünü tanıtma amacıyla kurulan Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından 19-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Kayısı Çiçeği Şenliği’ start aldı.
Kültür Haberi
Kayısı Çiçeği Şenliği’nde; Başkan Çınar misafirleri Yeşilyurt’ta ağırladı

Kayısı Çiçeği Şenliği’nde;

Resim

Başkan Çınar misafirleri Yeşilyurt’ta ağırladı...

Resim

Bugün şenlikler start alırken Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Çınar eşi Semra Çınar ile Malatya’ya gelen misafirleri ağırladı.

Resim

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Çırmıhtı’nın tarihsel ve kültürel hazineleri arasında yer alan  kültürünü yansıtan objeler, farklı materyaller ve balmumu misafirlerimize aktardık." dedi.

Resim

Kayısı Çiçeği Şenlikleri 21 Mart'ta sona erecek.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından düzenlenen ‘Kayısı Çiçeği Şenliği’ için Malatya’ya gelen acente ve tur sahipleri, yuotuberlar, gezginler ve gurmeleri, tarihsel ve kültürel yapısıyla dikkat çekici bir atmosfere sahip Çırmıhtı’da misafir ederek; bölgenin tarihi, medeniyeti ve yöresel lezzetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Malatya’da “Kayısı Çiçeği Festivali” Başladı...

Malatya’da kentin turizm ve yemek kültürünü tanıtma amacıyla kurulan (MAGTAD) Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Dernek Başkanı Zeki Saygı ve dernek üyeleri Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret etti.

Resim

19-21 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ ile ilgili Vali Baruş’a bilgi veren Başkan Saygı, milyonlarca takipçisi olan sosyal medya fenomenleri, yemek eleştirmenleri, şefler ve birçok turizm acentesi yetkilisi de Malatya’ya geldiğini, ilimizin tanıtımının bu şekilde farklı bir boyutla ele alınacağını belirterek “Malatya’nın mutfak değerlerinin yanı sıra tarihi ve kültürel tanıtımını yapmayı amaçladıklarını ayrıca ‘Hayat çiçek açıyor’ sloganı ile bu yıl ilkini gerçekleştirecekleri şenlikte, “Mutfağımızın farkındalığı ve tanıtımı için sınırlı sayıda çok önemli şefler ve mutfak yazarlarımız konuk olarak gelecek. Onlarla çalışmalar yaparak paylaşımlar yapacağız” dedi.

Vali Aydın Baruş, “Malatya'nın kültürel ve tarihi zenginliklerini herkes biliyor zaten. Bunlarla birlikte gastronominin de ön plana çıkması ve bu turizm unsurlarının hep birlikte değerlendirilmesi gerekiyordu. Ben bunun hayırlı gelişmelere vesile olacağını düşünüyorum. Her yıl artık bu ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ ve ‘Gastronomi Festivali’ diyebileceğimiz veya başka bir ad altında da olsa bu geleneğin devam edeceğini düşünüyorum.

Bir Ibrahim Halil Kilic, ayakta, sert çekirdekli meyve ağacı ve açık hava görseli olabilir

Özellikle Malatya'nın zengin mutfak kültüründen Türkiye'nin her tarafındaki insanların hatta sırası gelecek dünyadaki insanların haberdar edilmesi, onlara duyulması açısından sizin yapacağınız çalışmalar çok önemli. Bu aynı zamanda Malatya'daki turizm hareketliliğine önemli bir katkıda sağlayacaktır. Çünkü kültür turları ile birlikte gastronominin de devreye girmesi ikisinin birleşmiş bir şekilde devam ettirilmesi bu turlarda Malatya'da geçirilen sürenin artmasına sebep olacaktır. Çünkü insanlar bir tarafta bilgi ve görgülerini arttırırken, meraklarını giderirken diğer taraftan da damaklarını şenlendirecekler. Malatya'nın güzel yemekleri ile leziz yemekleri ile

birlikte turizm konusunda da yatırım yapan işadamlarımız da yapmış oldukları yatırımların karşılığını İnşallah yavaş yavaş görmeye başlarlar. Bu atılımınızdan, bu çabanızdan dolayı bütün dernek üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum siz başkan olarak başta olmak üzere. İnşallah bu pandemi sürecinin de nispeten hafiflemesi ile birlikte Türkiye'deki hem iç turizm hem dış turizm hareketinin atması ile birlikte Malatya’nın da turizm açısından hareketleneceğini düşünüyorum. Bu yapmış olduğunuz gastronomi etkinliğine birçok turizm acentesini de davet ettiğimizi biliyoruz. Dolayısıyla gastronomi konusunda uzman insanların da buraya geldiğini biliyoruz. Onların da Malatya mutfağın tanımaları, Malatya'nın güzelliklerine şahit olmaları aynı zamanda bu güzelliklerin tanıtımını yapılması anlamında ciddi katkı sağlayacak. Ben tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Kayısı, Çiçeği, Şenliği’nde;, Başkan, Çınar, misafirleri, Yeşilyurt’ta, ağırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı