Malatya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlandı
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 12:54
 
Malatya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlandı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıldönümü Malatya’da törenle kutlandı...Halk da kutlamalara coşkuyla katıldı.
Kültür Haberi
Malatya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerle kutlandı

Malatya'da 30 Ağustos;

Zafer Bayramı törenlerle kutlandı...

Resim

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Resim
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Baruş Anıt Şeref Defterine günün anlam ve önemini belirten bir yazı yazdı.

Vali Baruş, Anıt Şeref Defterine;  “Büyük Önder Atatürk;

Resim

19 Mayıs 1919’da Samsun’da liderliğinizde başlayan İstiklal Mücadelemizin 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, Başkumandanlık Meydan Muharebesinde, şanlı ordumuzun destansı mücadelesiyle nihayete eren büyük zaferin 99’uncu yıldönümünü ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gurur gününü kutlamak ve aziz hatıranızı yâd etmek üzere manevi huzurlarınızdayız.

Resim

30 Ağustos’ta,  Vatanımızın Bağımsızlığı uğrunda Milletimizin eşsiz kıyamıyla düşmana karşı kazandığımız büyük zafer, hem Türk Milletinin askeri kudret ve kahramanlığının tarihte eşine az rastlanır muazzam bir eseri, hem de hürriyet ve bağımsızlık ahdinin ölümsüz bir abidesidir.

Bir açık hava görseli olabilir

30 Ağustos, ülkesi dört bir yandan işgal altına alınarak boyun eğdirilmek istenen Aziz Milletimizin, “Ya İstiklal Ya Ölüm” haykırışıyla dünyanın en büyük sömürge güçlerine karşı verdiği İstiklal Mücadelesini Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle kesin bir zaferle neticelendirdiği tarihtir.

Resim

99 yıl önce, Zat-Alinizin ve Aziz Milletimizin, yurdumuzun karşı karşıya olduğu her türlü olumsuz şerait içerisinde iken “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla canları ve kanları pahasına gösterdiği eşsiz fedakârlık ruhu, o zafer gününden bu yana, ülkemizin bağımsızlığına ve milletimizin iradesine kast eden yabancı güçlere, onların destekledikleri terör odaklarına ve işbirlikçilerine karşı verdiğimiz mücadelede ilham kaynağımız olmuştur.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Tarih boyunca, gücünü birlik ve kardeşliğinden alan milletimizin mukaddes değerlerini savunma ve yaşatma uğrunda sergilediği topyekûn kenetlenme anlayışını ifade eden Büyük Taarruz Ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, karşılaşacağımız zorlukları aşmada en güçlü ilham kaynağımız ve güvencemiz olmaya devam edecektir.

Resim

Milletimizin bu şan ve şeref gününde, başta Zat-ı Aliniz olmak üzere Kahraman Silah Arkadaşlarınıza, Vatan uğrunda can vererek ölümsüzleşen tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden şanlı gazilerimize Cenab-ı Haktan sonsuz rahmet diliyor, minnet ve hürmetlerimi arz ediyorum.” ifadelerini yazdı.

Bir 4 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından Valilik Makamına geçen Vali Baruş burada askeri ve mülki erkânın bayram tebriklerini kabul etti.

Kutlama programı kapsamında Valilik Makamından 15 Temmuz Millet Meydanı önündeki resmigeçit törenine geçildi. Vali Baruş, Garnizon Komutanı ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümg. Selami Arslan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan’ın askeri araç ile halkı selamlaması ile başlayan programda geçit töreni öncesinde okunan istiklal marşını müteakiben günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İstihkâm Binbaşı Güvenç Doster yaptı.

Bir 1 kişi, ayakta, açık hava ve anıt görseli olabilir
Binbaşı Doster’in konuşmasının ardından Malatya Lisesi Öğrencisi Can Büyüktaş, '30 Ağustos' adlı şiiri, yine aynı okul öğrencisi Bisan Ebuömer’de, ‘Akdeniz’e Doğru’ adlı şiiri okudular. Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Folklor gösterisinin ardından resmigeçit töreni icra edildi. Töreni izleyen vatandaşlar da Türk Bayrakları ile kutlamalara katıldı.

VALİ AYDIN BARUŞ “30 AĞUSTOS MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN”…:

“30 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ruhuyla kazandığımız zaferin 99’uncu yıldönümünde, bağımsızlığımızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kahraman silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm Milletimize kutlu olsun.

MALATYA’NIN BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN “ŞANLI BİR ZAFER “…:

Resim

“30 Ağustos Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda yenik ve yorgun düsen Türk milletinin küllerinden yeniden doğarak, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı azmi, inancı, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazandığı şanlı bir zafer olarak tarihte yerini almıştır. 30 Ağustos, Atatürk'ün önderliğinde milletimizin hür ve bağımsız yasama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır.”

İLÇELERDE DE KUTLAMA...:

Bir açık hava görseli olabilir

30 Ağustos Zafer Bayramı ilçelerde de kutlandı. Akçadağ'da ki kutlamalar da Atatürk anıtına çelenk sunuldu.Akçadağ belediye başkan yardımcısı Eyüp Işık "30 Ağustos Zafer Bayramı Milletimizin gurur günü. "dedi.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve yol görseli olabilir

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya'da, 30, Ağustos, Zafer, Bayramı, törenlerle, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı