Malatya Heyeti Hacı Bektaş’a gidecek
Haber
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 20:12
 
Malatya Heyeti Hacı Bektaş’a gidecek
Ali Aladağ…:Malatya Olay…:Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde UNESCO iş birliğiyle 3-4 Ağustos 2021 tarihlerinde Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesinde “insanlığın özü, pir veli’nin sözü” temasıyla gerçekleştirilecek olan “Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750.yıl dönümü anma yılı” etkinliklerine Malatya valiliğinin destekleriyle il Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonunda Malatya’dan STK temsilcileri ve üyelerinden oluşan bir heyet katılacak.
Kültür Haberi
Malatya Heyeti Hacı Bektaş’a gidecek

Malatya Heyeti Hacı Bektaş’a gidecek

Anadolu irfanının sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Veli, vefatının 750. Yıl dönümünde Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Müzesi’nde uluslararası katılımlı törenlerle anılacak.

2021 yılı UNESCO tarafından “Hacı Bektaş Veli Anma Yılı” olarak belirlenmesinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bektaş Veli’nin insanları saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir arada kardeşçe yaşamaya çağırdığını belirterek, Hacı Bektaş Veli’nin hem ülkemiz hem de dünya için ne denli büyük bir değer olduğunun güçlü bir biçimde vurgulanması, kıymetli düşüncelerinin gelecek nesiller tarafından anlaşılıp benimsenmesi amacıyla yayımladığı genelge ile 2021 yılı boyunca yurt genelinde ve yurt dışında Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda etkinlikler düzenlenmesine karar verdi.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde ve UNESCO iş birliğiyle Hacı Bektaş Veli'nin insan sevgisine, hikmete ve irfana dayalı felsefesi ışığında bu yıl önemli birçok organizasyon gerçekleştirilecek. Bu organizasyonlara Malatya Valiliğinin destekleriyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonunda bir heyet katılacak.

Uluslararası Düzeyde Anma Töreni

“İnsanlığın Özü, Pir Veli’nin Sözü” sloganıyla Nevşehir’deki Hacı Bektaş Veli Müzesi önünde, 3-4 Ağustos tarihlerinde, Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu'dan Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyada kendinden sonraki nesillerin yolunu aydınlatmaya devam eden inanç, ahlak, hoşgörü, sevgi ve saygıyı esas alan yaşam felsefesinin anlatılacağı bir dizi etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında “Yoldaki Nefesler/Pirlere Niyaz Ederiz” adıyla Hacı Bektaş Veli’nin yaşamının yansıtılacağı bir sahne performansı da gerçekleştirilecek.

“Çoktur Sevenleri, Anadolu Erenleri” Sergisi

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıldönümü nedeniyle hazırlanan özel tema filminin gösterileceği etkinliğin gerçekleştirileceği meydanda “Çoktur Sevenleri, Anadolu Erenleri” isimli bir sergi de açılacak.

Geniş Katılımlı Sempozyum

Atatürk Dil, Kültür ve Tarih Kurumu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Nevşehir Valiliği, yurt içi ve yurt dışı sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla geniş katılımlı bir sempozyum düzenlenecek.

Müzede Yeni Bölüm Açılışı

Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesinin ve dergahının da bulunduğu, 1964 yılında müzeye dönüştürülen Hacıbektaş Müzesi’nde restorasyon işlemleri tamamlanan üç kıymetli eser de sergilenecek. Osmanlı döneminden bir sancak, bir seccade ve bir örtü, müzenin “Kiler Evi” bölümünde ziyarete açılacak.

Kadıncık Ana Evi açılışı

Restorasyonu Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Hacı Bektaş Veli’nin de bir süre kaldığı 800 yıllık Kadıncık Ana Evi etkinlikler kapsamında yeniden ziyarete açılacak.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Heyeti, Hacı, Bektaş’a, gidecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı