Malatya Kayısı Festivalinin 2’nci günün de muhteşem kortej muhteşem konser
Haber
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:21
 
Malatya Kayısı Festivalinin 2’nci günün de muhteşem kortej muhteşem konser
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika... Sıcak haber... Bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivalinin 2’nci günün de muhteşem kortej düzenlendi.
Kültür Haberi
Malatya Kayısı Festivalinin 2’nci günün de muhteşem kortej muhteşem konser

Malatya Kayısı Festivalinin2’nci günün de;

Resim

Muhteşem kortej...Muhteşem Konser...

Resim

Malatya’da öğretmen evi önün de 19.00’da toplanan 7’den 77’ye Malatyalıların katılımı ile saat 19.30’da Kayısı Festivali Korteji yürüyüşü başladı. Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan, Belediye başkanları, Siyasi Parti il başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Dernek ve Vakıflar 7’den 77’ye vatandaşlar katıldı. Atlı süvariler, Mehteran ve diğer gösteri grupları eşliğin de düzenlenen korteje araçlarıyla da katılanlar oldu.

Resim

Coşkunun yaşandığı Kortej Malatya Büyükşehir belediyesi yanında konser sahasına kadar sürdü.

Resim

Çeşitli gösteriler ve konuşmalar sonrasında konserlerle Kayısı Festivali halkı9n yoğun katılımı ile sürdü. Yapılan konuşmalar da Malatya'da yaşanan bu birlik ve beraberliğin Türkiye'de örnek teşkil ettiği dile getirildi.

BÜYÜK BAŞKAN SLOGANI...:

Resim

Muhteşem kortej başlamadan önce  Malatya'nın Başkanı Selahattin Gürkan'a sevgi gösterisi yapılarak "Büyük Başkan" sloganı atıldı.

Resim

24’ncü Kayısı Festivali coşkusu tüm Malatya’yı sararak kutlandı. Korteje katılanlar Tüürk Bayraklarıyla yürüdü.

Resim

Resim

Malatya'nın Başkanı Selahattin Gürkan konuşmasında "Huzur Kenti Malatya...Kardeşliğin destan şehri Malatyta" ifadelerini kullandı.

Resim

Resim

MUHTEŞEM KONSER...:

Resim

Malatyalılar 7'den 77'ye Kayısı Festivali Korteji ve Konserine katıldı. Konser'de on binler vardı. Yoğun katılım nedeniyle Malatya'nın Başkanı Selahattin Gürkan " İŞte Malatya bu...Tek yüreğiz...Biriz "dedi.

24. KÜLTÜR SANAT VE KAYISI FESTİVALİ, KUTSİ VE ZARA KONSERİYLE SONA ERDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 16-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 24’üncü Kültür Sanat ve Kayısı Festivali, Kutsi ve Zara’nın sahne aldığı yoğun katılımlı konserle sona erdi.

Resim

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda yapılmayan ve bu yıl içerisinde mütevazı bir şekilde gerçekleştirilen 24.Kültür Sanat ve Kayısı Festivali, 16-17 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

Büyükşehir Belediye Binası yanına kurulan alanda Malatyalılar konseri takip etmek için bir araya geldi. Festivalin son gününe, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, il protokolü, siyasi parti il ve ilçe başkanları, STK’ların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Resim

Uzun bir süredir pandemi nedeniyle sosyal etkinliklerde bir araya gelemeyen Malatyalılar Kutsi ve Zara’nın sahne aldığı festivalin son gününde doyasıya eğlendi. On binlerce Malatyalı, Kutsi ve Zara’nın seslendirdiği şarkılara eşlik ederek, Kayısı Festivaline olan özlemlerini giderdi.

Resim

Konser öncesinde açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı konuşmada, “Kayısı festivali bilindiği gibi uzun süre inkıtaaya uğramıştı. 2019’da göreve geldiğimizde kayısı festivalini tekrardan başlattık. Ardından pandemi ve deprem hadisesiyle birlikte kayısı festivaline ara vermek zorunda kaldık. Bu yıl ise bilindiği gibi maske, mesafe ve hijyen koşullarına uyma noktasında devletimizin, hükümetimizin ve sağlık bakanlığımızın aldığı kararları Sayın Cumhurbaşkanımız 2 Temmuz’dan sonra normalleşme sürecini açıklayınca kısa kalan sürede en azından mütevazı bir şekilde festivalimizi gerçekleştirelim dedik. Malatya’nın milli ürünü olan ve Dünya’nın başkenti olarak tabir ettiğimiz, güneşin altın yumurtası olarak ifade ettiğimiz kayısının festival anlamında 24’üncüsünü yapma kararı aldık. Malatyalı hemşerilerimizin sosyal hadiselere gösterdiği ilgilinin en büyük göstergesi festivalimizdeki kalabalıktır. Ben bütün Malatyalı hemşerilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah 25’inci Kayısı Festivalimizi önümüzdeki yıl hafta boyunca sürecek ve Malatya, Türkiye ve Dünya anlamında uluslararası kayısı festivali şeklinde icra edilecektir. Temennimiz ve dileğimiz süreç içerisinde covid belasının hem milletimizin hem de insanlığın yakasından düşmesidir.

Resim

Göreve geldiğimizde artık kayısının Malatya’ya olan katma değeri 250-300 milyon dolar olarak sabitlenmeyecek. En az 5 milyar dolar olan dünya piyasasındaki kayısı katma değerinin 2 milyar dolarını Malatya’da, Malatyalı üreticilere, Malatyalı tüccarlara kazandırmamız gerekir dedik. Bunun için lisanslı depolar yapıyoruz. Şire Pazarları yapıyoruz. Kayısıyla ilgili farklı çalışmalar yapıyoruz. Kayısının ürün olarak, gıda olarak ve ambalaj olarak çeşitlendirilmesi çalışmalarını da yürütüyoruz.

Resim

Biz bu yola çıkarken bizlere en büyük projemizin ne olduğunu sordular. Bende tekbir cümle söyledim ve dedim ki, sosyal entegrasyon projesi. Malatya’nın birliği, beraberliği, dirliği ve düzenidir dedim. Hizmetler işin kolay tarafı. Hizmetleri yaparken Malatya’nın tarihine bakmamız lazım. Biz Malatya’yı tarif ederken, insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri olarak tarif ediyoruz. Geçmişte Malatya’da yaşayanlar medeniyet destanları yazmışlar. Malatya’da kahramanlık destanları yazmışlar. Malatya’da ilim irfan destanları yazmışlar. Dolayısıyla bizlerde Malatya’da hizmet destanları yazmakla mükellefiz. Biz onu yapıyoruz. Tarihin bize vermiş olduğu sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyoruz. İlimizin valisiyle, siyasilerimizle, STK’larımızla ve bütün sosyal taraflarla Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlama noktasında el ele, gönül gönüle vererek Malatya’yı istikbale layık mazisine hazırlamaya gayret ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Resim

Kayısıya ve kayısı festivaline verdiği önem için Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Malatya Valisi Aydın Baruş ise, “Malatya’nın Malatyalılar için değerini ifade eden ve Malatya’nın kültür sanat ve kayısının Malatya için ne kadar önemli olduğunu her zaman söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Malatyalıları, gençlerimizi bir arada görmek bizleri çok mutlu ediyor. Gençlerimizin yüzünün güldüğünü görmek Türkiye adına bizlere umut veriyor. Yaklaşık 1,5 yıldır bir salgın musibetiyle uğraşıyoruz. 1,5 yıldır gençlerimiz bir araya gelemediler. Gençlerimiz bu dönemde birçok sınava girdi. Artık önlerinde pandemi sınavını da yenmek var. Gençlerimiz eğer aşılarını yaptırırsa bu sınavı da geçecek ve önümüzdeki günlerimizde güzel geçecek. Kayısının Malatya için önemini bilmeyen yok. Bu seneki kayısı hasadımızın tüm üreticilerimiz için tüm tüccarımız için tüm esnafımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah üreticimiz, tüccarımız ve esnafımız kazanır Malatya’nın bereketine bereket katılır” ifadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından 150 kayısı üreticisinin katıldığı ‘En iyi Yaş Kayısı’ yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi.

Resim

Ödül töreninin ardından konser alanını dolduran on binlerce Malatyalı yapılan havai fişek gösterilerini ilgi ile izlediler.

Kayısı Festivali on binlerce Malatyalının katıldığı, Kutsi ve Zara’nın birbirinden güzel eserleriyle sona erdi. Konser sonrası Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Malatya Valisi Aydın Baruş, sanatçılar Kutsi ve Zara’ya Malatya kayısısı ve Yeni Malatyaspor forması hediye etti.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, Kayısı, Festivalinin, 2’nci, günün, de, muhteşem, kortej, muhteşem, konser,
Yorumlar
Haber Yazılımı