Malatya’nın Başkanı Gürkan; Kayısı Festivalimize tüm halkımız davetli
Haber
13 Temmuz 2021 - Salı 14:13
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Kayısı Festivalimize tüm halkımız davetli
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika... Sıcak haber... Malatya 24. Uluslararası Kayısı Festivalini hafta sonu kutlayacak...Malatya halkının katılımı ile kutlanacak olan festivalin programı da netleşti.
Kültür Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Kayısı Festivalimize tüm halkımız davetli

Malatya’nın Başkanı Gürkan;

Resim

Kayısı Festivalimize tüm halkımız davetli...

Resim

Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan, bugün sabah Millet Bahçesin de Gazetecilerle bir araya gelip açıklamalarda bulundu.

24. Malatya Kayısı Festivali

Malatya’nın Başkanı Gürkan Malatya’da sosyal entegrasyonun sağlandığını dikkat çekip “Malatya’da birlik beraberlik kardeşlik sağlandı. Adil ve adaletle hizmetleri yürütüyoruz.

Malatya’da bu birliktelik Türkiye’de örnek teşkil etti. Hizmet noktasın da da 100 yılda yapılanları 3-5’e katladık. Malatya’da her yan hizmet şantiyesine döndü. Dört bir yanda çalışma yapıyoruz. İnsan olan her yere hizmet veriyoruz.

Resim

Bu hizmette komşu illerimiz de yararlanacak. Her yan bizim. Her yanda yaşayan bizim insanımız. Şunu net diyorum gelecek kaygısı taşımadan hizmetlerimizi yapıyoruz.”dedi.

MALATYA’NIN BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN “KORTEJE 7’DEN 77’YE KATILIM BEKLİYORUZ…”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Malatya’nın Başkanı Selahattin Gürkan “Kayısı Festivali Kortejimize 7’den 77’ye tüm Malatyalı hemşerilerimizi katılmaya bekliyoruz.”dedi.

MALATYA’NIN BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN KAYISI FESTİVALİNE MALATYALILARA DAVET ETTİ…:

Resim

“24. Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali Basın Toplantısını, kıymetli Basın Mensuplarının ve Daire Amirlerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Festivalimizin Malatya'mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yine, yeni, yeniden... Malatya Kayısı Festivali ile Şenlenecek. 24. Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali'ne tüm Malatyalılar davetli. 16 - 17 Temmuz

FESTİVAL PROGRAMI…:

Resim

Kayısı Festivali 16-17 Temmuz Tarihleri Arasında Kutlanacak

FESTİVALİMİZİN ESAS AMACI

MALATYA’NIN BİRLİK VE BERABERLİĞİDİR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali ile ilgili olarak basın mensuplarıyla değerlendirme toplantısı düzenledi.

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle 2020 yılında ertelenen Kayısı Festivali, kısıtlamaların kaldırılması ve hayatın normale dönmeye başlaması ile birlikte 16-17 Temmuz 2021 tarihleri arasında yeniden kutlanacak.

Yapılacak 24. Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali için 13 Temmuz Salı günü Millet Bahçesi Kıraathanesinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Başkan Gürkan’ın yanısıra, Genel Sekreter Cemal Nogay, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ve basın mensupları katıldı.

Kutsi ve Zara Konseri Düzenlenecek

Kayısı Festivali ile ilgili değerlendirme toplantısında konuşan Başkan Gürkan, “Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle kutlayamadığımız Kayısı Festivali’mizi bu yılda buruk bir şekilde kutlayacağız. İnşallah temennimiz ve dileğimiz odur ki önümüzdeki yıllarda Kayısı Festivali’ni Malatya’nın kültürünü, sanatını ve bütün değerlerini içeren bunların yanı sıra kayısıyı da öne çıkaran bir festival niteliğinde hep birlikte coşkuyla kutlamak temennimizdir. Özellikle 2 Temmuz tarihine kadar pandemiyle ilgili sürecin nasıl olacağı konusunda bilginin olmaması nedeniyle bu konuda tereddütte kaldık. 2 Temmuz tarihinde sürecin açıklanmasından sonra hazırlık dönemi için Kültür Bakanlığı’nın ve Telifler Kurulu Genel Müdürlüğünün bu konulara bakışı en az iki ay önce başvuruların olması gerekiyor. Dolayısıyla 15 günlük sürede bir uygulama yapamadılar. Biz de Malatya ölçeğinde lokal bazda yine uluslararası olmak kaydıyla mütevazi bir şekilde Kayısı Festivali’ni bütün Malatyalı hemşerilerimizle birlikte kutlayacağız. Festivalimizin açılışı 16 Temmuz’da olacak. 17 Temmuz akşamı saat 18.00’de de büyük bir kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Tabi festivalimizin süreci içerisinde bisiklet yarışları, kültür sanat etkinlikleri, konferans ve paneller kısa da olsa yapılacak. Kortej yürüyüşümüzün hemen akabinde de değerli sanatçılarımızdan Zara ve Kutsi’nin vereceği halk konseriyle Kayısı Festivalimizi noktalayacağız” dedi.

Festivalimiz Nicelik Boyutuyla Değil, Nitelik Boyutuyla Da Önemli

Festivallerin esas amacının şehrin birlik beraberliği, dirlik düzeni ve dayanışması için olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Kayısı Festivali de olsa, Kültür Festivali de olsa veya başka festivallerde olsa esas amaç şehrin tarihini, kültürünü, medeniyetini, geçmişteki yaşanmışlıklarını, günümüzde yaşanılanlarını ve gelecekte yaşanılanları bir birlik atmosferi

içerisinde ve yol istikrarı içerisinde gitmesini sağlamaktır. Malatya’yı değerlendirirken tarihi itibariyle insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri olarak tarif ediyoruz. Medeniyetin inkişaf ettiği şehrimizde de medeniyetin nüvelerini festivallerde, kültür ve sosyal etkinliklerde ortaya çıkarıp temayüz ettirmemiz gerekiyor. Pandemi öncesinde yapmış olduğumuz ve uzun süre yapılmayan Kayısı Festivali’nde on binlerce kişinin katılımıyla kortej gerçekleştirmiştik. Orada Malatya birlik beraberlik içerisindedir. Malatya huzur şehridir. Malatya Dar-ül Rifattır. Hiçbir festivalde olmayan kalabalık ve kortej yürüyüşü Kayısı Festivali’nde gerçekleştirildi. Sadece nicelik boyutuyla değil, nitelik olarak da önemliydi. Bütün siyasi partilerin milletvekilleri, il ve ilçe başkanları, hangi yelpaze içerisinde yer alırsa alsın bütün STK’ların hepsi festivalimizdeydi. Kültürel, sosyal etkinliklerde ve festivallerdeki esas amaç Malatya’nın birlik ve beraberliğidir” diye konuştu.

Malatya ürünlerinin değerlendirilmesi noktasında festivallerin olması gerektiğine inandıklarına vurgu yapan Başkan Gürkan, “Biz festivalleri hemen başlattık ve başlatmadan öncede dünya kayısı başkenti olan Malatya’nın coğrafi işaret alan kayısısının hak ettiği değere ulaşması için Lisanslı Depoların yapılmasına gayret gösterdik. Bir tarafta Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızla birlikte Ticaret Borsamızın yaptığı organize sanayinin içerisindeki depo, diğer taraftan AB ile birlikte ortaklaşa yaptığımız ve Avrupa’da tek olan lisanslı kayısı deposu. Bunların yapılması ve hükümetimizin Toprak Mahsulleri Ofisi ile kayısının alımı için işlemleri başlatmasıyla kayısının fiyatı yükseldi. Kayısının dünyadaki kümülatif katma değeri 5 milyar dolardır. Şimdiye kadar Malatya’ya bunun 250-300 milyon dolarını getirebiliyorduk. İnşallah kayısının yaptığımız çalışmalarla katma değerini 1.5-2 milyar dolar seviyelerine çıkaracağız. Dolayısıyla kayısının hak ettiği değeri görmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ayrıca ahde vefa olarak, 16-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 24. Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin festivalin başlamasında yer alan ve öncülük eden isimlerden olan Ziraat Mühendisi Mustafa Geban adına düzenleneceğini ifade etti.

24. KAYISI FESTİVALİNDE DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER:

· Fotoğraf Sergisi

· Çocukların Boyama Etkinliği

· Malatya Türküleri Gecesi

· Bisiklet Yarışı

· Kayısı Yarışması

· Kortej

· Konser

Sokak Sağlıklaştırma Çalışmalarına Kuyumcular Çarşısından Başlanıyor

GÜRKAN: SOKAK VE CADDE SAĞLIKLAŞTIRMASI NOKTASINDA ÖRNEK BİR FORMATI GETİRMEMİZ GEREKİYOR

Malatya’da kent estetiğini korumak ve hafızalarda yer eden alanları gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, Söğütlü Cami ve Kışla Caddesinde bulunan imar adası içerisinde yer alan Kuyumcular Çarşısı’nda cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarına başlıyor.

Resim

Malatya genelinde kent estetiğini korumak ve daha yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Özellikle Malatya merkezinde vatandaşların sıklıkla kullandığı alanlarda kent estetiği açısından güzel alanlar oluşturulması noktasında cephe ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları başladı.

Resim

Konuyla alakalı olarak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret eden Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev ve yönetim kurulu üyeleri, yapılacak olan çalışmadan dolayı Başkan Gürkan’a teşekkür ettiklerini ifade ettiler. Özhüsrev, “Kuyumcular çarşımız Malatya için önemli bir yer. Çarşımızın bir marka olması lazım. Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay bizlere projeyi gösterdiği zaman bizler çok heyecanlandık. Başkanımızın desteğiyle proje hayata geçecek. Biz esnaf arkadaşlarımız olarak üzerimize düşen görevlerimizi de yapacağız” dedi.

Yapılacak olan çalışmalarda esnafların da görüş ve fikirlerini alarak işe başlanıldığını söyleyen Başkan Gürkan, “ Şehrimizin birçok değerleri barındırıyor olması bizlere de sorumluluk ve yükümlülük getiriyor. Özellikle şehrimizin bir yerinde sokak sağlıklaştırılması ve kentsel tasarım çerçevesi içerisinde bir bölgeden başlamamız gerekiyordu.

Resim

Tercih noktasında özellikle Söğütlü Cami, Yeni Cami diye tabir ettiğimiz ve ana cadde Kışla Caddesinin bulunduğu adanın bir an evvel kentsel yenileme anlamında binaların cephe giydirmesi için bir çalışma yapmayı uygun gördük. Bu çalışmaların lokal uygulaması olarak ilk çalışmamızı başlattık. Gerekli ihale süreçleri tamamlandı. Yer teslimi ise Kurban Bayramı’ndan sonra yapılacak. Malatya’mızın daha güzelleştirilmesi noktasında, esnafımızın daha sağlıklı, imaj ve görüntü anlamında daha güzel bir mekânda vatandaşlarımıza hizmet etme noktasında mekânlar oluşturmaktayız. Yaptığımız bu başlangıç Malatya açısından önemlidir.

Başlangıçta sistemi doğru kurgularsak yani tabelasından, cephe giydirmelerinden, görsel görüntü itibariyle düzgün bir sonuç elde edersek bu

sonuçla birlikte Kışla Caddesinin, Fuzuli Caddesinin, Emeksiz Caddesinin tematik yapılarına uygun bir şekilde cephe giydirme sürecini başlatacağız. Malatya’yı marka anlamında marka bir il, hafızasını ve belleğini koruma anlamında da öne çıkan kimlikli bir hüviyetine getirmek gibi bir sorumluluğumuz var.

Resim

Cephe giydirme dediğimiz sokak ve cadde sağlıklaştırılması noktasında da örnek bir formatı getirmemiz gerekiyor. Kuyumcu esnafımızla yaptığımız istişarelerde çalışmamızı ilk olarak kuyumcularımızın olduğu alanda başlatmamızın uygun olacağına karar verdik. Kuyumcu esnaflarımızda çalışmalar sırasında ilgili müellif firmaya gerekli desteği ve yardımı sağlayarak bölgeyi farklı bir hale getireceğiz. Daha sonrasında da bütüne entegre ederek diğer esnaflarımızın bulunduğu alanda da uygulamalarımızı yapacağız. Çalışmaların başta kuyumcu esnafımıza ve iş yeri sahiplerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan;, Kayısı, Festivalimize, tüm, halkımız, davetli,
Yorumlar
Haber Yazılımı