Malatya’nın Başkanı Gürkan; Milli Kurtuluş savaşımızda Hindistan yanımızda olmuştur
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 15:48
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Milli Kurtuluş savaşımızda Hindistan yanımızda olmuştur
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hindistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda’yı makamında kabul ederek bir süre görüştü.
Dünya Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Milli Kurtuluş savaşımızda Hindistan yanımızda olmuştur

Malatya’nın Başkanı Gürkan; Milli Kurtuluş savaşımızda Hindistan yanımızda olmuştur...

Malatya ile Hindistan arasında yakın ilişki kurmayı arzu ediyoruz

Malatya’nın Şehr-ül Emin’i olarak Sayın Büyükelçiyi Malatya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Gürkan yaptığı konuşmada, “Milli Kurtuluş Savaşımızda Hindistan yanımızda oldu. Mahatma Gandhi olsun, sonrasında İndira Gandhi olsun orada özgürlük savaşçısı olarak kendilerini tarihe yazdırmışlardır. Hindistan ile bizim kültürel bağlarımız açısından da önemli birlikteliğimiz söz konusu. Malatya ile Hindistan arasında yakın ilişki kurmayı arzu ediyoruz. Hindistan tüketim noktasında Dünya’da ikinci büyük ülke konumundadır. İlişkileri sağlıklı bir zemine oturtup daha ilerilere götürebilirsek Malatya ve Türkiye ile ilgili ticaret hacmi de daha ileri aşamalara büyük bir hacme ulaşacağını düşünüyorum.

Resim

Malatya insanlık medeniyetinin başladığı yerdir. UNESCO’da bunu tescil etmiştir. Malatya tarım, sanayi ve ticaret alanlarında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Kayısı Malatya’nın milli ürünüdür. Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70’inden fazlasını Malatya karşılamaktadır. İnanıyorum ki ileriki aşamalarda Hindistan ile ilişkilerimizi daha ileri götüreceğiz. Kayısımızın Hindistan’a ihraç edilmesinde Sayın Büyükelçinin buna öncülük edeceğine inanıyorum. Türkiye inşaat sektöründe gelişmiş bir ülkedir. Dünyanın değişik ülkelerinde Türk Müteahhitler inşaat alanında güzel örnekler sergilemekteler. Bu bilgi, birikim ve tecrübenin Hindistan’da aktif bir şekilde sergilenmesini arzu ediyoruz. Sayın Büyükelçinin şahsında bunların yapılacağına inanıyorum. Bu ziyaret hem Türkiye açısından hem de Malatya’mız açısından olumlu sonuçlara imkân sağlayacaktır” şeklinde konuştu.Malatya Selahattin Gürkan Gibi Bir Başkana Sahip Olduğu İçin Çok Şanslı

Resim

Malatya’da kendilerine gösterilen ilgiden dolayı çok memnun olduğunu belirten Büyükelçi Sanjay Panda, “Malatya’ya geldiğimiz andan itibaren göstermiş oluğunuz sıcak ilgi ve karşılama bizleri duygulandırdı. Sıcak karşılamadan dolayı

Resim

teşekkür ediyorum. Tarih benim her zaman ilgimi çekmiştir. Sizleri yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı kutlamak istiyorum. Arslantepe Dünya Kültür Mirası Listesine gerçekten hak ederek girmiş. Arslantepe’yi uygun bir ışık altında gezme fırsatı buldum. Arslantepe’nin Dünya Kültür Mirası Listesine girmesinde sizlerin de göstermiş olduğunuz çabalar üst düzeyde. Bununla birlikte Malatya turizm alanında gelişen şehirlerden biri olacak. Malatya sizin gibi dinamik ve faal bir Başkana sahip olduğu için çok şanslı.

Bir 2 kişi ve oturan insanlar görseli olabilir

Hindistan ile Türkiye arasında tarihi ve kültürel açıdan her zaman ileri düzeyde ilişkiler oldu. Hindistan ile Türkiye arasında aile bağları açısından olsun, sosyal ilişkiler açısından olsun maneviyata bakış açısından olsun birçok benzerlikler bulunuyor. Hindistan’da 1 milyar 350 milyon nüfusun içerisinde 200 milyon Müslüman nüfus bulunmakta.

Resim

Endonezya’dan sonra en fazla Müslüman nüfusun yaşadığı ülkelerden biride Hindistan’dır. Türkiye ile Hindistan doğal ortaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesini düşünüyorum. Türkiye’de farklı şehirleri ziyaret etmemdeki amaç da Hindistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmektir. Belediyenin bütün çalışanlarına, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcılarına bizlere eşlik ettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından günün anısına Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Hindistan’ın Türkiye Büyükelçisi Sanjay Panda’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

AK Parti Arapgir İlçe Yönetiminden Başkan Gürkan’a Teşekkür Ziyareti

ARAPGİRLİ HEMŞERİLERİMİZİN HİZMETLERİMİZİ TAKDİR ETMESİ BİZİ MEMNUN ETMİŞTİR

AK Parti Arapgir İlçe Başkanı Ebubekir Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Arapgir İlçesine yapılan alt ve üst yapı çalışmalarından dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yönetim kurulu üyeleriyle birlikte teşekkür ziyaretinde bulunan AK Parti Arapgir İlçe Başkanı Ebubekir Taş, ziyarette “ Başkanımızı ziyaret ederek kendileriyle ilçemizle ilgili istişarelerde bulunduk. Arapgir ilçemizin asfalt çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Bu çalışmalardan dolayı başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Diğer taraftan ilçemizin arıtma tesisi çalışmaları tamamlandı. Arapgir ilçemizin 60 -70 yıllık hizmetini görecek şekle getirildi. İlçemizdeki eksikliklerimizi de başkanımızla istişare ettik ve inşallah eksikliklerimiz de en kısa zamanda tamamlanacak” açıklamalarında bulundu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İlçe Başkanı ve yönetim kurulunu ağırlamaktan dolayı memnun olduğunu ifade ederek, “ Arapgir’de diğer 12 ilçemizle birlikte gerek alt yapı gerek çevre düzenleme gerekse üst yapı noktasında bütün ekipmanlarımızla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Arapgir ilçemizin alt yapısı tamamen yenilendi. Üst yapısında da 90’nın üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Biz göreve geldiğimizde susuz, kanalizasyonsuz, yolsuz, asfaltsız ve atık suların akarsulara karıştığı hiçbir yerimiz olmayacak dedik. Bu çerçeve içerisinde bütün ilçelerimize arıtma ihalelerini yaptık. Bazı ilçelerimizde inşaatlar bitti, bazılarında ise çalışmalar devam ediyor. Alt yapı noktasında arkadaşlarımız çalışmalarının büyük bir ekseriyetini bitirdiler. Arapgir merkezinde alt yapı çalışmaları tamamen bitirildi, üst yapı çalışmaları da asfaltıyla birlikte tamamlandı. Yaptığımız çalışmaların Arapgir’de yaşayan değerli hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Arapgirli arkadaşlarımızın da hizmetlerimizi takdir etmesi bizleri memnun etmiştir. AK Parti Arapgir İlçe Başkanımız ve yönetimini de yaptığımız hizmetlerden dolayı bizlere teşekkür ziyaretinde bulundular. Bende kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan;, Milli, Kurtuluş, savaşımızda, Hindistan, yanımızda, olmuştur,
Yorumlar
Haber Yazılımı