Malatya’nın Başkanı Gürkan; Taşhoron kilisesinde restorasyon tamamlandı
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 02:13
 
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Taşhoron kilisesinde restorasyon tamamlandı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika Sıcak haber… Tarihi ve kültürel mirasları, evrensel değerler haline getiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya’da bulunan tarihi yapıları gelecek nesillere taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.
Kültür Haberi
Malatya’nın Başkanı Gürkan; Taşhoron kilisesinde restorasyon tamamlandı

Malatya’nın Başkanı Gürkan;

Taşhoron kilisesinde restorasyon tamamlandı...

Yapılan çalışmalar ve girişimler sonucunda Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine alınması Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yapmış olduğu çalışmaların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Yıllardır kendi haline terk edilen, 1893 yılında yapılan Taşhoron Kilisesi Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği titiz çalışmalarla yeniden ayağa kaldırıldı.

Resim

Malatya’nın geçmiş yüzyıllarına ışık tutan tarihi eserlerin bir bir ayağı kaldırılması noktasında gayret gösteren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının tamamlandığı Taşhoron Kilisesinde incelemelerde bulundu.

Taşhoron Kilisesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Taşhoron Kilisesi’nin geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmalarına başlamıştık. Şuan itibariyle restorasyon çalışmaları tamamlandı. Alanda peyzaj düzenleme işlemleri de tamamlandı. Şuan için iç tefrişat çalışmalarına devam ediyoruz. Tefrişat çalışmalarımızı da tamamladıktan sonra Taşhoron Kilisesi hizmete açılacak” dedi.

Çavuşoğlu Mahalle Muhtarı Murteza Ede ise yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkür ettiklerini söyledi.

Resim

Tarihi değerlerin ayağa kaldırılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Gürkan inceleme gezisi sırasında yaptığı açıklamada, “Taşhoron Kilisesi 1977 yılında Adana Kültür Varlıkları tarafından tescil edilmiş daha sonra değişik zamanlarda gerek röleve gerekse restorasyon noktasında Gaziantep ve Sivas Kurulunda değişik zamanlarda gündeme getirilmiş. Süreç sonunda biz göreve geldiğimizde özellikle Sivas Koruma Kurulundan son nihai kararı alarak Taşhoron Kilisesi’nin röleve ve restorasyon projelerini onaylattık. Onaylama sonrasında projenin ihale sürecini başlattık. İhale süreci de geçtiğimiz yıl başlamıştı ve 2021 yılı Temmuz ayı itibariyle çalışmalar bitirilmiş oldu. Taşhoron Kilisesi, kültür merkezi ve zaman zamanda ilgili vatandaşlarımız tarafından kilise olarak ziyarete açık olacak.

Resim

Kilisenin içerisinde kütüphanemiz olacak. Kütüphaneden vatandaşlarımız istedikleri gibi yararlanabilecekler. Vatandaşlarımız Taşhoron Kilisesi’ne geldiğinde geçmişte işlevi noktasında nasıl bir uygulama yapıldığını kilisenin mevcut yapısı içerisinde görecekler.

Ayrıca kültür merkezinin genel detayı itibariyle geniş bir çevre alanına sahip. Alan içerisinde çiçeklendirme, çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmaları da tamamlandı. Alan içerisinde kafeterya ve geniş bir kültür bahçesi düzeni oluşturulmuş durumda. İkinci kısım olarak tabir ettiğimiz, Millet Bahçesi olarak değerlendireceğimiz ve halka açacağımız bir park yapısını da Necatibey Ortaokulu ve Nureddin Zengi İlkokulu binasının doğu tarafındaki kısmında planladık. En kısa zamanda gerekli planlama ve proje çalışmalarının tamamlanmasının akabinde yine milletimize açık bir şekilde, herkesin kullanabileceği, gezip görebileceği ve dinlenebileceği Çavuşoğlu Mahallemize yakışır güzel bir park olacağını, güzel bir Millet Bahçesi olacağını ifade etmek istiyorum.

Resim

Şuanda Millet Bahçemizle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah Ekim ayı itibariyle çalışmalarımızı bitirerek kendisine mütenasip güzel bir yer olacak. Yeşiliyle, çiçekleriyle, çevre düzenlemesiyle, kütüphaneleriyle, kafeteryalarıyla ve oyun bahçeleriyle güzel bir saha olacak. Çalışmaları yapan ilgili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir, ibadethanelerde dezenfektan ve temizlik yapıyor

İBADETHANELERDE YAPILAN DEZENFEKTAN VE TEMİZLİK ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI BAŞKAN GÜRKAN’A TEŞEKKÜR

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, pandemi nedeniyle vatandaşların ibadetlerini yerine getirirken herhangi bir sıkıntı yaşamamaları içim ibadethanelere yönelik temizlik ve hijyen çalışmalarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının pandemi döneminde Malatya genelinde temizlik ve hijyen hizmetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Vatandaşların ibadetlerini huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yapmalarını sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar, pandeminin tamamen biteceği süreye kadar daha sık devam edeceği belirtildi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Temizlik İşleri Şube Müdürü Celal San, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda bir aracımızı İbadethane Temizlik aracı olarak yeniden düzenledik ve hizmete aldık. Bu aracımızla da ilk olarak Şehir Mezarlığı Camimiz ile Cem Evin’de temizlik ve hijyen çalışmalarını yaptık.

Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda ibadetlerini yerine getirmeleri amacıyla ibadethanelerde temizlik ve hijyen çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirmemizde bizlere her türlü desteği sağlayan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan Bey’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yapılan Temizlik ve hijyen çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkürlerini ve memnuniyetini dile getiren Kabristan Cami İmamı Abdullah Maden ise, “Bugün Kabristan Camimize ait halılarımızın yıkanmasıyla birlikte dezenfektan işlemleri de büyük bir titizlikle yerine getirildi. Özellikle pandemi döneminde vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ibadetlerini yerine getirmeleri için ve gereken hassasiyetleri yerine getirdikleri için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Bey’e ve ekibine teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Açıklama yok.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli de Büyükşehir Belediyesi’nin ibadethanelere yönelik başlattığı temizlik ve hijyen hizmetinden dolayı çok memnun olduğunu belirterek, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımıza Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi’ne yapılan temizlik ve hijyen temizlik hizmetinden dolayı teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Yapılan bu hizmetlerden ve yapılan çalışmalardan ötürü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan Bey’e ve ekibine teşekkür ediyorum. Başarılarının ve hizmetlerinin de devam etmesini diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya’nın, Başkanı, Gürkan;, Taşhoron, kilisesinde, restorasyon, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı