Tütün üreticilerine sorun yaşanmaması için kooperatifleşme önerisi
Haber
24 Eylül 2021 - Cuma 15:53
 
Tütün üreticilerine sorun yaşanmaması için kooperatifleşme önerisi
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya’da Tütün Üreticileri ile bir araya gelindi…Bundan böyle sorun yaşanmaması için kooperatifleşme önerisi sunuldu.
Gündem Haberi
Tütün üreticilerine sorun yaşanmaması için kooperatifleşme önerisi

Tütün üreticilerine sorun yaşanmaması için;

Kooperatifleşme önerisi...

Doğanşehir’de düzenlenen toplantıya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mehmet Fendoğlu ve Vali Aydın Baruş katıldı.

Doğanşehir İlçesi Vahap Küçük Meslek Yüksek Okulu Konferans salonunda düzenlenen toplantıda kıyılmış tütün ticaretine cezai yaptırım getiren yasanın yürürlüğünün 2022 yılına ertelenmesi ve ilçede kooperatif kurulmasıyla ilgili izlenecek süreç ele alındı.

Resim

Vali Baruş yaptığı açıklamada; “Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı şuanda 10 bin dekar civarında tütün üretimi var ama tabi bunun haricinde çok daha fazlası kayıtlı olamayan çiftçilerimiz var. Doğanşehir için, Kurucaova için, Polat için tütün üretimi çok önemli geçim kaynağı, bunu çok iyi biliyoruz. Bu tütün üretimini yapmak önemli değil, bunun pazarlanması, hak ettiği değeri alması çiftçimizin bundan hayatını devam ettirebilecek şekilde yararlanması önemli. Bu anlamda 2017 yılında yasal düzenlemeler yapıldı. 2020 yılında bir kısmı yürürlüğe girmesi söz konusu oldu ve bu sırada burada bazı sıkıntılar oldu. Bu sıkıntılar sürecinde de buraya bizlerde geldik, Sayın Milletvekilimiz Öznur Çalık Hanımefendi de geldi ve o sıkıntılar sırasında bu sürecin biraz daha ötelenmesi yani cezalar ile ilgili yaptırımların da bir müddet daha ertelenmesi için devreye girdiler. Sayın Milletvekilimiz Mehmet Celal Fendoğlu’nun da bu konuda katkıları oldu.

Resim

Yani 1 Ocak 2022 tarihine kadar ertelendi bunlar. Fakat bu ertelenme esas problemi çözmedi, neticede bu süreç devam edecek ve bu süreçte de çiftçimizin bu ürünü satabilir olması lazım ki geçimini sağlayabilsin. Yasalar, mevzuata ilişkin düzenlemeler ile üreticimizin de elini taşın altına koyarak sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor, kooperatifleşme de bunların başında geliyor. Bu kooperatifleşme sürecinde sağlıklı bilgilendirmeler yapılarak süreci hızlandırmak, bütün kurumlar olarak, üreticiler olarak üzerimize düşeni anlayabilmek için bugün yetkilileri buraya davet ettik. Bu süreçte de Sayın Milletvekillerimizin girişimleri sonucu bu toplantının geniş katılımlı olarak gerçekleşmesi sağlandı” dedi

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Tütün, üreticilerine, sorun, yaşanmaması, için, kooperatifleşme, önerisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı