Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Malatya AK Partili Başkanlarla Türkiye Gündeminde CHP Ne Dedi? Ve İlk Ses Kaydı Dinletildi…

Ali Aladağ…:Malatya Olay…:
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti’de kazanan Sami Er, önceki Belediye Başkanı Selahattin Gürkan dönemine ilişkin Borç ve Kredi ile maaş ödediklerini açılması Türkiye gündemine oturdu…

Ali Aladağ…:Malatya Olay…:
Malatya Büyükşehir

Malatya AK Partili Başkanlarla Türkiye Gündeminde CHP Ne Dedi? Ve İlk Ses Kaydı Dinletildi…

Yeni göreve seçilen Sami Er ilk meclis toplantısın da belediyenin ve bağlı şirketlerin toplam borcunun 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 TL olduğunu duyurdu.

Başkan Er Kredi ile de maaş ödemesi yapıldığını söyledi…

Malatya bir anda Türkiye gündemine oturdu…

CHP GRUP SÖZCÜSÜ NE DEDİ?

İkinci Meclis toplantısın da CHP Grup Sözcüsü Meclis Üyesi Günnur Tabel söz aldı ve aynen şunları söyledi…:“Sayın başkan Belediyenin eski borçlarını anlattınız. Biz de o sunumunuzu alıp inceledik ve bu incelemeler sonucunda gerek verdiğiniz rakamlarda, gerekse dosyanın tüm içeriğinde abartı ve de uyumsuzluklar gördük. Örneğin Buğday pazarına ve Şire pazarına baktık satılacak yalnızca 2 dükkân var diğerleri bodrumda depo, yeşil alan ve idari binalar dediniz, ben bunu o gün size özellikle sordum hatırlarsanız. Yaptığınız sunumun resmi dosyasını incelediğimizde; 98 adet bağımsız, iş yerlerinin zemininde dükkân olduğu görülüyor, yani depo olmayan zemin dükkânlar gibi duruyor. Bu dükkânlar anapara 605 milyon kredi kullanılarak alınmış. Bu kredi uzun yıllara yayılmış değişken faizle alınmış ve sonunda toplam faiziyle beraber yaklaşık 3.150.000 ödeneceğini anlıyoruz ki borç olan anapara ve 5 yıllık faizi olmalıdır. Hatta o dönemde biz mecliste esnaf bu dükkânları bir yıl ücretsiz kullansın diye karar çıkardık ve şu anda esnaflar bu karara istinaden bu dükkânları ücretsiz kullanıyorlar diye biliyoruz. Zeminde ve kullanışlı, satılabilecek dükkân yok diyorsunuz ama sunum dosyasında 98 dükkân var görülüyor. Ya bürokratlarınız bu konuda size yanlış bilgi veriyor, ya da şu anda algıya dayalı bizim bilemediğimiz başka bir şeyler var diye anlıyoruz başkanım. Ayrıca maaş konusu da kredi alıp ödedik dediniz?”

***

MAAŞ ÖDEMESİ SES KAYDI DİNLETİLDİ…:

Başkan Sami Er’den önce AK Parti Yeşilyurt belediye Başkanı Prof.Dr. İlhan Keskin “Başkan Biz Kredi çekmedik. Çekilen kredi ile maaş ödedik.” açıklaması geldi…

***

Büyükşehir belediye başkanı Sami Er maaşların kredi ödemesi noktasında “Kredi çekip maaş ödemedik” dedi ve ilk yaşandı…

Başkan Sami Er Meclise ses kaydı dinletti

***

CHP’li Tabel’in bu açıklaması üzerine, Buğday ve Şire Pazarı yapım ihalesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılacak bağımsız bölümler ile cevap verildi.

Buna göre, İdari Binadaki Bağımsız Bölümler 93 Adet (Ofisler, Dernek Büroları, Arge Ofisi Lokal, Konferans Salonu, Laboratuvar vs.) olarak açıklandı.

Açıklamanın devamında söz konu dükkanlar için şu bilgilere yer verildi:

Yer altı depo dükkan:97 adet

Şire pazarında verilen dükkan:2 adet

Buğday pazarında satın alınan dükkân = 91 adeta

Melid şirketince satın alınan dükkân:6 adet

***

BAŞKAN ER’İN MÜJDESİ VE AÇIKLAMALARI POLEMİĞE GİRMEM…:

Bütün söylediklerimin arkasındayım dedi Malatya’ya bir de müjde veriyorum dedi…Başkan Er’in Müjdesi…”İlk meclis toplantımızdan bir gün sonra Ankara’ya gittim. Vatandaşlarımıza sahada verdiğimiz sözler vardı. Hak sahipleri dışında 15 bin ilave konut yaptıracağız dedik. TOKİ’ ye gittik. TOKİ Başkanımızda önümüzdeki hafta ilgi arkadaşları gönderecek arazi planlamasını yapacaklar. Şu an yapılan konutların dışında 15 bin konutun startını verdik” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, hiçbir zaman polemikler içerisinde olmadığını olmayacağın aktarıp  Şeffaflık ve hesap verebilirlik adına yaptığı açıklamaların polemik konusu olduğunu söyleyip “Bu hafta şehitler haftası, memleket için canını feda etmiş, bu ülke için kendini feda etmiş tüm şehitlerimizi, şehitler haftası münasebeti ile rahmetle anıyoruz. Bir de Malatya’nın il oluşunun 100’üncü yıl dönümüymüş. 100’üncü yılın Malatya’mız için inşallah bütün felaketlerden sıyrılarak, ayağa kalkmamıza vesile olur. Bir AK Partili belediyeden bir AK Partili belediye başkanı olarak, belediye devralıyorum. Belediye AK Partili olsun veya farklı parti olsun. Geçen hafta bahsetmiştim hiçbir zaman polemiklere girmeyeceğim. Seçim döneminde de hiçbir zaman polemikler içerisinde olmadım. Hiçbir zaman adayların şahsı ve düşünceleri ile ilgili hiçbir yorumda bulunmadım. Tamamen söylemlerim ve kullandığımı bütün argümanlar Malatya’nın geleceği için neler yapabiliriz, Malatya’yı nasıl ayağa kaldırabiliriz, Malatya nasıl eski haline gelir, bütün hesaplarımız bunu üzerineydi ve halkımızda bize güvendi ve bizi samimi buldu, bir umutları oldu bu umutlarını inşallah bizde boşa çıkarmayacağız. Meclisten bir gün önce bir basın mensubu 11 milyarlık bir borç telaffuz etti, ondan öncede yine bana gelen bir bilgi vardı, borçsuz bir belediye devrediyoruz diye bir söylem vardı. Daha sonra en son meclis konuşmasında da 8 milyarlık bir borcumuz var bunun karşılığında 9 milyar alacağımız var gibi bir söylem kullanıldı. Dolayısıyla borçsuz bir belediye devrediliyor denildi. Bizler şeffaf olacağız,  hesap verebilir olacağız dedik ve siz değerli meclis üyelerimizle bunu paylaşmak istedik. Bizim Allah’a  şükür birikimimiz var. Kullanacak şeylerimizde var ama bu tür polemiklere asla girme taraftarı değilim ama sizlere şeffaflık ve hesap verebilirlik adına açıklamalar yapınca bir polemik konusu oldu. Yanlış bilgi denildi ama hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım” böyle konuştu…

***

 “BİLEN BİR İNSANIM”

Kendilerini mahcup edecek bir polemik içerisine girmeyeceklerini dile getiren Er, “Ben burada hiçbir bilgiyi kendi kafamda, varsayımlarla konuşmadım. Kurumdan gelen altında daire başkanlarımızın ve müdürlerimizin mühürlü imzalı belgeleri ile açıklama yaptım. Şunu özellikle söylüyorum kredi çektik ve personellerin maaşlarını öyle ödedik gibi bir ifademiz yok. Bürokratik bir deneyimim var ben belediye meclisinden karar alınmadan kredi çekilmeyeceğini bilen bir insanım. Meclis kredi yetkisi vermeden bir belediye başkanı kredi çekemez. 261 milyon 907 bin küsür ödenecek bir kredimiz var. Bu rakamda taksit ile yeniden bir yapılandırmaya gidiliyor. Bizim vergi ve SSK hariç 118 milyon lira bir maaş tahakkukumuz var. Burada 85 milyonu Melid şirketinin 33 milyonda memur maaşı olmak üzere 118 milyon bu paradan çekilen krediden ödendi dedim. Her zaman şeffaf olacağım her zaman hesap verebilir olacağım. Kayısı pazarı ve buğday pazarı birlikte ihale ediliyor. Açık alanlar bize bırakılıyor. Kayısı pazarında dükkan denilen şey bodrum kat. Buğday pazarında da açık alanlar bize bırakılmış. Sonra 605 milyon kredi çekerek müteahhitten biz 91 adet dükkan satın alıyoruz. Polemiklere girmek istemiyorum. Ben sadece şeffaflık adına bazı şeyleri izah etme gereği duydum.

Basında Sami Er’in yanıltmışlar, Sami Er bu boşluğu düşmemeliydi söylemleri duyduk biz çocuk değiliz buradaki bürokrat arkadaşlarım hepsi ellerindeki bilgi ve belgelerle geliyorlar biz neden olamayan bir şeyi varmış gibi gösterelim. Biz niye kendimizi mahcup edecek bir polemik içerisine girelim”

***

GÜRKAN SESSİZLİĞİNİ BOZDU…:

Malatya Büyükşehir Belediyesi önceki Başkanı Selahattin Gürkan’ın mevcut borcun 3 milyar 600 milyon TL olduğunu ve mevcut başkan Sami Er’in yanlış bilgilendirildiğini aktarıp “Çok ayıp ediyorlar. Sami Beyi yanıltıyorlar, yanlış yönlendiriyorlar”

Gürkan’ın açıklaması “Bir defa Meclis’ten onay alınmadan kredi çekemez. Diğer taraftan meclisteki mali tablo açıklandı. Bizim böyle bir borcumuz yoktur. Bu tamamen algıdır. Acemice yapılan bir mali tablodur. Biz belediyeyi 8,3 milyar borç ile devrettik. Akabinde şirketlerimiz görevlerini devrederken hepsinin kasasında artı para ile borç olmaksızın devretti. Megsaş  şirketimizin içerdeki mal varlığını açıklamadan sadece borç tablosu oluşturmak algıdır. Keza Meston’un AFAD’dan alacağını da katıp keşke öyle borçlu deselerdi.

Bunların hepsi algıdır. Bu borcun 5 milyar doları kur dan kaynaklı borçtur. Bizim dönemimizde ekonomik kriz olmasına rağmen, büyük afetler geçirmemize rağmen belediyemizi borçsuz bir şekilde devretmişiz. 17 katrilyon gibi büyük bir borç batağındaymış gibi açıklanması büyük bir algıdır.”

Gürkan bugün yarın veya diğer gün kamuoyuna tek tek açıklama yapacağını aktardı…

***

Depremlerle yerle bir olan Malatyalılar ise böyle gündeme gelmekten hayli tepkili…

Türkiye’de Gündem de Malatya var…AK Partili belediyeler borç batağında diye seslendiriliyor…

Malatyalı diyor ki “Hizmet beklerken ne konuşuluyor şaştık kaldık…CHP kazansa idi…Hizmet bekleyip konuşacaktık…”

Çıkın halka sorun…Bunu ben demiyorum halk diyor…Halk…

***

MALATYA’DA BELEDİYEDE GÖREVDE ALMALAR-ATAMALAR…:

Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ile diğer belediyeler de görevden almalarla atamalar değişiklikler sürüyor…

Görevden almalar ile atamalar konusunda Malatya Büyükşehir belediyesi ilk sırada geliyor…

***

BASIN OFİSLERİNDE DEĞİŞİKLİK…:

Belediyelerde değişim Basın Ofislerinde de sürüyor…

Malatya Büyükşehir belediyesi basın ofisin de henüz bir değişiklik yapılmadı…Önerilen bir isim olduğu ancak Başkan Sami Er’in bu ismi kabul etmediği kulislerde konuşuluyor.

Battalgazi ve Yeşilyurt Basın Ofislerinde Müdür bazında değişim oldu…

*-Battalgazi Belediyesi Basın Ofisi Müdürlüğüne  Süleyman Keskin

*-Yeşilyurt belediyesi Basın Ofisi Müdürlüğüne Mehmet Yener atandı…

*-CHP Arguvan Basın Ofisinde de değişim haberi geldi. Sevil Adıgüzelman ayrıldı. Yerine Didem Barut göreve başladı.

***

ŞİRKET İŞÇİSİYDİ MECLİS ÜYESİ SEÇİLDİ…:

Akçadağ belediyesin de de değişim sürüyor.

Şirket elemanı olarak çalışan Yasin Demir belediye meclis üyesi seçildi…

Ayrıntılar gelecek yazımızda da yer alacak.

***

HAYIRLI OLSUN…:

Belediyeler de yeni görevlere gelenlere hayırlı olsun diyoruz…

***

casino siteleri casino siteleri papyonshop.com malatya araç kiralama