Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Malatyalılar Kurban Bayramını Buruk Kutluyor…Ve Bayram Mesajları…

Ali Aladağ…:Malatya Olay…:
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde en çok etkilenen Malatya’da Bayramı buruk kutluyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Malatyalılar Kurban Bayramını Buruk Kutluyor…

Bayram Mesajları…

Her yanı yıkık olan Çadır ve Konteynerler de yaşamın sürdüğü Malatya’da bir bayramı daha buruk olarak karşılayıp kutluyoruz.

Bayram nedeniyle çeşitli önlemler alındı. Malatya'da yaşayanlar mezarlıkları ziyaret edip kaybettikleri yakınlarına fatihalar okudu.

Her yanı yıkık olan Malatya'da Kurban Bayramı buruk olarak kutlanıyor…Kentte göç ise devam ediyor.

Evleri yıkılan kalacak yerleri olmayanların çaresizliği bayramda zirve yaptı. Yıkılmayan ve ayakta kalan bazı evler için istenen kiralar bir aylık asgari üçretin üstünde.

Malatya'da başka illere ilçelere ve ilçelere bağlı Mahalle ile köylere yerleşenlerin sayısı kent merkezinde yaşayanları geçti.

KURBAN BAYRAMI MESAJLARI…

"Açıklama

Malatya'nın Başkanı Selahattin Gürkan:

KURBAN KAYNAŞTIRIR, PAYLAŞTIRIR, KURBAN ZENGİNLE FAKİRİ KUCAKLAŞTIRIR

Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Aziz milletimizin her ferdi bu mübarek günlerde paylaşma ve dayanışmada cömertliğini bir kez daha sergileyecek“ dedi.

Başkan Gürkan mesajında şu görüşlere yer verdi:

Bayramlar,  birlik ve beraberlik içinde yaşamanın anlam ve değerinin kuvvetlendiği, kırgınlıkların giderilip barış ve hoşgörü gibi değerlerin ön plana taşındığı, büyük - küçük herkesin ortak paydada buluştuğu özel günlerdir.

Yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlendiren, sıkıntı ve kaygılardan uzaklaştıran, ortak duygularda buluşturan bayramlar, huzur ve coşku kaynağıdır. İslam dinimizde yakınlaşma, teslimiyet ve sadakati ifade eden Kurban Bayramı özel bir yere sahiptir. Bu nedenle kurban kaynaştırır, paylaştırır, kurban zenginle fakiri kucaklaştırır.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirmiş olduğumuz depremler sonrasında binlerce vatandaşımızı kaybetmenin hüznü içerisinde Kurban Bayramı’nı bu yıl buruk bir şekilde kutlayacağız. Yaraların sarılması noktasında devlet-millet el ele vererek, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip bu zor günlerin üstesinden de hep birlikte geleceğiz. Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kurban Bayramı'nı başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyada barış ve kardeşliğe vesile olmasını dileyerek en içten duygularımla kutluyor, sağlık, mutluluk, huzur ve güven içerisinde, ailenizle birlikte bir bayram geçirmenizi içtenlikle diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Malatya Olay Tv…Malatya'nın Başkanı Gürkan'ın Bayram mesajı…

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BAYRAM TEDBİRLERİ…OTOBÜSLER ÜÇRETSİZ…

28 Haziran – 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı’nda vatandaşların sorun yaşamamaları için Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı tedbirler alındı.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından şu bilgiler verildi:

İlgili birimler bayram süresince mesai yapacaklar

Vatandaşların daha rahat ve sorunsuz bir şekilde bayramlarını geçirmeleri amacıyla Büyükşehir Belediyesi birimleri 7/24 saat esasına göre çalışmalarını sürdürecek.

Ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi de bayram süresince hizmet vermeye devam edecek. Vatandaşlar, gerektiğinde Çağrı Merkezi'nin 444 51 44 numaralı telefonunu arayabilecekler.

Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlı çağrı merkezi de yine Kurban Bayramı’nda hizmet vermeye devam edecek. Vatandaşlar su ve kanalizasyon ile ilgili şikâyetlerini 185 ve 377 74 44 numaralı çağrı merkezi numaralarını arayarak bildirebilecekler.

Kurban Bayramı süresince otobüs seferleri vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet verecek. Vatandaşlar otobüs seferleri ile ilgili bilgi talebi ve şikâyetlerini ise 502 2 502 numaralı MOTAŞ çağrı merkezi hattını arayarak bildirebilecekler.

Cadde ve sokaklar ile cami avluları yıkanacak

Büyükşehir Belediyesi, ana caddelerin temizliğini yaparak yıkayacak. Ayrıca bayram namazı kılınacak mekânlar yıkanarak, çevrelerinde gerekli bakım ve temizlikler yapılacak. Şehir Mezarlığı, Mezarlık Camisi ve Şehitliğin çevresinde gerekli temizlikler yapıldıktan sonra gül suyu ile yıkanacak olup kılınan bayram namazından sonra gül suyu ikram edilecek. Ayrıca çevrede oluşabilecek her türlü ilaçlama çalışmaları da belediye ekipleri tarafından sürdürülecek.

Bayram süresince nöbetçi temizlik personelleri görevlendirilerek oluşabilecek aksiliklerin önüne geçilecek. Hafriyat döküm sahası ile çöp döküm sahası da bayram süresince açık tutularak çalışmalar devam edecek.

Trafik akışının disipline edilmesi amacıyla çalışmalar yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı nedeniyle oluşabilecek sıkışıklığı önlemek amacıyla trafik akışını disipline edecek çalışmalar yapılıyor. Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından Şehir Mezarlığı giriş ve çıkışlarında herhangi bir aksaklık yaşanmaması amacıyla gerekli tedbirler alınarak uygulanılacak.

Ekmek satış büfeleri bayram süresince hizmet verecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi MEGSAŞ Şirketine bağlı ekmek satış büfeleri de Kurban Bayramı süresince, vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek. Bayram süresince 07:00 -17:00 Malatya Büyükşehir Belediyesi MEGSAŞ Ekmek Fabrikasına ait 21 büfe açık kalacak.

Bayram süresince hizmet verecek Ekmek Büfeleri:

Bayram Boyunca Ekmek satış büfe çalışma saatleri sabah 07.00’den akşam 17.00’ye kadar sürecek. Bayram boyunca açık olacak ekmek büfeleri ise şöyle;

Eski Malatya Büfesi, Toki-1 Büfesi, Çöşnük Büfesi, Tandoğan Büfesi, Fabrika Büfesi, Kernek Büfesi, Emeksiz Büfesi, Gelinciktepe Büfesi, Battalgazi Durağı Büfesi, Eski Belediye Arkası Büfesi, Temelli Büfesi, Onbin Konutlar Büfesi, Yeşiltepe Büfesi, Konak Mah. Büfesi, Hoca Ahmet Yesevi Büfesi, Malet Arkası Konteynır Kent Büfesi, Gedik Büfesi, Paşaköşkü Büfesi, Sıtmapınar Büfesi, Doğu Garajı Büfesi, Yeni İlçe Garajı Büfesi, Çevreyolu Büfesi(Yıldız Büfe Karşısı), Eski Devlet Hastanesi Büfesi.

ORDUZU HAYVANAT BAHÇESİ

KURBAN BAYRAMI SÜRESİNCE ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait bölgede tek olma özelliğine sahip olan Orduzu Hayvanat Bahçesi, Kurban Bayramı süresince öğrencilere ücretsiz bir şekilde hizmet verecek.

Öğrencilerin aileleriyle birlikte bayram süresi boyunca eğlenceli vakit geçirmeleri, bayramı bayram tadında yaşamalarını sağlamak amacıyla Turgut Özal Tabiat Parkı içerisinde bulunan Orduzu Hayvanat Bahçesi, Kurban Bayramı süresince öğrencilere ücretsiz olacak.

Orduzu Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etme fırsatı bulan vatandaşlar, hayvanat bahçesinde 78 türden bin 300’ün üzerinde hayvanı görme imkânı bulacaklar.

Hayvanat bahçesi ile alakalı açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, “Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Orduzu Tabiat Parkı içinde bulunan ve 70 dönüm üzerine kurulu olan hayvanat bahçemiz 78 türden bin 300’ün üzerinde hayvan bulunuyor. Burası değerli hemşerilerimizin hasetten çocuklarımızın büyük bir zevkle vakit geçirdikleri bir mesire alanıdır. Orduzu Hayvanat Bahçesi Doğu Anadolu’nun tek hayvanat bahçesi olma özelliğini de taşıyor. Butik bir hayvanat bahçesi olmasına rağmen 100’ün üzerinde kuş çeşidi var. Çocuklarımız buraya geldiğinde gerçekten çok mutlu oluyorlar.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda, bayram süresi boyunca çocuklarımız hayvanat bahçesini ücretsiz olarak gezebilecekler. Hemşerilerimize hem huzurlu bir bayram diliyoruz hem de hayvanat bahçemize bekliyoruz.

Hayvanat bahçemiz 2022 yılında 186 bin 201 hemşerimiz ziyaret etti. Çevre illerden de hayvanat bahçemizi ziyarete gelen misafirlerimiz oluyor. Tabii 2023 yılında büyük bir deprem yaşadık ve Malatya’mız çok zarar gördü. Allah böylesine bir felaketi bir daha kimseye yaşatmasın. Buna rağmen hayvanat bahçemize 2023 yılında 10 binin üzerinde ziyaret gerçekleşti. Değerli hemşerilerimizi aileleriyle, çocuklarıyla ve misafirleriyle beraber hayvanat bahçemizi ziyaret etmeye bekliyoruz” dedi.

BATTALGAZİ BELEDİYESİ EKİPLERİ MEZARLIKLARDA BAKIM ÇALIŞMASI YAPTI
Battalgazi Belediyesi Temizlik İşlerine bağlı ekipler Kurban Bayramı öncesi ilçe sakinlerinin bayramda rahat bir şekilde mezarlık ziyareti yapabilmeleri için temizlik ve bakım çalışması yaptı. Çevreyi kirleten ve çevreye zarar veren çeşitli atıklar ekipler tarafından toplanırken, mezarlıklar temiz bir görünüme kavuştu. 
Yıl boyunca mezarlıklarda farklı çalışmalar yapan Battalgazi Belediyesi ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde mezarlıklarda kapsamlı çalışma başlattı. Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşların bayramda kabir ziyaretlerini rahat ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirebilmesi için mezarlıklarda bir dizi çalışma yaptı.
Temizlik ekipleri, mezarlık içindeki ara yollarda süpürge araçları ve zemin temizliği ile yıkama çalışmalarını yaparken mezarlıklarda ot temizliği ve bakım çalışması gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarla mezarlıklar temiz bakımlı bir hale getirildi. İlçe sınırları içerisinde yer alan mezarlıklardaki çalışmalar bayramın ilk gününe kadar devam edecek. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, vatandaşların manevi duygularını yoğun şekilde yaşadığı mezarlık alanlarını temiz ve huzurlu bir ortam haline getirmek için özveriyle çalıştıklarını belirtti.
İlçede bulunan mezarlıkları temiz tutma adına sürekli çalışmalar yaptıklarının altını çizen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Dinimizde mezarlıkların ayrı bir önemi var ve bizler bayrama ilk olarak kabir ziyareti yaparak başlıyoruz. Ölülerimize saygıyı göstermek ve vatandaşımızın kabir ziyaretlerini daha rahat bir şekilde yapabilmeleri için ekiplerimiz mezarlıklarda çalışma gerçekleştirdi. Mezarlıklar temiz bir hale kavuşturuldu. İlçemizde bayram dolayısıyla aldığımız tedbirlere devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın sorunsuz bir bayram geçirmesi için ekiplerimiz teyakkuz halinde olacak.” dedi.

BATTALGAZİ’DE KURBAN KESİM YERLERİ BELİRLENDİ
Battalgazi Belediyesi, Kurbanlıkların hijyen kurallarına, çevre temizliğine ve hayvanların eziyet çekmeden usulüne uygun bir şekilde kesilmesi için ilçedeki kurban kesim yerlerini belirledi. Kesim için 3 nokta belirlenirken bu adresler dışında kesim yapanlara zabıta ekipleri tarafından cezai işlem uygulanacak. 
28 Haziran Çarşamba günü başlayarak 1 Temmuz Cumartesi gününe kadar idrak edeceğimiz Kurban Bayramı öncesinde Battalgazi Belediyesi ekipleri çalışmalarını hızlandırdı. İlçeyi bayrama hazırlayan Battalgazi Belediyesi ekipleri, vatandaşların daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda kurban ibadetlerini yerine getirebilmeleri için ilçe genelinde belirlediği kesim yerlerinde hazırlıklarını tamamladı. 
Battalgazi Belediyesine bağlı ekipler, gerekli hijyen kurallarına uyulması, çevrenin kirletilmemesi, kurbanlık hayvanların eziyet görmemesi ve vatandaşların kurbanlarını rahat bir ortamda kesmeleri için gerekli tüm tedbirlerini aldı. Toplum sağlığının korunması adına kurban kesim yerlerinde giriş ve çıkışları da kontrollü bir şekilde sağlayacak olan ekipler, her hangi bir olumsuzluğa mahal vermeme adına önlemleri sıkı bir şekilde uygulayacak. Kurban kesim yerlerindeki çöp alımları da yine belediye ekipleri tarafından yapılacak. Çalışmalar neticesinde ilçede 3 noktada kurban kesim yeri belirlendi.  Belirlenen adresler dışında, cadde, sokak, park ve halka açık alanlarda yapılacak kesimlerde ilgili mevzuatlar çerçevesinde cezai işlem uygulanacak. Battalgazi Belediyesi tarafından belirlenen kurban kesim yerleri ise şöyle: Hanımınçiftliği Mahallesi Vaizpınar Caddesi’nde besihane, Merkez Beydağı Mahallesi Kılıçaslan Sokak’ta bulunan besihane, Uçbağlar Mahallesi Sivas Caddesi Özer Oto Yıkama. 
Halk sağlığı açısından belirlenen adresler dışında kesimin yapılmaması gerektiğini ifade eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Battalgazi ilçemizde 3 adet kurban kesim noktası belirledik. Bu noktalarda belediye ekiplerimiz tarafından hazırlıklar yapıldı. Vatandaşlarımızdan en büyük ricamız belirlenmiş olan kurban kesim yerlerinin haricinde, kötü görüntülere sebebiyet verecek, çevre ve insan sağlığına zarar verebilecek şekilde sokaklarda, uygun olmayan yerlerde kurbanlarını kesmemeleridir. Öncelikle sağlığımızı koruyalım ve ilçemizde kötü görüntülere sebebiyet vermeyelim. Özellikle hijyen koşullarına uygun şartların sağlanması için belediye olarak gerekli bütün tedbirler almış durumdayız. Tüm hemşerilerimizin şimdiden kurban bayramlarını tebrik ediyor ve Bayramın milletimize, İslam alemine ve hemşerilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Malatya Valiliğinden Kurban Bayramında Alınacak Tedbirlere İlişkin Duyuru

Kurban Bayramının huzur ve güven içerisinde geçirilmesini sağlamak amacıyla, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunmasında üstün gayret ve şevk içerisinde çalışmakta olan güvenlik güçlerimize önemli görevler düşmekte, Kurban Bayramı süresince genel güvenlik ve asayişin temini açısından İlçe Kaymakamlıkları, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

Bu çerçevede Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisinde ve kadın doğum ile çocuk acil servisinde yeterli sayıda sağlık personeli bulundurulacak, gerektiğinde ise aşağıdaki numaralara başvurulacak olup yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında, kurum amirlerince gerekli hassasiyetin gösterilmesini ve gerekli koordinasyonun sağlanması hususunu önemle rica ederim.      

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

İL JANDARMA KOMUTANLIĞI

112 (155)        Polis İmdat
212 55 00        Emniyet Nöbetçi Müdürlüğü
336 55 47        Trafik Denetleme Amirliği
324 11 11        Asayiş Şube Müdürlüğü

212 55 00        Santral

112 (156)                   Jandarma İmdat
341 03 10 ve 11         Santral

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

FIRAT ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALATYA İL MÜDÜRLÜĞÜ

377 10 00 Santral
321 16 08 Zabıta Amirliği
377 18 55 Daire Başkanlığı ve 153
322 79 98 ve 112 (110) İtfaiye
237 57 90 Organize Sanayi İtfaiye
336 99 22 Yeni Sanayi İtfaiye
377 74 44 MASKİ
336 14 41 ve 188 Cenaze İşlemleri

377 53 00 Santral

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

324 83 92 Santral
321 12 02-324 56 05 – 324 56 06 – 324 56 07-Santral
Eğitim ve Araştırma Hastanesi:

211 80 19 - 444 56 34 Santral

Devlet Hastanesi Fırat Semt Polikliniği:

504 88 10 Santral

TÜRK TELEKOM BAŞMÜDÜRLÜĞÜ

121 Arıza
555 10 84-85 (24 saat açık)

555 22 21 Nöbetçi (Güvenlik) Amirliği

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI;

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Birlik ve beraberliğimizin, yardımlaşma ve dayanışmanın en güçlü şekilde yaşandığı bir Kurban Bayramı’nı daha idrak etmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in teslimiyetini anlatan Kurban Bayramı, birlik, beraberlik, paylaşma ve infak etmenin bayramıdır.” dedi.

Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Bayramlar,  insanı insan yapan değerlerin yoğun olarak yaşandığı, dargınlıkların unutulduğu, sevgi ve saygının arttığı, herkesin birbirine hoşgörüyle baktığı en güzel zamanlardır. Bayramlarımız gönül köprülerinin kurulduğu, muhabbet bağının arttığı, yüreklerin sevgiyle coştuğu özel günlerdir. Hepimiz için büyük anlamlar taşıyan, birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren, dostluk ve barış ortamı oluşturan bayramlarımızı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.

Kurban Bayramı ise bizlere; Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatır. Bu ibadet bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşması, diğer yandan dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesini ön görür. Bizler de Kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Dini bir ibadet olarak kurban ise ‘Allah’a yakın olmak için takdim edilen şey’ anlamında kullanılır. Bu anlamda kestiğimiz kurbanlar bizi Allah’a daha yakın kılmaya vesile olurlar.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam Âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bayramın tüm dünyaya huzur, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ali Aladağ…:Malatya Olay…:
Son dakika…Sıcak haber…Malatya
Sıradaki Haber Malatya Yine 4.3 Şiddetinde Depremle Sarsıldı Halkı Korku Sardı
casino siteleri casino siteleri papyonshop.com malatya araç kiralama luxury istanbul and cappadocia tour