Ayşegül Coşkun KUŞATILMAK İSTENEN TÜRKİYE
Yazı Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 23:36
 
KUŞATILMAK İSTENEN TÜRKİYE
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

KUŞATILMAK İSTENEN TÜRKİYE 

   Doğu Akdeniz’de keşfedilen yeni doğalgaz rezervleri bölge devletleri ile birlikte komşu olmayan diğer devletlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Bölgede bulunan devletler en iyi payı alabilmek için birbirleriyle ikili anlaşmalar yapmışlardır. Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail, Mısır ve Lübnan gibi ülkeler ile anlaşmalar yapmış; Türkiye’yi kendi kıyılarına hapsolma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmışlardır. 

          Güney Kıbrıs Rum yönetimi bölgeyi parsellere ayırmış; gerek komşu olmayan devletler, gerekse çok uluslu devletler ile anlaşmalar yapmıştır. Arama ve sondaj lisansları vererek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hem de Türkiye’nin yetki alanlarını ihlal etmiştir. Bölgesel enerji politikalarında; Türkiye’nin bertaraf edilmeye çalışması açıkça görülmektedir. Türkiye diplomatik olarak Libya mutabakatı ile karşılık vermiş; ancak bölgede gerginlik artmıştır. Krizler bununla bitmemiş; Yunanistan; Lozan ve Paris anlaşmaları ile bir statüye bağlanan Ege Adaları’nı anlaşmalara inat silahlandırılmış ve silahlandırmaya da devam etmektedir. 

          Orta Doğu bölgesi ve buradaki ülkeler zengin enerji kaynakları nedeni ile çıkar çatışmalarının merkezi haline gelmiştir. Özellikle AB’nin ve ABD’nin emperyalist amaçlarını yerine getirmek için; sürekli olarak dini ve sosyal sebepler kullanılarak müdahale edilmiştir. Bu da bize komşu olan ülkelerin istikrarsızlaştırılması ve terör ihraç etmelerine sebep olmaktadır. 

          Ülkemiz; AB ve ABD tarafından; çeşitli enstrümanlar kullanılarak sıkıştırılmak istenmektedir. Bazen güney Kıbrıs Rum yönetimi, bazen Yunanistan direk olarak kullanılmakta bazen terör ile terbiye edilmeye çalışılmaktadır.
Bazende uluslararası haklarımız alenen çiğnenmektedir. Elbetteki Türkiye bunlara seyirci kalmamakta; yeri ve zamanı geldiğinde politik zekası ve askeri gücü ile hamleler yaparak bütün bu olumsuzluklara cevap vermektedir.
Stratejik müttefik ABD, stratejik düşman Yunanistan’ın; Dedeağaç bölgesinde; askeri yığınak yapmakta, üs kurma hazırlığı içindedir.
Bunun yanısıra; Şırnak ilimize yakın bir bölgede askeri üs kurma iddiaları bulunmaktadır .
Gara şehitlerimizin olduğu gün bile; bölgeye silah yardımı yapmıştır.

Bu olayların ışığında; Türkiye’nin doğudan, batıdan kuzeyden ve güneyden kuşatılmak istendiği alenen ortadadır.

 
Etiketler: KUŞATILMAK, İSTENEN, TÜRKİYE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı