Rahime Yılmaz Turan Master Franchise Nedir?
Yazı Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 18:37
 
Master Franchise Nedir?
Rahime Yılmaz Turan
turanrahime1978@gmail.com
 
 

Master Franchise Nedir?

Master Franchise, bir firmanın yabancı bir ülkedeki faaliyetlerini o firma adına yapmak ve isim hakkını alarak bayilik verme faaliyetlerini gerçekleştirmek anlamı taşımaktadır. Master Franchise, kendi ülkesinde faaliyet gösterecek olan bu ana firmanın hemen hemen tüm faaliyetlerini üstlenir. Bayilik başvuruları da dolayısıyla Master Franchise  yapılır. Bayilik süreçlerinin tamamı Master Franchise tarafından yönetilir. Master Franchise ana firmanın isim hakkını aldığı için o ülkedeki bayilik verme yetkisi de ona aittir. Master Franchise’lar bir şirket ya da kişi olarak faaliyet gösterebilir. Ancak kişi olarak da bir şirket kurmak mecburiyeti vardır. Master Franchise ana firmanın ülkedeki tüm ticari faaliyetlerini yürütmekte hatta ülke bazında bazı değişiklikleri yapma hakkına da sahip olmaktadır. Özellikle bayilik verme ve yeni şube açma yetkisi Master Franchise yönetiminde olmaktadır. Master Franchise bir nevi aracı bir şirket olarak da görülebilir. McDonalds, Burger King gibi uluslar arası firmalar, ülkemizde Master Franchise yönetiminde faaliyet gösteren ve bayilik vererek şube açan firmalara en güzel örnektir. Bu firmaların isim hakları ve faaliyet yönetimi Master Franchise’ler tarafından satın alınmıştır.

Master Franchise Sistemi Gerekli Bir Sistem midir?

Master Franchise kavramı son derece gereklidir. Çünkü uluslar arası faaliyet gösteren firmalar yeni bir ülkeye girebilmekte çoğu zaman zorluk çekmektedir. Master Franchise’lar ise bu bağlamda ana firmanın işini kolaylaştırmaktadır. İlk bakışta Master Franchise sistemi ile piyasada faaliyet göstermek ana firmalar için artı yüksek bir maliyet gibi görülebilir ancak pastanın bütününe bakıldığında durum tamamen farklıdır. Master Franchise sistemi ile çalışmak ana firmalara sorumluluğun paylaşılması anlamına gelmektedir.

Master Franchise Avantajları Nelerdir?

Uluslar arası olarak ve bölgesel  kapsamda faaliyet gösteren firmalar Master Franchise kullanarak aşağıdaki gibi avantajlara sahip olurlar, Şöyle ki;

• Master Franchise sistemi ile firmalar yeni bir ülke ve Türkiye içindeki

bölgelere daha rahat girerler.

.Master Franchise sayesinde pazara giriş çok daha hızlı ve güvenlidir.

• Master Franchise kullanarak franchise veren marka için pazarda tutunmak daha rahat ve marka için büyük bir avantajdır.

• Master Franchise kullanmak franchise veren marka için zaman tasarrufu sağlamaktadır.

• Master Franchise  kullanmak franchise veren marka ana firma sorumluluk paylaşımı yapar.

• Master Franchise sayesinde ana firma üretim ve diğer alanlara yoğunlaşma imkanı bulur.

Master Franchise’ların Yoğun Olduğu Sektörler

Dünya genelinde Master Franchise sistemi oldukça yaygındır. Master Franchise’ların yoğun olduğu sektörler çoğunlukla Yiyecek – İçecek alanında faaliyet gösteren firmalardır. Bu firmalar zincir restoran şeklinde hizmet veren firmalardır. Bunun dışında ağırlıklı olarak emlak danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteren firmalar da Master Franchise kullanırlar. Teknoloji, yazılım, bilgisayar, otomotiv sektörleri de yoğun olarak Master Franchise yoğun kullanan sektörlerdir.

Master Franchise Sistemi Neden Gerekli?

Master Franchise sistemi neden gerekli sorusundan ziyade aslında öncelikle marka için böyle bir sistem gerekli mi? değil mi? ona bir göz atmak gerekir. Master Franchise sistemi eğer ana firmanın uluslar arası hatta kıtalar arası bir faaliyeti var ise kesinlikle gereklidir. Ancak ana firma eğer sadece ulusal düzeyde faaliyet gösteriyor ve master franchise sistemini bölgelere göre ayırmış ise bu gerekli olmamakla birlikte artı bir maliyet ve gereksiz yere kardan pay vermek anlamını taşır.

Master Franchise sistemi neden gereklidir sorumuza dönecek olursak; uluslararası düzeyde faaliyetleri olan bir firmanın bu sistem ile sağladığı avantajları anlatarak şu şekilde açıklayabiliriz.

• Uluslararası faaliyet gösteren ana firma Master Franchise sistemi ile yeni bir pazara yani ülkeye veya bölgeye çok daha rahat girer.

• Master Franchise sistemi ile yeni girilen pazarda tutunma hızı daha hızlıdır.

• Master Franchise sistemi ana firmaya zamandan ciddi ölçüde tasarruf sağlar.

• Master Franchise sistemi ile ana firma o ülkedeki kültür düzeyini daha çabuk öğrenmiş olur.

• Uluslar arası faaliyet gösteren bir firma Master Franchise sistemi sayesinde sorumluluğunu paylaşmış olur ve ana işi olan üretime daha çok odaklanır.

Master Franchise Sistemi En Çok Hangi Sektörde Var?

Master Franchise sistemini sektörel bazda derecelendirmek çok doğru değildir. Ancak dünya genelinde bakıldığında son zamanlarda şu sektörlerde daha fazla master franchise olduğu görülmektedir.

• Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık Sektörü

• Yiyecek – İçecek / Restoran Sektörü en hızlı ve son yıllarda bu hızlanma oranı en çok artan sektördür.

• Beyaz Eşya Sektörü

• Teknolojik Sistemler

• Otomotiv ve Yedek Parça

• Bilgisayar ve İşletim Sistemleri

iyi Çalışmalar. 

Genel Koord. ve Franchise Dir.

Rahime YILMAZ TURAN

 
Etiketler: Master, Franchise, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı