Ayşegül Coşkun Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki buzlar çözülüyor mu?
Yazı Detayı
04 Aralık 2021 - Cumartesi 17:39
 
Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki buzlar çözülüyor mu?
Ayşegül Coşkun
aysegul@
 
 

Değerli okurlar; Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki gergin sürecin neden başladığına, hangi faktörlerin bu iki ülkeyi düşman seviyesine getirdiğine bir bakmak lazım.

İki ülke arasında 2013'ten 2021 yılına kadar sorunlu bir süreç yaşanmıştır. 2013 yılında seçimle iş başına gelen Muhammed Mursi'nin; iktidardan Batı desteği ile uzaklaştırılmasına Türkiye en şiddetli tepki koymuş, buna karşılık Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez ülkeleri sessiz kalmış batının yanında yer almışlardır. Dolayısı ile Türkiye'yi hedef tahtasına oturtmuşlardır. 

İkinci bir neden; Birleşik Arap Emirlikleri bölgede etkisini artırmaya başlayınca Türkiye ile ortak çıkarları çatışmaya başlamıştır.  

Birleşik Arap Emirlikleri’nin; Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile anlaşmalar imzalaması, ortak askeri tatbikatlar yapması, üçüncü bir sebep olarak, Ankara’yı rahatsız etmiştir. 

2016 yılında iki ülke arasında bir yumuşama olmuş ise de; Türkiye'deki darbe girişimi sorunları iyice derinleştirmiştir. Türkiye; darbeden Birleşik Arap Emirlikleri'ni sorumlu tutmuş; darbenin finansörü olduğunu iddia etmiştir.  

Türkiye'nin tezleri arasında; Birleşik Arap Emirlikleri’nin muhalif Medya gruplarını desteklediğini açıklaması olmuştur. Bunun yanı sıra; Libya’da farklı grupların destekçileri oldular. 

Yani kısacası Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye her alanda karşı karşıya geldiler bu rahatsızlık 2020 yılının sonuna kadar devam etti 

Her iki ülkede bu gerginliğin kendilerine zarar verdiğini anlattı. Zaten Türkiye Cumhuriyeti Devleti de 2020 yılının sonlarına doğru dış politikada esneklik uygulamaya başladı. Bu esnekliğe; İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri de dahil etti. Bunun üzerine ülkeler; şartlarına göre bulundukları pozisyonları belirlediler. Türkiye açısından Birleşik Arap Emirlikleri; ekonomik gücü, Körfez ülkeleri ile olan birlikteliği, konuları ile yabana atılacak bir ülke değildi. Tabii bu arada Mısır ile yakınlaşma Libya'nın sakinleşmesi Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki yakınlaşmaya neden olmuştur. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin davetine karşılık veren Birleşik Arap Emirlikleri en üst düzeyde ziyaret gerçekleştirmiş, ekonomik ve siyasi konular görüşülmüş her iki ülke arasında yeni bir sayfa açılmıştır. 

 
Etiketler: Türkiye, ve, Birleşik, Arap, Emirlikleri, arasındaki, buzlar, çözülüyor, mu?, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı